Starty biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Świata na nartorolkach w czeskim mieście Nove Mesto na Morave

24-26 sierpnia w czeskim biatlonowym centrum Nove Mesto na Morave odbyły się Biatlonowe Mistrzostwa Świata na nartorolkach. W mistrzostwach udział wzięła 6-osobowa reprezentacja Litwy, w składzie której wystąpili 3 wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Wiktoria Romanowa, Sara Urumowa i Nikita Romanow.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sztafetach mieszanych, gdzie na pierwszych dwóch zmianach dziewczęta miały pokonać dystans 2 x 6 km, a chłopcy 2 x 7,5 km. Sztafeta juniorów Litwy w składzie Sara Urumowa, Wiktoria Romanowa, Jokubas Mackine z Ignaliny i Nikita Romanow zajęli 11 miejsce. Sztafeta Polski zajęła 2 miejsce, a zwyciężyli biatloniści z Czech. W rywalizacji sztafet wśród dorosłych sztafeta Polski zdobyła brązowe medale.

W sobotę biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg 150 m długości. Pierwsze na starcie 7,5 km stanęły juniorki. Sara Urumowa była o 4 lata młodsza od rywalek, a najmłodsza uczestniczka mistrzostw Wiktoria Romanowa o całe 6 lat, i trudno było liczyć na wysokie miejsca, ale nasze zawodniczki poradziły z emocjami i na mecie odpowiednio zajęli 42 i 43 miejsca. Sara 7,5 km pokonała za 30 min. 27,1 sek., na pierwszym strzelaniu popełniając 1, a na drugim 3 błędy. Wiktoria pierwsze strzelanie wykonała bezbłędnie, na strzelaniu stojąc pudłowała 2 razy i dystans pokonała za 30 min. 55,7 sek. Zwyciężyła reprezentantka Polski Kamila Żuk. Juniorzy mieli do pokonania 10 km. Nikita Romanow na strzelaniu leżąc i stojąc pudłował po 2 razy i na mecie zajął 52 miejsce, pokonując 10 km za 30 min. 47,4 sek.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w wyścigu pościgowym, uwzględniając wyniki sprintu. Sara Urumowa rywalizowała na dystansie 10 km i startowała z 42 pozycji. Na pierwszym strzelaniu leżąc pudłowała 2 razy, na drugim 4. Trzecie i czwarte strzelania stojąc wykonała bezbłędnie i na mecie zajęła 42 miejsce, pokonując dystans za 51 min. 27,5 sek. Wiktoria Romanowa pauzowała z powodów zdrowotnych. Nikita Romanow miał do pokonania 12,5 km i startował z 52 pozycji. Nikita na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił 2 błędy, na drugim jeden, na trzecim strzelaniu stojąc zostawił jedną niezamkniętą tarczę. Ostatnie strzelanie stojąc wykonał szybko i bezbłędnie, mocno jechał na nartorolkach ostatnie 2,5 km i na mecie zajął 42 miejsce. Nikita Romanow 12,5 km pokonał za 43 min. 50 sek.

27 sierpnia nasi biatloniści wracają na Litwę, ale już 1-2 września startują na Mistrzostwach Estonii, a 7-9 września wezmą udział w Pucharze Państw Bałtyckich w Priekuli na Łotwie.

Życzymy udanych startów biatlonistom Rejonu Wileńskiego.