Dobre starty biatlonisty Nikity Romanowa w Turcji

W dniach 12-17 lutego w tureckim mieście Erzurum odbywa się Młodzieżowy Zimowy Festiwal Olimpijski. Do Turcji zjechało się 650 sportowców z 34 państw świata. W Festiwalu bierze udział także 17-osobowa reprezentacja Litwy, w skład której wchodzą przedstawiciele rejonu Wileńskiego biatlonista Nikita Romanow i trener Marian Kaczanowski.

11 lutego z rana cała delegacja spotkała się w siedzibie Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego z prezydent Dainą Gudzinevičiūtė, która życzyła dobrej drogi, udanych startów i bezpiecznego pobytu. Przedstawiciele Komitetu Bezpieczeństwa Litwy wygłosili instruktaż o sytuacji w Turcji, o możliwych zagrożeniach i zachowaniu się w nieprzewidzialnych sytuacjach.

W południe samolotem wylecieliśmy do Stambułu, a wieczorem kontynuowaliśmy podróż do Erzurumu. Przy lądowaniu w Erzurumie kilkakrotnie krążyliśmy na lotniskiem, bo z powodu gęstej mgły piloci nie mogli wylądować, ale w końcu to udało się zrobić z 40-minutowym opóźnieniem. Tak samo i delegacja Polski tylko z trzeciego razu wylądowała w Erzurumie. Do miasteczka olimpijskiego dotarliśmy dopiero o 2 godz. w nocy. Z rana wyruszyliśmy na biatlonowe trasy w Kandilli, odległe o 35 km od miasteczka olimpijskiego. Wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie Europejskiego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego na stadionie w Erzurumie.

Wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego biatlonista Nikita Romanow zawodami w sprincie 14 lutego rozpoczął zmagania na Europejskim Młodzieżowym Festiwalu Olimpijskim w biatlonowym centrum Kandilli. Nikita rywalizował w sprincie na 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc. Trasy w Kandilli nie były zbyt trudne, ale położone w górach na wysokości 1800 m. to sprawiało biatlonistom dużo trudności w pokonaniu tras z powodu niedotlenia organizmu. Nikita Romanow dobrze rozpoczął wyścig, strzelając leżąc popełnił błąd. Na strzelaniu stojąc brakowało powietrza i trochę kręciło się w głowie, w konsekwencji czego byli dwa popełnione błędy. Po pokonaniu ostatniego 2,5 km kręgu do mety Nikita finiszował na 30 miejscu, pokonując dystans za 22 min. 40 sek. Przedstawiciel Ignaliny Jokūbas Mačkinė zajął 28 miejsce z czasem 22 min. 32 sek. (2 k. kr.).

W dniu 15 lutego Nikita Romanow startował w wyścigu na dochodzenie na dystansie 5 x 2 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc, uwzględniając wyniki sprintu. Nasz biatlonista startował z 30 pozycji. Pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i ślizgnął na 26 pozycji. Na drugim i trzecim strzelaniu popełnił po 1 błędzie i zajmował 25 miejsce, ale na ostatnim strzelaniu stojąc popełnił 2 błędy i musiał dodatkowo pokonać 300 m dystansu. Nikita ostatnie 2 km ślizgnął szybko, wyprzedził przedstawiciela Rumunii i finiszował na 28 miejscu, pokonując 10 km za 33 min. 45 sek. Jokūbas Mačkinė finiszował 34 z czasem 35 min. 30 sek. Najlepszy z Polaków Kacper Bergański finiszował 41 z wynikiem 37 min. 48 sek.

17 lutego zawodami sztafet mieszanych biatloniści zakończą zmagania w Turcji.

19 lutego Nikita odleci do Słowacji na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w biatlonie.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski