Medale sportowców Rejonu Wileńskiego na zawodach Pucharu Litwy na nartorolkach w Oniksztach

W sobotę w Oniksztach zawodami IV edycji Pucharu Litwy na nartorolkach zostały zakończone zmagania i wyłonieni zwycięzcy w klasyfikacji generalnej. Do startu zgłosili się zawodnicy z Wilna, Wisagini, Onikszt, Ignaliny, Rygi i rejonu Wileńskiego.  Zawodnicy rywalizowali na dystansach 4 km; 6 km; 12 km; i 18 km na dróżkach rowerowych i pieszych w regionalnym parku u podnóża „Szlaku koronami drzew” (Lajų takas”). Zawody odbywały się stylem klasycznym, gdzie zawodnicy startowali ze startu wspólnego.

W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego w poszczególnych grupach wiekowych 6-krotnie stając na podium, a największe brawa należą się dla biatlonistów z Niemenczyna, którzy w piątek zdobywali medale na Biatlonowych Mistrzostwach Litwy w Ignalinie, a w sobotę stanęli na podium w Oniksztach.

Najlepiej powodziło się wychowankom Szkoły Sportowej w grupie wiekowej 2002-2003 r. ur. na dystansie 6 km, gdzie wszystkie miejsca na podium należało do naszych zawodniczek. Przed startem trzy nasze zawodniczki miały szansę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i to wywołało intrygę w wyścigu. Najbardziej ostra walka toczyła się o złoty medal między Niemenczyniankami Wiktorią Romanową, Kamilą Jakubauskaite i Emilią Siawro z Mościszek.  Od startu na prowadzenie wyszły nasze dziewczęta, ale po pokonaniu 3 km Emilia nie dotrzymała narzuconej szybkości przez Wiktorię i Kamilę i pozostała w tyle. Na ostatnich metrach lepiej pojechała Kamila Jakubauskaite i zajęła 1 miejsce, pokonując 6 km za 21 min. 33,38 sek. Wiktoria Romanowa ustąpiła dla Kamili zaledwie 0,15 sek. i zdobyła srebrny medal, pokonując dystans za 21 min. 33,53 sek. Medal brązowy wywalczyła Emilia Siawro, pokonując 6 km za 22 min. 08 sek. Aniela Lewko zajęła 4 miejsce, pokonując 6 km za 24 min. 19 sek.

Także 6 km mieli do pokonania chłopcy 2004-2006 r. ur. Tomasz Symanowicz zajął 6 miejsce z wynikiem 24 min. 32 sek., Edwin Siawro finiszował 7, uzyskując czas 25 min. 17 sek., a Tomasz Masiewicz zajął 9 miejsce z wynikiem 27 min. 47 sek. Wśród chłopców 2002-2003 r. ur. na dystansie 12 km najlepiej wystąpił Marek Griniuk z Niemenczyna, zajmując drugie miejsce. Marek dystans 6 km pokonał za 37 min. 46 sek. i zdobył medal srebrny. Roland Sumbar finiszował tuż za podium, zajmując 4 miejsce z wynikiem 40 min. 46 sek. Daniel Jackiewicz zajął miejsce 7 z czasem 43 min. 01 sek., a Artur Kozłowski dystans pokonał za 50 min.13 sek. i finiszował 9.  Bardzo dobrze na dystansie 12 km w grupie chłopców 2000-2001 r. ur. wystąpili Romuald Aleksandrow i Rusłan Pukszto, zdobywając srebrny i brązowy medale. Romuald całą trasę pokonał razem z przedstawicielem Onikszt i tylko na ostatnich 100 metrach przegrał sprinterskie zmaganie i zajął 2 miejsce, ustępując 3 sek. dla zwycięzcy.  Romuald Aleksandrow 12 km. pokonał za 33 min. 04 sek. Rusłan Pukszto dystans pokonał za 36 min. 10 sek. i zdobył medal brązowy. Albert Kisiel 12 km pokonał za 38 min. 51 sek. i finiszował na 5 miejscu.

Po zakończeniu rywalizacji medaliści IV edycji Pucharu Litwy na nartorolkach zostali nagrodzeni dyplomami i medalami. Finałowym akordem Pucharu Litwy na nartorolkach było nagrodzenie zwycięzców i zdobywców 2 i 3 miejsca pucharami i nagrodami rzeczowymi od sponsorów i Litewskiej narodowej asocjacji narciarstwa. Po podliczeniu trzech najlepszych wyników z czterech startów – 5 pucharów pojechało do Niemenczyna i 1 do Mościszek. Kamila Jakubauskaite została nagrodzona pucharem za 1 miejsce, Wiktoria Romanowa, Marek Griniuk i Romuald Aleksandrow otrzymali puchary za 2 miejsca, Emilia Siawro i Rusłan Pukszto nagrodzeni pucharami za 3 miejsce.

Ostatnim startem w Uczniowskich Mistrzostwach Litwy 6-7 października w Ignalinie narciarze zakończą letnie zmagania i zaczną przygotowania do startów zimowych.

Gratulujemy naszym sportowcom i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.