Kolejne medale weteranów na Mistrzostwach Świata w biatlonie

W ostatnim dniu zawodów Biatlonowych Mistrzostw Świata wśród weteranów, 25 marca odbyły się wyścigi indywidualne ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano po karnej minucie do czasu uzyskanego na dystansie.

Pierwszy na starcie 10 km stanął Romuald Noreika z Niemenczyna. Na pierwszym i drugim strzelaniu Romuald popełnił po 1 błędzie i zajmował 4 miejsce, jednak na kolejnych wizytach na strzelnicy strzelając leżąc i stojąc pudłował po 2 razy i na mecie zajął 10 miejsce, 10 km pokonując za 47 min. 35,8 sek. (6 k. min.). Wiaczesław Rumiancew z Wisagini 10 km pokonał za 46 min. 56,5 sek (8 k. min.) i zajął 11 miejsce w grupie mężczyzn 40-44 lat.

W południe na starcie stanęli Marian Kaczanowski i Jadwiga Juniewicz. Marian startował ostatnim w swojej grupie na dystansie 7,5 km i miał wszystkich swoich rywali na celowniku. Po pokonaniu 1,5 km strzelając leżąc nie zrobił korekcji na wiatr i zarobił 2 karne minuty. Na kolejne 1,5 km M. Kaczanowski wyślizgnął na 6 pozycji. Biatlonista szybko ślizgnął po dystansie, odrabiając straty, strzelanie stojąc wykonał szybko i bezbłędnie, trafiając do wszystkich tarcz i na kolejne 1,5 km wyślizgnął z 30-sekundową przewagą. Na trzecim strzelaniu leżąc trafił do wszystkich tarcz i prowadził z prawie 2-minutową przewagą. M. Kaczanowski szybko pokonał kolejne 1,5 km, na ostatnim strzelaniu stojąc zarobił 2 karne minuty, ale to nie przeszkodziło na mecie zająć 1 miejsce z prawie 4-minutową przewagą. Marian Kaczanowski zdobył drugi złoty medal 21-ych Mistrzostw Świata Weteranów w biatlonie, pokonując 7,5 km za 32 min. 39,1 sek. (4 k. min.)

Jadwiga Juniewicz miała do pokonania 5 x 1,2 km. Jadwiga strzelając leżąc i stojąc popełniła po 3 błędy, ale i rywalki myliły się na strzelnicy, co pozwoliło Jadwidze objąć prowadzenie. Na trzecim strzelaniu leżąc przedstawicielka Rejonu Wileńskiego z Rubna pudłowała 2 razy i nadal prowadziła z prawie 2-minutową przewagą. Na ostatnim strzelaniu stojąc popełniła aż 4 błędy i na mecie zajęła 2 miejsce, ustępując dla zwyciężczyni zaledwie 13 sek. Jadwiga do zdobytego złotego medalu 21 Biatlonowych Mistrzostw Świata weteranów dodała jeszcze srebrny, pokonując 6 km za 47 min. 24,7 sek. (12 k. min.).

Na 21 Biatlonowych Mistrzostwach Świata weteranów przedstawiciele Litwy i Rejonu Wileńskiego zdobyli 3 złote i 1 srebrny medale i drużynowo zajęli 3 miejsce. Łotysze wywalczyli 1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy medale, a Estończycy – 1 srebrny i 1 brązowy medale. Gospodarze mistrzostw – Finowie zdobyli 16 złotych, Rosjanie wywalczyli 8 złotych, a Amerykanie – 2 złote medale.