IGRZYSKA SPORTU I SZTUKI. SPOTKANIE Z KULTURĄ I EDUKACJĄ OLIMPIJSKĄ

24 października Instytut Polski w Wilnie wraz z komitetami olimpijskimi Polski i Litwy oraz szkołami sportowymi Wileńszczyzny organizuje spotkanie z kulturą i edukacją olimpijską w Wilnie i Niemenczynie w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez oba nasze państwa. Przedstawiciele komitetów olimpijskich oraz środowisk twórczych zapoznają publiczność z osiągnięciami Polski i Litwy w dziedzinie edukacji olimpijskiej oraz literatury i sztuki związanych ze sportem.

24 października o godz. 10.00 w Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie odbędzie się festyn olimpijski zorganizowany przez Szkołę Sportową Powiatu Wileńskiego oraz Gimnazja im. Gedymina oraz im. K. Parczewskiego wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie. W programie festynu zawody dla młodzieży w różnych dyscyplinach sportu, sprawdzian wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich oraz uroczyste otwarcie wystawy „Gwiazdy sportu w Niepodległej”, przygotowanej na 100-lecie niepodległości przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele komitetów olimpijskich Polski i Litwy.

24 października o godz. 18.00 w Bibliotece Adama Mickiewicza w Wilnie odbędzie się wieczór poezji, sztuki i edukacji olimpijskiej zorganizowany przez Instytut Polski w Wilnie. Przedstawiciele komitetów olimpijskich Polski i Litwy przedstawią osiągnięcia obu krajów w dziedzinie kultury i edukacji olimpijskiej. Nastąpi prezentacja poezji sportowej z krajów – gospodarzy Igrzysk Olimpijskich w XXI wieku w wersjach oryginalnych oraz w przekładach na język litewski. Gwiazdami wieczoru będą poeci z Polski i Litwy – Krzysztof Zuchora, zasłużony wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego i krzewiciel wartości humanistycznych sportu i olimpizmu, oraz przedstawiciel młodego pokolenia Aistis Žekevičius, którzy przedstawią swe wiersze o sporcie. Recytacje – Kotryna Kvedarytė i Andrius Savickas. Polskie i litewskie piosenki sportowe wykona zespół „Olimpionicy”.

Festyn olimpijski – środa, 24 października 2018 roku o godz. 10.00 w Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie, ul. Ežero 14. Otwarcie wystawy „Gwiazdy sportu w Niepodległej” i uroczystość wręczenia nagród o godz. 12.

Wieczór poezji, sztuki i edukacji olimpijskiej – środa, 24 października 2018 roku o godz. 18.00 w Bibliotece Adama Mickiewicza w Wilnie, ul. Trakų 10. Prezentacja wielojęzyczna z przekładem na język litewski.

Wstęp wolny na obie prezentacje.

Organizatorzy projektu: Instytut Polski w Wilnie i Szkoła Sportowa Powiatu Wileńskiego.

Partnerzy projektu: Polski Komitet Olimpijski, Litewski Narodowy Komitet Olimpijski, Gimnazja im. Giedymina i K. Parczewskiego w Niemenczynie oraz Biblioteka Adama Mickiewicza w Wilnie.

Instytut Polski w Wilnie
šv. Jono g. 3, 01123 Wilno