Romuald Aleksandrow zwycięzcą biatlonowego Pucharu Państw Bałtyckich w Estonii

22-24 stycznia w estońskim mieście Haanja odbyła się I edycja Pucharu Państw Bałtyckich w biatlonie.

23 stycznia biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie od 3 do 10 km, w zależności od grupy, ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał miał do pokonania karną rundę 75 lub 150 m długości.

W zawodach wzięło udział 102 biatlonistów, w tym 7 przedstawicieli Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. Zmagania rozpoczęli biatloniści 2006-2007 r. ur. na dystansie 4,5 km. Łukasz Mincewicz startował pod Nr. 4. Tuż za nim Daniel Buchowski pod 5 numerem. Daniel bardzo dobrze rozpoczął wyścig, szybko pokonał pierwsze 1,5 km do strzelnicy, na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił 2 błędy, na drugim pudłował 4 razy i na mecie zajął 10 miejsce, pokonując 4,5 km za 17 min. 28,1 sek. Damian Rynkiewicz na dwóch strzelaniach popełnił 4 błędy, ale nie był szybki na nartach i na mecie zajął 12 miejsce z czasem 18 min. 52,1 sek. Najmłodszy biatlonista w tej grupie Łukasz Mincewicz dystans pokonał za 20 min. 57,4 sek. i finiszował na 15 miejscu.

W tej samej grupie wiekowej dziewcząt Miła Sienkiewicz dystans 3 km pokonała za 14 min. 00,2 sek. i zajęła 13 miejsce. Milena Bernatowicz na strzelnicy pudłowała 4 razy i na mecie zajęła 14 miejsce z wynikiem 15 min. 33,9 sek. Emilia Mincewicz na strzelnicy pomyliła się 6 razy, dystans pokonała za 16 min. 24,8 sek. i zajęła 15 miejsce.

W grupie junior biatloniści rywalizowali na dystansie 10 km. Romuald Aleksandrow szybko ślizgnął na nartach, na strzelaniu leżąc popełnił jeden błąd i zajmował 2 pozycję. Na drugim strzelaniu stojąc także popełnił jeden błąd i na ostatnie 3,3 km do mety wyślizgnął na 2 pozycji. Romuald szybko pokonał ostatnie kilometry i na mecie zajął 2 miejsce, zdobywając srebrny medal Pucharu Państw Bałtyckich w biatlonie i będąc jedynym biatlonistą z Litwy, któremu udało się stanąć na podium. Romuald Aleksandrow 10 km pokonał za 29 min. 19,5 sek.

W niedzielę Romuald Aleksandrow rywalizował w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 12,5 km ze strzelaniem dwa razy leżąc i dwa razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał biatloniści mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Romuald szybko ślizgnął na nartach, na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił jeden błąd i zajmował 2 pozycję. Drugie strzelanie leżąc wykonał szybko i bezbłędnie i wyszedł na prowadzenie. Na trzecim strzelaniu stojąc pudłował 2 razy i po pokonaniu ostatnich 2,5 km na mecie zajął 1 miejsce. Romuald Aleksandrow 12,5 km pokonał za 39 min. 12,1 sek., zdobywając złoty medal Pucharu Państw Bałtyckich i „Varska Originaal III” zawodach w biatlonie.

Dziewczęta 2006-2007 r. ur. rywalizowały na dystansie 4 km ze strzelaniem 3 razy leżąc. Miła Sienkiewicz na trzech strzelaniach pudłowała 8 razy i na mecie zajęła 10 miejsce, pokonując dystans 4 km za 18 min. 51,8 sek. Emilia Mincewicz na strzelnicy pomyliła się 8 razy i finiszowała 13, pokonując dystans za 20 min. 55,8 sek. Milena Bernatowicz na strzelaniu pudłowała 6 razy i zajęła 12 miejsce, potrzebując na pokonanie 4 km 20 min. 44,9 sek.

W tej samej grupie wiekowej chłopców biatloniści rywalizowali na dystansie 5 km. Daniel Buchowski na trzech strzelaniach pomylił się 9 razy i na mecie zajął 9 miejsce, pokonując dystans 5 km za 21 min. 07,2 sek. Łukasz Mincewicz na strzelnicy pudłował 9 razy i finiszował 13, pokonując dystans za 23 min. 47,0 sek. Damian Rynkiewicz na strzelaniu pudłował 4 razy i zajął 11 miejsce, potrzebując na pokonanie 5 km 21 min. 20,9 sek.

Gratulujemy Romualdowi i życzymy kolejnych sukcesów podczas II edycji Pucharu Państw Bałtyckich 5-7 lutego w Estońskim Otepaa.