Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski – złotymi medalistami Biatlonowych Mistrzostw Świata weteranów w Finlandii

W dniach 21-25 marca w fińskim mieście Kontiolahti odbywają się 21 Biatlonowe Mistrzostwa Świata w biatlonie wśród weteranów. W mistrzostwach biorą udział 193 biatlonistów z 15 państw świata. Najliczniej stawili się biatloniści z Finlandii – 72, Rosję reprezentuje 71 biatlonista, są także 4 Estończycy, 9 Łotyszów. Litwę reprezentują 4 biatloniści – Wiaczesław Rumiancew z Wisagini i trzej przedstawiciele Rejonu Wileńskiego – Jadwiga Juniewicz, Romuald Noreika i Marian Kaczanowski.

22 marca biatloniści rywalizowali w sprincie za strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. Pierwszy na starcie stanął Romuald Noreika w sprincie na 6 km. Romuald dobrze ślizgnął na dystansie, ale na strzelaniu leżąc zaciął się karabin, naprawa którego potrzebowała prawie dwie minuty, co przeszkodziło celnemu strzelaniu. Romuald 6 km pokonał za 28 min. 59,9 sek., na strzelnicy popełnił 5 błędów i zajął 22 miejsce w grupie weteranów 50-54 lat.

Po południu na starcie stanęli Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski w grupie 60-64 lat. Pierwszy na dystans 5 km wyślizgnął Marian Kaczanowski, który bardzo szybko pokonał pierwsze 2 km do strzelania leżąc, na strzelaniu drugim strzałem nie trafił do tarczy i musiał zawitać na karną rundę. Po pokonaniu karnej rundy na kolejne 2 km wyślizgnął liderem, szybko pokonał długie podbiegi i na strzelanie przybył pierwszy. Strzelanie stojąc wykonał szybko, trafiając do wszystkich tarcz i przed ostatnim kilometrem do mety prowadził. M. Kaczanowski szybko pokonał ostatnie krótkie podbiegi i pierwszy wpadł na metę, zdobywając złoty medal Mistrzostw Świata weteranów w biatlonie, tym samym przerywając wieloletnią dominację Rosjan i Finów. Marian Kaczanowski 5 km pokonał za 21 min. 06,1 sek.(1 k. kr.)

Jadwiga Juniewicz miała do pokonania 4 km. Jadwiga dobrze ślizgnęła na pierwszym 2-kilometrowym kręgu, strzelając leżąc popełniła dwa błędy i po pokonaniu karnych rund na kolejny krąg wyślizgnęła pierwsza. Szybko pokonała kilometrowy krąg, strzelając stojąc popełniła trzy błędy i musiała pokonać dodatkowo 450 m dystansu. Przed ostatnim kilometrem do mety Jadwiga prowadziła z 11-sekundową przewagą przed wieloletnią zwyciężczynią Mistrzostw Finką Terttu Augustsson. Jadwiga na mecie zachowała przewagę i finiszowała pierwsza, zdobywając złoty medal Biatlonowych Mistrzostw Świata wśród weteranów. Jadwiga Juniewicz 4 km pokonała za 26 min. 49 sek. 0 sek.(5 k. kr.).

23 marca nasi biatloniści wezmą udział w zawodach sztafet.