Przedświąteczne starty biatlonistów rejonu Wileńskiego w Austrii, Francji i Czechach

W dniach 19-20 grudnia biatloniści rejonu wileńskiego startowali na międzynarodowych zawodach w biatlonie w Obertilliach (Austria), Les Rousses (Francja) i Nove Mesto na Morave (Czechy).

Karol Dąbrowski startował w 3 edycji Pucharu Świata w czeskim Nove Mesto na Morave w sprincie na 10 km. Starując w gronie najsilniejszych biatlonistów świata Karol dobrze rozpoczął wyścig, na pierwszym strzelaniu leżąc był bezbłędny i ślizgnął na 46 miejscu. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował dwa razy i na ostatnie okrążenie wyślizgnął na 68 pozycji. Karol Dąbrowski szybko pokonał ostatnie 3,3 km i na mecie zajął 71 miejsce wśród 105 startujących, pokonując 10 km za 26 min. 08 sek. Vytautas Strolia zajął 57 miejsce z wynikiem 25 min. 39 sek. Tomas Kaukenas finiszował 101 z czasem. 27 min. 46 sek.

Nikita Romanow startował w Obertilliach na Pucharze Europy w biatlonie w wyścigu indywidualnym na 20 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano po karnej minucie do czasu pokonania dystansu. Nikita Romanow na pierwszym strzelaniu leżąc był bezbłędny i zajmował 49 miejsce, na drugim stojąc popełnił 2 błędy i zajmował 93 miejsce. Na ostatnich dwóch strzelaniach leżąc i stojąc pomylił się tylko raz i na mecie zajął 92 miejsce wśród 112 startujących, pokonując 20 km za 1 godz. 02 min. 32,7 sek.

Wiktoria Romanowa i Sara Urumowa startowały w 2 edycji Juniorskiego Biatlonowego Pucharu Świata w Les Rousses. W pierwszym dniu zawodów 19 grudnia Sara Urumowa razem z Maksimem Fominem startowała w pojedynczych sztafetach mieszanych (ang. single mix relay), ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 75 m długości. Biatloniści do zamknięcia 5 tarcz mieli 8 naboi, które jak najbardziej były potrzebne dla wszystkich zawodników, którym w celnym strzelaniu przeszkadzał porywisty wiatr z deszczem. Pierwszy startował Maksim Fomin i miał pokonać 3 km ze strzelaniem leżąc + stojąc. Maksim strzelając popełnił 2 błędy i sztafetę przekazał Sarze na 15 pozycji. Na drugiej zmianie biegnąca Sara Urumowa także miała do pokonania 3 km. Sara na strzelnicy była bezbłędna i przekazała sztafetę na 16 pozycji dla Maksima, który następne 3 km pokonał szybko, na strzelaniu był bezbłędny i zachował 16 pozycję przed ostatnią zmianą. Sara na ostatniej zmianie rywalizowała na dystansie 4,5 km, strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie i jechała na 15 pozycji, jednak porywisty wiatr przeszkodził celnemu strzelaniu stojąc i Sara zarobiła 2 karne kręgi, które szybko pokonała i na ostatnie 1,5 km do mety wyślizgnęła na 16 miejscu, które zachowała na mecie. Duet Maksima Fomina i Sary Urumowej 13,5 km pokonał za 53 min. 03 sek., zajmując 16 miejsce wśród 23 startujących. Sztafeta Polski zajęła 3 miejsce, zespół z Łotwy finiszował na 15 miejscu, a Estonii na 14 miejscu.

W drugim dniu zawodów, 20 grudnia Wiktoria Romanowa i Sara Urumowa rywalizowały w sprincie na dystansie 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał miały do pokonania karną rundę 150 m Najmłodsza uczestniczka zawodów Wiktoria Romanowa miała możliwość przetestowania tras, na których w 2020 roku odbędą się Młodzieżowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie, na których ma szanse reprezentować Litwę w zawodach biatlonowych. Wiktoria dobrze rozpoczęła wyścig, na pierwszym strzelaniu leżąc była bezbłędna i zajmowała 77 miejsce, na drugim strzelaniu stojąc czwarty strzał były niecelny i nasza biatlonistka musiała pokonać dodatkowo 150 m. dystansu i na ostatnie 2,5 km wyślizgnęła na 87 miejscu. Wiktoria Romanowa bardzo szybko pokonała ostatnie 2,5 km do mety, wyprzedziła 8 rywalek i zajęła 79 miejsce wśród 98 startujących. Wiktoria 7,5 km pokonała za 28 min. 35,6 sek. Sara Urumowa na pierwszym strzelaniu leżąc była bezbłędna i zajmowała 46 miejsce, na drugim strzelaniu stojąc także wszystkie strzały trafiły do celi i na ostatnie 2,5 km wyślizgnęła na 56 pozycji. Ostatni krąg nie był tak szybki jak poprzednie i na mecie Sara Urumowa zajęła 74 miejsce, pokonując 7,5 km za 27 min. 24,7 sek.

Na święta biatloniści wracają do domu, a już 28-30 grudnia wezmą udział w Mistrzostwach Estonii.