Sportowcy rejonu Wileńskiego na Europejskim Młodzieżowym Festiwalu Olimpijskim w Bośni i Hercegowinie

W dniach 9-16 lutego w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewo odbywa się Europejski Młodzieżowy Festiwal Olimpijski, w którym bierze udział prawie 1500 sportowców z 50 państw Europy, rywalizujących w 8 dyscyplinach sportowych. W festiwalu także biorą udział przedstawiciele rejonu Wileńskiego, wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego: Sara Urumowa, Emila Siawro, Romuald Aleksandrow i trener kadry biatlonistów Marian Kaczanowski.

9 lutego po przekazaniu dla delegacji Litwy flagi państwowej i pożegnaniu przez Kornelię Tiesnesyte – kierownika departamentu Kultury Fizycznej i Sportu Litwy lotem Wilno-Stambuł-Sarajewo późnym wieczorem przybyliśmy do hotelu „Hollywood”. Następnego dnia narciarze i biatloniści mieli treningi na swoich obiektach sportowych, zapoznali się z trasami, na których odbędą się rywalizacje. Wieczorem na stadionie odbyło się uroczyste otwarcie Igrzysk „EYOF 2019” w Sarajewie. Otwarcie Igrzysk wywołało duże zainteresowanie wśród mieszkańców Sarajewa, których zebrało się ponad 25 tysięcy. Wspaniałe otwarcie zaprezentowali gospodarze Igrzysk, które zakończyło się pięknym pokazem fajerwerków.

Same miasto Sarajewo budzi różne wrażenia – nowoczesne zabudowania, murowane domki i budowane z gliny, dużo starych zabudowań ze śladami trzyletniej wojny z lat 1992-1995, w której zginęło prawie 200 tys. osób i ponad 2,5 milionów uchodźców.

Pierwszą na starcie stanęła narciarka Emilia Siawro w wyścigu na 7,5 km stylem klasycznym. Pogoda w tym dniu była bardzo zmienna – z rana padał deszcz, który zmienił się na śnieg, a po obiedzie zaczęło tak sypać, że gospodarze nie mogli poradzić z zaistniałą sytuacją. Biatloniści zostali zasypani śniegiem w miejscowości Dvoriszka, ponad 3 godziny marzli, czekając aż drogowcy odśnieżą drogę i dojadą autokary. Sara Urumowa przeziębiła się i na jutro startowała z temperaturą. Emilia Siawro w trudnych warunkach wykazała się z najlepszej strony i na mecie zajęła 70 miejsce, pokonując 7,5 km za 35 min. 10,3 sek. 12 lutego Emilia rywalizowała na dystansie 5 km stylem dowolnym. Emilia dystans pokonała za 19 min.01,3 sek. i na mecie zajęła 72 miejsce.

Biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Dla biatlonistów dzień rozpoczął się nie najlepiej – obfite opady śniegu przez całą noc zostawiły bez prądu obiekty sportowe w Dvoriszce i organizatorzy przenieśli start na godzinę później. Romualdowi Aleksandrowowi zamarzły palce rąk, z powodu czego nie najlepiej strzelał. Na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił dwa błędy, na drugim strzelaniu stojąc także pudłował dwa razy i na mecie zajął 70 miejsce, pokonując 7,5 km za 29 min. 17,2 sek. Sara Urumowa miała do pokonania 6 km Na szybkie sekundy na trasie od chorej Sary nie liczyłem, ale celne strzelanie leżąc i tylko 1 błąd na strzelaniu stojąc pozwoliły Sarze na mecie zająć 71 miejsce z wynikiem 29 min. 03,1 sek.

13 lutego Emilia ma wolny dzień od startu, Romuald Aleksandrow wystartuje w wyścigu indywidualnym na dystansie 12,5 km, a o możliwości startu Sary decyzję podejmie lekarz delegacji.

Wieczorem naszą delegację odwiedziła prezydent Litewskiego Narodowego Komitetu olimpijskiego Daina Gudziniewicziutie.

Marian Kaczanowski
Dyrektor Szkoły Sportowej