Kwiaty dla Karola Dąbrowskiego na Otwartych Biatlonowych Mistrzostwach Europy w Raubiczach

W dniach 20-24 lutego w stolicy Białorusi odbywają się Otwarte Mistrzostwa Europy w biatlonie. W zawodach wzięli udział przedstawiciele 34 państw świata, w tym Ameryki, Kanady, Japonii i Chin.

W pierwszym dniu zawodów, 20 lutego, biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 1 karnej minucie. Niemenczynianin Karol Dąbrowski dobrze rozpoczął zmagania, szybko ślizgnął na nartach. Po pokonaniu 1,6 km Karol zajmował 13 miejsce, ustępując dla Norwega Tarjei Boe 9,6 sek. Na pierwszym strzelaniu leżąc K. Dąbrowski był bezbłędny i zajmował 10 miejsce, ustępując dla lidera 37 sek. sięgający 7 m/s porywisty wiatr przeszkadzał biatlonistom w celnym strzelaniu, a najbardziej w pozycji stojąc. Pierwsze 3 strzały na drugim strzelaniu Karol oddał celnie, a potem prawie 10 sek. czekał aż ucichnie wiatr i wtedy szybko i celnie wystrzelił pozostałe dwa. Po drugim strzelaniu Karol zajmował już 4 miejsce, ze stratą 1 min. 32 sek. do T. Boe. Na trzecim strzelaniu leżąc wszystkie strzały trafiły do tarcz i K. Dąbrowski podniósł się jeszcze o jedną pozycję, tracąc do lidera 1 min. 20 sek. i zostając jednym z dwóch zawodników, któremu udało się trafić 15 strzałów. Przed ostatnim strzelaniem Karol podniósł się aż na 2 miejsce, tracąc do lidera 1 min. 39 sek. Ostatnie strzelanie stojąc nie było tak dobre – pierwsze 2 strzały nie trafiły do tarcz, a tylko 3 ostatnie dotarły do celu, co przekreśliło szansę na zdobycie medalu Mistrzostw Europy w biatlonie. Ostatnie 4 km do mety Niemenczynianin, zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji, niósł się jak burza rozumiejąc, że jest szansa na trafienie do grona 10 najlepszych, a chętnych było aż 104 biatlonistów. Polak z Wileńszczyzny wyprzedził kilku rywali i na mecie zajął 6 miejsce, trafiając do ceremonii dekorowania kwiatami wśród nagradzanej szóstki biatlonistów. Karol Dąbrowski 20 km pokonał za 55 min. 34,6 sek. (2 karne minuty). Deiwid Demkow zajął 80 miejsce z czasem 1 godz. 04 min. 37,7 sek. (4 k. min.). Łukas Jakieliunas uplasował się na 97 pozycji z czasem 1 godz. 09 min. 06,0 sek. (10 k. min.). Zwyciężył Krasimir Aniew z Bułgarii z wynikiem 53 min. 18,1 sek. (1 k. min.).

Gratulujemy Karolowi i życzymy kolejnych sukcesów.