Dobry start biegaczy rejonu wileńskiego na półmaratonie żywieckim

W dniu 7 kwietnia w ramach współpracy Samorządu Rejonu Wileńskiego z Powiatem Żywieckim grupa biegaczy Rejonu Wileńskiego wzięła udział w jubileuszowym XX Półmaratonie dookoła Jeziora Żywieckiego o Puchar Starosty Żywieckiego.

W dzień zawodów było ciepło, słonecznie, a w centrum miasta, gdzie miał się odbyć start – wesoło i gwarliwie. Organizatorzy mogli się cieszyć nie tylko dużą ilością – 1629 uczestników na mecie, lecz i wielonarodowościową geografią uczestników biegu. Było ponoć sporo maratończyków z Ukrainy, Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier, Litwy, i kilku bardzo silnych maratończyków z Kenii, którzy zrobili ostrą konkurencję biegaczom z Polski i Ukrainy. Przyjemna wiosenna dobra do biegania pogoda oraz wspaniały nastrój sportowców zapewniał dobry przebieg imprezy. Na starcie półmaratonu 21 km 975 m wyszeregowało się prawie 1700 biegaczy, w tym reprezentanci Litwy: Ernest Lelis, Jarosław Smolski, Jarosław Siemaszko, Robert Bartusewicz i Witautas Grażis. O 11 godz. biegacze ruszyli na trasę półmaratonu, którzy po pokonaniu niedużego ronda na Rynku Żywieckim wyruszyli na trasę, prowadzącą dookoła Jeziora Żywieckiego, na której można było podziwiać ośnieżone szczyty Beskidów Żywieckiego, Śląskiego i Małego.

Pierwsze kilometry półmaratonu prowadziły po równinie, przez nowy most po drodze do Bielsko – Białej i były odnośnie łatwe. Reprezentanci Rejonu Wileńskiego biegli w czołówce, prowadzenie natomiast objęli silni biegacze z Kenii. Od szóstego kilometra trasa prowadziła przez pagórkowaty teren i biegaczom było coraz trudniej pokonywać długie podbiegi. Ernestas Lelis, Jarosław Smolski i Witautas Grażis mocno rozpoczęli bieg i po pokonaniu 5 km biegli w czołówce. Po pokonaniu 10 km Witautas Grażis zajmował 15 miejsce, E. Lelis – 23, a J. Smolski – 25.  Najlepiej na dystansie 21 km 975 m wystąpił Ernestas Lelis zajmując 11 miejsce w kategorii OPEN i 4. w kategorii M-20 (do lat 30), pokonując dystans za 1 godz. 19 min. 31 sek. Zajęte miejsce okazało się udane, gdyż zostało wyróżnione nagrodą rzeczową przez organizatorów przyszłego „Fortuna Biegu” w Cieszynie. Witautas Grażis ostatnie kilometry pobiegł mocno i na mecie był 20-ty, pokonując dystans za 1 h 20 min. 26 sek. W kategorii wiekowej M-50 Witautas zajął 3 miejsce, zdobywając puchar i nagrodę rzeczową. Jarosław Smolski dystans pokonał za 1 h 23 min. 08 sek. i zajął 14 miejsce w kategorii wiekowej M-30. Jarosław Siemaszko finiszował z wynikiem 1 h 25 min. 14 sek. i był 13 w kategorii M-20. Robert Bartusewicz dystans pokonał za 1 h 25 min. 47 sek. i zajął 15 miejsce w kategorii wiekowej M-20. Zwycięzcami półmaratonu zostali Kenijczyk Tonui Evans Kipnoetch z czasem 1 h 08 min. 17 sek. oraz Chemutai Joyline z Kenii z czasem – 1 h 19 min. 29 sek.

Po południu w centrum miasta przed starostwem odbyło się uroczyste nagrodzenie zwycięzców. W kategorii „Open” mężczyzn i kobiet medaliści zostali uhonorowani pucharami, nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi. Drużyna Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego została wyróżniona Pucharem Starosty Żywieckiego „Dla najlepszej ekipy zagranicznej”. Nagrody zwycięzcom wręczyli Stanisław Szwed, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; posłowie na sejm Kazimierz Matuszny i Andrzej Sośnierz; Andrzej Kalata, starosta Żywiecki oraz Antoni Szlagor, Burmistrz miasta Żywca oraz Mirosław Dziergas, dyrektor biegu.

W imieniu ekipy z Litwy i osobiście chcę podziękować Staroście Powiatu Żywieckiego Andrzejowi Kalacie za zaproszenie na zawody, dyrektorowi biegu Mirosławowi Dziergasowi za treściwy pobyt i opiekę nad naszą ekipą w Żywcu.