Posiedzenie komisji Młodzieży, Sportu i Turystyki Rady Krajowej oraz Polonijnej Rady Konsultacyjnej Komisji Stowarzyszenia ”Wspólnota Polska” w Warszawie

W dniu 6 listopada w Domu Polonii w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Młodzieży, Sportu i Turystyki Rady Krajowej oraz Polonijnej Rady Konsultacyjnej Komisji Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w obradach której wziął udział Marian Kaczanowski – członek Rady Konsultacyjnej SWP.

Posiedzenie Komisji rozpoczęło się z otwarcia wystawy o sporcie polonijnym, która była przedstawiona w Domu Polonii. Tomasz Różniak – Skarbnik Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przedstawił informację o V Światowym Zjezdzie Polonii i Polaków za granicą, poinformował o możliwościach dofinansowania sportowców, szczególnie ze Wschodu, w imprezach polonijnych, a także omówiono przebieg i wnioski Forum Sportu i Turystyki Polonijnej.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski podkreślił, że sport polonijny służy do budowania polskości poza granicami Polski i wychodzi na pierwsze miejsce razem z turystyką poprzez organizowanie imprez sportowych w różnych regionach Polski.

Amb. dr. Witold Rybczyński przedstawił ramowy program Polonijnych Imprez Sportowych w latach 2018-2022. W programie znaleźli się nowe dyscypliny sportowe takie jak Polonijne Mistrzostwa w Golfie oraz I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie, w których wstępnie planowano narciarstwo zjazdowe. W omówieniu programu wyraziłem obawę o udziale w Mistrzostwach przedstawicieli Litwy, bo zjazdy nie są tak popularne i dostępne jak narciarstwo biegowe. W końcowym założeniu na I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostwach w Krynicy Zdroju znalazły się łyżwiarstwo, narciarstwo zjazdowe i biegowe. W mistrzostwach prawo udziału ma młodzież w wieku do 28 lat. Ambasador dr. Witold Rybczyński zaproponował porozmyślać o organizowaniu imprez polonijnych w krajach zamieszkania dla kilku pobliskich krajów, co ma posłużyć nawiązaniu ścisłej współpracy, zaprzyjaźnieniu się i zwiedzaniu.

Kaja Gzyło przedstawiła informację o przedsięwzięciach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i organizacji Polskiego Biegu Niepodległości 11 listopada bądź w bliskim terminie z głównym dystansem na 1918 m. Na dzień posiedzenia z 16 państw świata postąpiły zgłoszenia o zorganizowaniu 1 lub kilku Biegów Niepodległości. Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej SWP p. Hanka Gałązka poinformowała o organizacji XVIII Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w Łomży zaznaczając, że w tych Igrzyskach po raz pierwszy wzięli udział sportowcy z Rumunii i Irlandii. Na zakończenie przyjęto decyzję o naświetleniu ustaleń posiedzenia komisji w mass mediach, aby było to dostępne osobom zainteresowanym Sportem Polonijnym i nie tylko.

Omówiono też możliwości ekspozycji wystawy o Sporcie Polonijnym w krajach zamieszkania Polaków.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego