Rekordinis Tarptautinis MTB dviračių maratonas „Wilia“ Nemenčinėje

Gegužės 1 dieną netoli Vilniaus esančiame Nemenčinės mieste vyko V Tarptautinis kalnų dviračių maratonas „Wilia“, kurį vykdė Lenkijos dviračių sporto organizacija „Maratony kresowe“ ir Vilniaus rajono savivaldybė. Tarptautiniai kalnų dviračių maratonai „Maratony kresowe“ (pasienio maratonai) yra vykdomi nuo 2009 metų. Varžybos dažniausiai vykdomos įdomiose turistinėse vietovėse šiaurės – rytų Lenkijoje. Tarptautinis kalnų dviračių maratonas „Wilia“ yra vienas iš 16 suplanuotų maratonų.

Saulėtą trečiadienio rytą prie šašlykinės „Vėtrungė“ įsikūrusiame varžybų miestelyje būriavosi per 400 dviračių maratono dalyvių iš Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos ir Lietuvos. Dviratininkai nuo 3 iki 80 metų, atsižvelgę į savo galimybes ir fizinį pasirengimą, galėjo varžytis Mikro maratono – 300 m, Mini maratono – 7 km, Liv Fit 16,5 km,  pusės maratono – 39 km ar maratono – 58 km distancijose.

Pirmieji kovą dėl medalių pradėjo patys jauniausieji 3-6 metų varžybų dalyviai, kurie varžėsi 300 metrų distancijoje. Mikro maratono 4-mečių kategorijoje nugalėtojais tapo Liepa Urbaitė ir Norbert Lapkovski iš Nemenčinės. 5-mečių grupėje nugalėjo Elzė Antanaitytė iš Kauno ir Oskaras Glebavičius iš Panėvežio, 6-mečių grupėje greičiausi buvo vilnietė Milana Kresik ir Liutauras Ramoška iš Nemenčinės.

11.15 val. 7 km distancijoje startavo Liv Fit maratono dalyviai. Pirmi 12 km distancijos atkartojo maratono rato trasą, kuri buvo sunki, turėjo didelių pakylimų, stačių nusileidimų ir posūkių. Paskutiniai 5 distancijos kilometrai buvo lygus ir dviratininkai galėjo juose pajusti greitį. Open kategorijoje moterų grupėje nugalėjo Marija Kresik iš Vilniaus su rezultatu 49 min. 41 sek. Vyrų grupėje nugalėjo Nemenčinietis Romualdas Aleksandrovas. Komandinėje įskaitoje Liv Fit maratone nugalėjo  Vilniaus rajono savivaldybės sporto mokyklos komanda.

11 val. 17 min. startavo 7-12 metų dviratininkai, Mini maratono dalyviai. Ši trasa buvo daug lengvesnė, pritaikyta  mokyklinio amžiaus vaikams. Nugalėtojais vyrų Open kategorijoje tapo Ignas Kartelis iš Kauno (16 min. 54 sek.). Moterų Open kategorijoje greičiausiai distanciją įveikė Irmantė Aleliūnaitė iš Vilniaus (24 min. 37 sek.). 11-12 metų mergaičių grupėje visą pakylą užėmė Nemenčinės atstovės – nugalėjo Milena Bernatovič, antra liko Mila Senkevič, o trečia finišavo Dorota Mečkovska. Mini maratono distanciją įveikė ir Vilniaus rajono vicemeras Robert Komarovski, kuris lydėjo 8-metę dukrą Martą.

