Wspaniały debiut Nikity Romanowa na biatlonowym Pucharze Europy wśród dorosłych

W dniu 6 stycznia w słowackim mieście Osrblie odbyły się zawody 4 edycji Pucharu Europy w biatlonie, w których po raz pierwszy startował wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow. Przed Nowym Rokiem w Ridnaun we Włoszech Nikita na biatlonowym Pucharze juniorów zajął 48 miejsce i wywalczył klasyfikację do udziału na biatlonowym Pucharze Europy wśród dorosłych.

W pierwszym starcie sprintu na dystansie 10 km warunki pogodne były nie najlepsze – porywisty wiatr, miękka i mokra pokrywa śnieżna potrzebowały dużo wysiłku na pokonanie każdego kilometra. Nikita nie zważając, że był najmłodszy wśród startujących, sprawił się z tymi trudnościami. Na strzelaniu popełnił 2 błędy leżąc i 1 stojąc i na mecie zajął 96 miejsce wśród 112 startujących, pokonując 10 km. za 31 min. 10 sek. Ten wynik dał prawo do kolejnego startu w zawodach Pucharu Europy 11-13 stycznia w niemieckim Arber.

W pierwszym dniu biatloniści rywalizowali w wyścigu na 20 km. W dniu 13 stycznia Nikita Romanow stanął na starcie 10 km sprintu ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał musiał pokonać karny krąg 150 m. Wspaniałe warunki pogodne, lekki mróz, bezwietrzna pogoda pozwalała biatlonistom pokazać swoje umiejętności w strzelaniu i szybkie sekundy na dystansie. Nikita Romanow pierwsze 3,3 km pokonał szybko, strzelając leżąc trafił do wszystkich tarcz i zajmował 89 miejsce. Drugie 3,3 km Nikita pokonał jeszcze szybciej, ale na drugim strzelaniu stojąc pudłował raz i po pokonaniu dodatkowych 150 m na ostatni krąg do mety wyślizgnął na 90 pozycji. Nikita Romanow na ostatnim 3,3 km. kręgu do mety mocno ślizgnął na podbiegach i uzyskał 79 wynik wśród 116 biatlonistów, co pozwoliło na mecie zająć 88 miejsce. Nikita 10 km pokonał za 30 min. 50,1 sek. i uzyskał 146,54 punkty ze 180 dającym prawo startu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, tym samym robiąc pierwszy krok do udziału w Biatlonowym Pucharze Świata razem z Karolem Dąbrowskim.

Wisaginianin Deiwid Demkow zajął 84 miejsce z czasem 30 min. 24 sek. a Wilnianin Rokas Suslavičius finiszował 104, pokonując 10 km. za 32 min.56 sek.

Gratulujemy Nikicie i życzymy kolejnych sukcesów.