XII Maraton Giedymina za nami

17 lutego do Niemenczyna zebrali się miłośnicy narciarstwa biegowego z Litwy i Polski, aby wziąć udział w tradycyjnym już XII Narciarskim maratonie Giedymina. Z powodu bezśnieżnych zim od 6 lat Maraton Giedymina nie odbywał się.

Początkowo były planowane Mistrzostwa Rejonu Wileńskiego w narciarstwie, ale Lilia Andruszkiewicz – kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego przypomniała o masowym i lubianym przez narciarzy z Polski i Litwy Maratonie Giedymina. Po wspólnej naradzie z wice mer rejonu Wileńskiego Robertem Komarowskim postanowiliśmy organizować Maraton Giedymina w Niemenczynie, tym bardziej pokrywa śnieżna pozwalała na przeprowadzenie Maratonu, choć czasu na przyszykowanie było niewiele. Do organizacji dołączyła się też Litewska Asocjacja Narciarstwa, przydając wyższą rangę zawodów, w których także został rozegrany Puchar Litwy na długich dystansach.

Jeszcze przed tygodniem do zaplanowanych zawodów trasy wyglądały przyzwoicie i były przyszykowane do biegania stylem klasycznym. Niestety, deszcz i ciepła pogoda pokrzyżowały plany organizatorów – z 5 kilometrowego kręgu zostało zaledwie 2,1 km, potrzebujący dodatkowego nasypania śniegu, gdzie widniała ziemia i popłynęły strumyki, o łącznej długości ponad 250 metrów dystansu. Arnold Lepiochin, Radosław Aleksandrow, Jerzy Lewko i Marian Kaczanowski zbierali śnieg i sankami wozili na trasę. Po południu dołączył się także Romuald Noreika. Wspólnymi siłami udało się nasypać 10 cm śniegu, wyrównać i przyszykować trasę do biegania.

W niedzielę na starcie stanęło ponad 100 zawodników z Ignaliny, Uciany, Wisagini, Poniewieżu, Kowna, Trok, Elektrenai, Wilna, Kiernowa, rejonu Wileńskiego i Sejn (Polska).

Podczas otwarcia wszystkich zebranych przywitał wice mer rejonu Wileńskiego Robert Komarowski, życząc udanych startów i osiągnięcia dobrych wyników. Zaznaczył też, że władze rejonu Wileńskiego wspierają sport rozbudowując obiekty sportowe, jednym z których jest zimowy obiekt biatlonowy w Niemenczynie, który planuje się w tym roku oddać do użytku, co przyczyni się do jeszcze lepszej organizacji zawodów. Z powodu zmniejszenia długości kręgu zostały skrócone i dystanse, a najdłuższą – 21 km – mieli do pokonania zawodowcy.

W najmłodszej grupie na dystansie 1 km zwyciężyli Rugile Radeckaitie i Pijus Panavas, oba z Wilna. Dystans 2 km najszybciej pokonała Silwija Karawackaitie z Niemenczyna, a na trasie 3 km najszybszą była Ruta Żiemaititie z Uciany i Ignas Raksztialis z Wilna. Na dystansie 4,2 km najszybszą była Emilia Siawro z Mościszek. W różnych grupach wiekowych na tym samym odcinku zwyciężyli Wilnianie Kasparas Misiunas i Domantas Sawaniawiczius.

W długich biegach Maratonu Giedymina i Pucharu Litwy w narciarstwie na dystansie 21 km zwycięzcami zostali Riczardas Katkiewiczius z Wilna i Marijus Rindziawiczius z Trok. Odcinek 16,8 km najszybciej pokonał Romuald Noreika z Niemenczyna, a na dystansie 14,7 km zwyciężył Juozas Wilkialis z Wilna oraz Martina Biliunajtie z Uciany. Jolanta Morozowienie z Elektrenai zwyciężyła na dystansie 10,5 km, a Jadwiga Juniewicz z Rubna została zwyciężczynią na odcinku 6,3 km. Dorota Lewko z Mościszek została zwyciężczynią w grupie somorządowców na dystansie 4,2 km.

Po zakończeniu rywalizacji sportowej zawodnicy i kibicujący mogli regenerować siły ciepłym posiłkiem z kuchni polowej oraz owocami i napitkiem izotonicznym. Następnie odbyła się dekoracja zwycięzców 1-3 miejsc w poszczególnych grupach wiekowych. Zwycięzcy 1-3 miejsc w dziecięcych grupach wiekowych zostali nagrodzeni dyplomami i pucharami, a w Maratonie Giedymina i Pucharze Litwy w narciarstwie nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczyli Robert Komarowski – wice mer, Lilia Andruszkiewicz – kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego i Daumantas Jurgis Petrowas – sekretarz Litewskiej Asocjacji Narciarstwa. Puchary, dyplomy i nagrody zostały ufundowane przez Samorząd Rejonu Wileńskiego, a puchary dla zwycięzców w Pucharze Litwy przez Litewską Asocjację Narciarstwa.

Także zostali nagrodzeni najmłodszy i najstarszy uczestnicy zawodów. Najmłodszą uczestniczką została uznana Ewelina Naturjewa z Mościszek, a najstarszym uczestnikiem był Juozas Wilkialis z Wilna.

Po zawodach uczestnicy dziękowali władzom rejonu Wileńskiego za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy i bezpośrednio organizatorom ze Szkoły Sportowej za należyte przyszykowanie tras biegowych, uwzględniając warunki pogodowe.

Na zakończenie wice mer rejonu Wileńskiego Robert Komarowski zaprosił wszystkich do Niemenczyna na kolejną imprezę międzynarodową – rowerowy maraton kresowy „Wilia”, który w tym roku odbędzie się na przełomie kwietnia i maja oraz na kolejny Maraton Giedymina w 2020 roku.

Wspaniała impreza nie doszłaby do skutku, gdyby nie pomoc Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie oraz metodyków, którzy pomagali podczas zawodów w dośnieżaniu trasy i w punktach żywienia sportowców.