Otwarte Mistrzostwa Rejonu Wileńskiego w biegach przełajowych

W dniu 20 października na nowo wybudowaną biatlonową strzelnicę w Niemenczynie przybyli miłośnicy biegu z Wilna, Trok i rejonu Wileńskiego na Otwarte Mistrzostwa Rejonu Wileńskiego w krosie, organizowane przez Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Program zawodów składał się z biegów na dystansach od 1000 m do 5000 m w 10 grupach wiekowych. Podczas otwarcia zawodów wszystkich zebranych przywitał gospodarz biatlonowej strzelnicy, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski. Cieszył się on widząc na zawodach tak licznie zebraną młodzież, wyraził nadzieję, że w następnym roku będzie mógł gościć biegaczy w nowo wybudowanym gmachu Szkoły Sportowej, co na pewno pozytywnie wpłynie na pobyt i samą organizację zawodów. M. Kaczanowski w kilku słowach opowiedział o przebiegu zawodów i dystansach, jakie czekają na biegaczy oraz zaprosił na start, życząc sukcesów i zadowolenia z pokonania wybranego dystansu. Na starcie najliczniej stawili się 20 osobową grupą biegacze z Mościszek pod kierownictwem nauczyciela Jerzego Lewko, który także wystartował na dystansie 5 km. Licznie stawili się także wychowankowie Vytautasa Grażysa z Podbrzezia, Rzeszy, Jęczmieniszek oraz spora grupa mieszkańców Niemenczyna, Wielkich Kabiszek i pobliskich miejscowości.

Pierwsze na starcie 1000 m stanęły przedstawicielki najmłodszej grupy wiekowej 2006 r. ur. i młodsze. Na starcie najliczniej wyszeregowali się przedstawicielki Mościszek, które były mocno dopingowane przez starszych koleżanek i kolegów. Trasa była nie z łatwych, przebiegała w pobliskim lesie i było sporo podbiegów, a najlepiej z nią poradziła Smilte Plytnykaite z Niemenczyna, pokonując dystans za 3 min. 52 sek. W tej samej grupie wiekowej wśród chłopców także najliczniej reprezentowali się biegacze z Mościszek, a najszybszy okazał się Wilnianin Daumantas Kiela, pokonując 1000 metrów za 4 min. 04 sek. Następnie na starcie 1000 m stanęły dziewczęta 2003-2005 r. ur. Najszybszą okazała się Kamile Jakubauskaite z Niemenczyna, która pokonała dystans za 3 min. 50 sek. Chłopcy 2003-2005 r ur. i dziewczęta 2000-2002 r. ur. mieli do pokonania 1500 m. Pierwsze 500 m biegacze pokonali biegnąc dookoła strzelnicy i byli mocno dopingowani przez rodziców i niestartujących biegaczy, następnie zniknęli w pobliskim lesie i po upływie pary minut pierwszy na mecie pojawił się Martynas Ramanauskas z Rzeszy, pokonujący 1500 m za 5 min. 13 sek. Wśród dziewcząt najszybszą okazała się Agnieszka Komiago z Niemenczyna, pokonująca dystans za 6 min. 20 sek. Następnie na starcie stanęli pozostali zawodnicy, którzy mieli do pokonania 2000 lub 5000 metrów w zależności od grupy wiekowej. Biegacze po pokonaniu kręgu 1 km pojawiali się na strzelnicy, co pozwalało kibicującym patrzeć za przebiegiem rywalizacji, a następnie znów znikali w pobliskim lesie. Po pokonaniu 2000 m pierwszy na metę wpadł Dariusz Zabieło z Jęczmieniszek, zwyciężając w grupie chłopców 2000-2002 r. ur. z wynikiem 6 min. 38 sek. W rywalizacji na dystansie 5 km zwyciężył przedstawiciel Niemenczyna Tomas Jateiko, pokonując dystans za 17 min. 51 sek. W grupie mężczyzn 1968 r. ur. i starsi zwyciężył Vytautas Grażys z Podbrzezia, pokonując 5 km za 18 min. 40 sek.

Starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna zdobywców 1-3 miejsca nagrodził medalami oraz nagrodami rzeczowymi, które przydadzą się na co dzień w treningach i podszykowaniu się do kolejnych startów. Nagrody uczestnikom biegów zostały sfinansowane przez Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego
Marian Kaczanowski

Wyniki zawodów w Otwartych Mistrzowstwach Rejonu Wileńskiego w biegach przełajowych