12.50 val. startavo maratono dalyviai, o 13.00 val. į trasą išvažiavo pusės maratono dalyviai. Maratono trasa buvo žymiai sunkesnė, driekėsi per mišką, kur buvo daug greitų ruožų, tačiau netrūko ir staigių posūkių ar stačių įkalnių. Du ruožus  dviratininkai turėjo įveikti Neries pakrante, važiuodami šalia pat vandens arba prie pat skardžio, grožėdamiesi ramiai tekančia upe ir apylinkėmis iš 100 metrų aukščio. Šiais metais miške atsirado keletas mažų „ežeraičių“, todėl organizatoriai surado naują maršrutą sutrumpindami ratą nuo 29 km iki 19 km. Keliose vietose sportininkai turėjo pervažiuoti upelį, balas, o paskutinę stačiausią įkalnę, dviratininkų pavadinta „Everestu“, įveikė stebimi ir palaikomi žiūrovų.

Po maždaug pusantros valandos pajėgiausi pusės maratono dalyviai artėjo prie finišo, o maratonininkai tranzitu per varžybų miestelį nukeliavo į trečią distancijos ratą. Greičiausiai vyrų tarpe pusę maratono – 39 km – įveikė ir nugalėtoju OPEN kategorijoje tapo Kostas Kardelis iš Kauno (1 val. 42 min. 10 sek.). Jam iš paskos finišavo Maksim Klimuk iš Bresto (1.43,38). Trečias liko baltarusis Aliaksandr Sychohui (1.45,36). OPEN kategorijoje tarp moterų nugalėjo vilnietė Gabrielė Andrašiūnienė (1.58,17), antroje vietoje finišavo Viktorija Michnovič (2.07,13), o trečia vilnietė Kristina Noreikienė  (2.08,32). Geriausiai iš Vilniaus rajono atstovų 39 km trasoje pasirodė Evaldas Malakauskas (2.08,32) ir Sara Urumova iš Nemenčinės (2.37,03). Komandinėje įskaitoje Vilniaus rajono savivaldybės sporto mokyklos dviratininkai užėmė 11 vietą tarp 25 komandų.

Aršioje kovoje maratono trasoje pergalę iškovojo kaunietis Šarūnas Pacevičius (2.26,31), beveik 2 minutėmis aplenkęs vilnietį Arnoldą Valiaugą (2.28,55). Trečioje vietoje finišavo Ignas Ambrazas iš Šiaulių (2.29,05). Pajėgiausiu tarp Vilniaus rajono atstovų buvo Radoslav Aleksandrov iš Nemenčinės (3.12,01).

Visos sporto šventės metu nuotaiką sportininkams ir sirgaliams kėlė grojanti muzika, kartu padainuoti kvietė atlikėja Elena Sartatavičiūtė iš Glitiškių. Vaikus linksmino savanorės, kurios buvo paruošusios daug įdomių žaidimų. Finišavę varžybų dalyviai galėjo atsigaivinti šaltu vandeniu ir pasivaišinti sausainiais, šviežiais bei džiovintais vaisiais. Visi sporto šventės dalyviai ragavo šilto sultinio su kibinais.

1-3 vietų nugalėtojams OPEN kategorijoje buvo įteikti 120, 80, 50. 30 ir 20 eurų piniginiai prizai. Atskirose amžiaus grupėse nugalėtojai apdovanoti taurėmis, o jauniausieji varžybų dalyviai – medaliais ir prizais, kuriuos įsteigė Vilniaus rajono savivaldybė bei organizacija „Maratony kresowe“.

Po apdovanojimo ceremonijos dar vyko loterija, kurios metu visi varžybų dalyviai galėjo laimėti vertingus rėmėjo UAB „S-Sportas LT“ įsteigtus prizus.

Varžybų dalyviai labai gerai įvertino sporto šventės organizaciją, trasų paruošimą, koncertą ir šiltą atmosferą. Čia norėtųsi pažymėti, kad be Vilniaus rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus, Nemenčinės miesto seniūnijos, Nemenčinės ir Rudaminos daugiafunkcinių kultūros centrų, Vilniaus krašto etnografinio muziejaus bei Vilniaus rajono savivaldybės sporto mokyklos vadovų ir kolektyvo indėlio, Fundacijos „Maratony Kresowe“  gerai organizuoti sporto šventę būtų neįmanoma.