8 złotych medali przedstawicieli rejonu Wileńskiego w Krynicy-Zdroju

W drugim dniu XIV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Krynica-Zdrój 2020” odbyły się zawody w narciarstwie biegowym stylem klasycznym. Zmagania odbyły się w Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa. Narciarze rywalizowali na dystansie od 2 do 5 km z podziałem na kategorie wiekowe. Z powodu ciepłej zimy i braku naturalnego śniegu gospodarze Igrzysk sztucznie naśnieżyli jednokilometrową pętlę, na której odbyły się zawody. Przed wyścigami instruktorzy z centrum sportu na czele z 7-krotną mistrzynią Polski w narciarstwie biegowym Marceliną Marcisz dla chętnych prowadzili trening i naukę jazdy stylem klasycznym.

Sportowcy Rejonu Wileńskiego tradycyjnie są silni w narciarstwie biegowym i tym razem zachowali tradycje, zdobywając 8 złotych medali z 9 możliwych.  Pierwsi na starcie 2 km stanęli 14-latkowie i młodsi. W grupie dziewcząt całe podium zajęły narciarki z rejonu stołecznego. Złoty medal zdobyła Milena Bernatowicz, pokonując 2 km za 7 min. 48 sek. Miła Sienkiewicz do złotego medalu w Nordic Walkingu dodała srebrny z narciarstwa, ustępując zaledwie 5 sek. Emilia Mincewicz wywalczyła drugi medal brązowy, zajmując 3 miejsce. W grupie chłopców złoty medal zdobył Łukasz Mikielewicz, pokonując dystans za 7 min. 53 sek. Srebro wywalczył wiekowo młodszy Maksim Kunczin. Kolejno na starcie stanęli narciarze, którzy mieli do pokonania 5 x 1 km. W kategorii mężczyzn 15-30 lat ostrą walkę o złoto stoczyli Arnold Lepiochin i Radosław Aleksandrow. Od startu prawie do ostatniej prostej do mety prowadził Arnold, lecz na ostatnich 100 metrach do mety bardzo ostro przyśpieszył Radosław i był szybszy o 1 sekundę. Radosław zdobył złoty medal, pokonując dystans 5 km za 17 min. 27 sek. Arnold zdobył medal srebrny z wynikiem 17 min. 28 sek. Kolejne złoto zdobył Władas Szidłauskas w kategorii mężczyzn 31-40 lat, pokonując 5 km za 21 min. 42 sek. W kategorii wiekowej mężczyzn 41-50 lat po kolejne złoto sięgnął Wieczesław Kunczin, pokonując dystans za 21 min. 40 sek. Następnie na starcie 4 km stanęli Jadwiga Juniewicz, Marian Kaczanowski i jego córka Agnesa Szidłauskienie. Multi medalistka Polonijnych Igrzysk Zimowych Jadwiga Juniewicz w kategorii 51+ nie miała sobie równych, zdobywając kolejne złoto i pokonując dystans za 20 min. 31 sek. Agnesa wspomniała nawyki jazdy na nartach z czasów zajęć w sekcji narciarstwa i także sięgnęła po złoty medal, pokonując dystans za 25 min. 18 sek. Kolejny złoty medal Polonijnych Igrzysk do swej kolekcji dorzucił Marian Kaczanowski, zwyciężając z wynikiem 13 min. 56 sek.

Zwycięzcy 1-3 miejsc zostali nagrodzeni medalami, które wręczyli członek rady krajowego zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Sebastian Jaworowski, burmistrz gminy Grzybowa Jacek Migacz i Marcelina Marcisz, 7-krotna mistrzyni Polski w narciarstwie biegowym.

We wtorek odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim i wieloboju łyżwiarskim, a wieczorem na lodowisku MOSiR w Krynicy-Zdroju odbędzie się ceremonia zamknięcia XIV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Krynica Zdrój 2020”.