Udany start przedstawicieli Rejonu Wileńskiego na I Międzynarodowym Polonijnym Festiwalu Biegowym w Pułtusku

W dniach 24-26 sierpnia w Pułtusku odbył się I Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy, w którym wzięli udział biegacze rejonu oraz wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. Festiwal Polonijny z jednej strony służył popularyzacji sportu i aktywnego spędzania czasu, a z innej – wzmocnienie więzi Polonii i Polaków z zagranicy z ojczyzną. Dla uczestników były przyszykowane różnorodne trasy biegowe od półmaratonu do 500 m dla najmłodszych biegaczy i, oczywiście, najważniejszy bieg na 1918 m na pamiątkę odzyskania niepodległości. Nasza 8-osobowa delegacja mieszkała w zamku „Domu Polonii”. Oficjalnego otwarcia dokonali wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański, Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pełniąca obowiązki burmistrza Pułtuska Dorota Subda oraz przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ambasador Witold Rybczyński. Podczas otwarcia na scenie wystąpili „Skubas i przyjaciele” oraz Unemployed Lovers – Jan Więckowski & Mateusz Szulik.

Następnie odbył się bieg na 1918 m oraz nocny bieg śladami historii Pułtuska. Wszyscy uczestnicy biegu 1918 m na mecie otrzymali okolicznościowe medale. W nocnym biegu śladami historii Pułtuska na 3 km pierwsze miejsce zajął Niemenczynianin Tomas Jateiko, drugie miejsce zdobył Ernest Lelis, a trzecie Jarosław Smolski. Arnold Lepiochin finiszował na 5 miejscu, a Radosław Aleksandrow uplasował się na 8 miejscu.

W sobotę od rana zmagania rozpoczęły się biegiem w Polonijnym Półmaratonie na 21,0975 km. Trasa wytyczona została w Nadleśnictwie Pułtusk i ulicami miasta. Pogoda była nie najlepsza, jednak wiatr i padający deszcz nie odstraszyli biegaczy i na starcie stanęło prawie stu biegaczy, w tym Jarosław Smolski i Tomas Jateiko. Po upływie 1 godz. 10 min. 48 sek. pierwszy na mecie był Andrzej Starzyński. 7 miejsce zajął Tomas Jateiko, pokonując Polonijny Półmaraton za 1 godz. 24 min. 25,25 sek. Jarosław Smolski zajął 8 miejsce, pokonując 21,0975 km za 1 godz. 24 min. 25,52 sek.

W I Międzynarodowym Polonijnym Festiwalu Biegowym znalazło się miejsce także dla dzieci i młodzieży. W biegu na 500 m wśród dzieci 10-13 lat zwyciężyła Emilia Mincewicz z Bujwidz. Julia Jaczun zajęła pierwsze miejsce w biegu na 1000 m wśród dziewcząt 14-16 lat. W grupie chłopców Deiwid Zakrzewski także zajął pierwsze na dystansie 1000 m.

Wieczorem odbył się Piknik Polonijny, w którym mieli zajęcia i zabawy od małego do dorosłego. Po zakończeniu drugiego biegu odbyło się podsumowanie i nagrodzenie zwycięzców poszczególnych biegów, rozdanie medali, pucharów i nagród. Następnie wystąpił zespół Blueberry Hill, a wieczór zakończyła wspólna biesiada.

W trzecim dniu festiwalu odbył się bieg na 10 km po Puszczy Białej. W biegu dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego w kategorii Open, zajmując miejsca na podium. Tomas Jateiko zajął 2 miejsce z wynikiem 34 min. 19 sek. Ernest Lelis stanął na trzecim schodku podium z wynikiem 34 min. 53 sek. Piąte miejsce zajął Jarosław Smolski, pokonując 10 km za 36 min. 18 sek. Arnold Lepiochin finiszował 11-ty z czasem 40 min. 31 sek. W kategorii 16-29 lat Radosław Aleksandrow zajął 3 miejsce z wynikiem 38 min. 52 sek.

Wspaniała atmosfera festiwalu, biegi, piknik, biesiada i występy zespołów na długo zostaną w pamięci naszych zawodników, za co z całego serca dziękujemy organizatorom, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” i wszystkim, kto tak czy inaczej przyczynił się do organizacji I Międzynarodowego Polonijnego Festiwalu Biegowego.