Biatloniści Rejonu Wileńskiego zwycięzcami Biatlonowego Pucharu Algimantasa Szałny w Niemenczynie

29-30 stycznia w Niemenczynie biatloniści rywalizowali o puchar mistrza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w biatlonie Algimantasa Szałny. Biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie od 3 do 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał miał do pokonania karną rundę 150 lub 75 metrów długości.

W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego w grupie 2006-2007 r. ur. Dziewczęta miały do pokonania 3 km ze strzelaniem 2 razy leżąc. Miła Sienkiewicz bardzo szybko ślizgnęła na nartach, na strzelaniu pomyliła się 5 razy, dystans pokonała za 12 min.36 sek. i zdobyła puchar za 1 miejsce. Emilia Mincewicz na strzelnicy także pomyliła się 5 razy i zajęła 3 miejsce, pokonując 3 km za 14 min. 17 sek. Milena Bernatowicz pudłowała aż 9 razy i zajęła 5 miejsce z wynikiem 15 min. 32 sek.

Jeszcze lepiej wystąpili chłopcy na dystansie 4,5 km, zajmując całe podium. Daniel Buchowski szybko ślizgnął na nartach, na dwóch strzelaniach popełnił 4 błędy i zwyciężył, pokonując dystans za 16 min. 22 sek. Na drugim schodku podium stanął Damian Rynkiewicz popełniając 5 błędów na strzelaniu i pokonując 4,5 km za 16 min.57 sek. Łukasz Mincewicz na strzelaniu pomylił się 5 razy i zajął trzecie miejsce, pokonując dystans za 18 min. 36 sek. Zwycięzca z przed tygodnia Pucharu Państw Bałtyckich w Estonii Romuald Aleksandrow uzyskał najlepszy wynik, pokonując dystans 7,5 km za 22 min. 45 sek.

Dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego wśród seniorów, zdobywając 3 pierwsze miejsca. W kategorii S3 na dystansie 6 km zwyciężył Romuald Noreika, w kategorii S4 pierwsze miejsce na dystansie 3 km zajęła Jadwiga Juniewicz, a Marian Kaczanowski zwyciężył na dystansie 4,5 km.

W sobotę jeszcze lepiej wystąpili młodzi biatloniści Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, zajmując całe podium w grupie dziewcząt i chłopców 2006-2007 r. ur. Dziewczęta rywalizowały na dystansie 4 km w wyścigu indywidualnym ze strzelaniem 3 razy leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 30 sek. Milena Bernatowicz trafiła do 13 tarcz z 15 możliwych i zajęła 1 miejsce z wynikiem 18 min. 12 sek. Miła Sienkiewicz była najszybszą na dystansie, ale popełniła 6 błędów i na mecie zajęła 2 miejsce z wynikiem 18 min. 55 sek. Na trzecim schodku podium stanęła Emilia Mincewicz, pokonując dystans za 19 min. 55 sek. Emilia na strzelnicy pomyliła się 2 razy.

W grupie chłopców Daniel Buchowski szybko jechał na nartach, na strzelnicy pomylił się 7 razy i zwyciężył, pokonując 5 km za 20 min. 32 sek. Damian Rynkiewicz zajął 2 miejsce, ustępując zaledwie 24 sek. Damian na strzelnicy pomylił się 6 razy, potrzebując na pokonanie dystansu 20 min. 56 sek. Na trzecim schodku podium stanął Łukasz Mincewicz, pokonując dystans 5 km za 22 min. 27 sek. (5 min. k.).

Seniorzy mieli do pokonania od 5 do 7,5 km ze strzelaniem dwa razy leżąc i dwa razy stojąc. Jadwiga Juniewicz 5 km pokonała za 34 min. 24 sek. i stanęła na najwyższym schodku podium. Marian Kaczanowski 6 km pokonał za 31 min. 34 sek. i zajął 1 miejsce. Romuald Noreika tym razem stanął na drugim schodku podium, pokonując 7,5 km za 33 min. 51 sek.

Dwa dni przed zawodami obficie padał mokry śnieg, pod którego ciężarem połamało się dużo drzew tworząc dodatkowe problemy organizatorom zawodów. Jednak trenerzy, pracownicy Szkoły Sportowej i wolontariusze bardzo dobrze przyszykowali trasy narciarskie, rodzinna atmosfera – takie opinie wypowiadali biatloniści po zawodach i jeszcze milej było to słyszeć od Karola Dąbrowskiego w rozmowie po historycznym sukcesie mieszanej sztafety na Mistrzostwach Europy w Polsce, bo ta opinia dotarła od władz federacji, do biatlonowej delegacji w Dusznikach Zdroju. Po raz kolejny Niemenczyn zabiera republikańskie zawody od Ignaliny i w tym wielka zasługa i podziękowanie władzom Samorządu Rejonu Wileńskiego za inwestycje w rozwój sportowej infrastruktury sportów zimowych. Osobiście cieszę się z tego, że na trasach narciarskich od 7.30 rana do 20 godziny wieczorem z prożektorami na głowie mieszkańcy ślizgają po trasie na 1; 1,5; 2,0; 2,5 km na nartach i po złagodzeniu ograniczeń chętnych na pewno jeszcze przybędzie.

Gratulujemy zwycięzcom i medalistom i życzymy sukcesów 5-7 lutego na zawodach w Estonii.