Medale biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Mistrzostwach Estonii w Haanii

Najlepsi biatloniści Litwy, Łotwy i Estonii zebrali się 17-18 marca powalczyć o tytuły mistrza Estonii w biatlonie na trasach biatlonowego centrum w Haanii. W zawodach startowało ponad 110 biatlonistów, którzy rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansach 4; 5; 7,5; 10; oraz 12,5 km. Najlepiej z przedstawicieli Rejonu Wileńskiego wystąpił Marek Griniuk, zdobywając złoty medal Mistrzostw Estonii w biatlonie wśród chłopców 2003-2004 r. ur.

Marek miał do pokonania dystans 6 km ze strzelaniem trzy razy leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano 45 karnych sekund do czasu uzyskanego na pokonanie 6 km. Marek na pierwszym strzelaniu był bezbłędny i ślizgnął na pierwszej pozycji. Na drugim strzelaniu pudłował dwa razy, ale i rywale także popełniali błędy, co pozwoliło sportowcu z Niemenczyna zachować prowadzenie. Na ostatnim strzelaniu nasz biatlonista trafił do wszystkich tarcz, a zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji szybko pokonał ostatni kilometr dystansu i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując 6 km za 20 min. 27 sek.

W tej samej grupie wiekowej dziewcząt Wiktoria Romanowa stanęła na trzecim schodku podium. Wiktoria na pierwszym strzelaniu pomyliła się raz i zajmowała 3 miejsce. Na drugim strzelaniu była bezbłędna i ślizgnęła na 2 pozycji. Na ostatnim strzelaniu Wiktoria pudłowała razy, szybko pokonała ostatni kilometr i finiszowała na trzecim miejscu, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Estonii w biatlonie. Wiktoria Romanowa 5 km pokonała za 20 min. 37 sek.

Nikita Romanow wśród chłopców 1999-2000 r. ur. miał do pokonania 12,5 km. Nikita na pierwszym strzelaniu leżąc i na drugim stojąc pudłował po razie i ślizgnął na drugiej pozycji. Na trzecim strzelaniu leżąc wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego popełnił dwa błędy. Na ostatnim strzelaniu stojąc trafił do wszystkich tarcz i na mecie zajął 2 miejsce, pokonując 12,5 km za 39 min. 52 sek.

Sara Urumowa dystans 7,5 km pokonała za 36 min. 47 sek. i zajęła 5 miejsce. W grupie weteranów Jadwiga Juniewicz zwyciężyła na dystansie 3 km, na dwóch strzelaniach popełniając 5 błędów. Jadwiga 3 km pokonała za 15 min. 58 sek. Marian Kaczanowski miał do pokonania 5 km ze strzelaniem dwa razy stojąc i dwa razy leżąc. Niemenczynianin popełnił 8 błędów, ale bardzo szybko ślizgnął na podbiegach i zajął 1 miejsce z wynikiem 20 min. 53 sek. Romuald Noreika dystans 7,5 km pokonał za 35 min. 40 sek. i zajął 6 miejsce.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w wyścigu na dochodzenie, uwzględniając wyniki zawodów indywidualnych. Wiktoria Romanowa jeszcze nie zupełnie była zdrowa, ale stanęła na starcie w wyścigu na 4 km. Wiktoria nie była szybka na dystansie, ale zawdzięczając dobrej postawie na strzelnicy, gdzie trafiła 14 razy z 15 oddanych strzałów, i pokonaniu jednej karnej rundy na mecie zajęła 3 miejsce, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Estonii. Wiktoria Romanowa 4 km pokonała za 15 min. 25 sek.

Marek Griniuk startował pierwszy na dystansie 5 km z przewagą 42 sek. nad przedstawicielem Estonii. Marek na pierwszym strzelaniu pudłował raz i zajmował 1 miejsce, porywisty wiatr przeszkodził wykonać celnie drugie strzelanie i nasz zawodnik popełnił 3 błędy i ślizgnął na drugiej pozycji. Na ostatnim strzelaniu wszystkie kule trafiły do celu i po pokonaniu ostatniego kręgu finiszował drugi z wynikiem 17 min. 05 sek.

Sara Urumowa zajęła 5 miejsce na dystansie 7,5 km z wynikiem 37 min. 24 sek.

Nikita Romanow startował z drugiej pozycji na dystansie 10 km ze strzelaniem dwa razy leżąc i dwa razy stojąc. Nikita na pierwszym strzelaniu był bezbłędny i objął prowadzenie, szybko pokonał kolejny 2 km krąg. Strzelanie leżąc wykonał bezbłędnie i był na prowadzeniu. Trzecie strzelanie nasz biatlonista wykonał także bezbłędnie i zwiększył przewagę. Jeden błąd popełniony na ostatnim strzelaniu nie przeszkodził Nikicie finiszować na 1 miejscu, zdobywając złoty medal Mistrzostw Estonii w biatlonie. Nikita Romanow 10 km pokonał za 29 min. 24 sek.

W grupie weteranów Jadwiga Juniewicz 5 km pokonała za 28 min. 49 sek. (10 k. kr.) i zajęła 1 miejsce. Marian Kaczanowski 5 km pokonał za 19 min. 17 sek. i zajął 1 miejsce, na 4 strzelaniach popełniając 4 błędy. Romuald Noreika na strzelnicy popełnił 10 błędów i finiszował na 3 miejscu, pokonując 5 km za 23 min. 36 sek.

Dla weteranów Rejonu Wileńskiego to był ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Świata wśród weteranów w biatlonie, które odbędą się 21-25 marca w fińskim mieście Kontiolahti.

Gratulujemy Wiktorii, Markowi oraz Nikicie dobrych startów i życzymy sukcesów.