Rekordowy Międzynarodowy maraton „Wilia” pod hasłem „Pasja – varžybos – дружба” w Niemenczynie

W dniu 1 maja na lewobrzeżnej od rzeki Wilia części miasta Niemenczyn było kolorowo od ponad 400 strojów rowerzystów w wieku od 3 do 80 lat, którzy przybyli do Niemenczyna z Polski, Rosji, Białorusi i Litwy, aby wziąć udział w V Międzynarodowym MTB maratonie „Wilia”. MTB maraton rowerowy „Wilia” jest jednym z 16 maratonów kresowych organizowanych we wschodniej części Polski. W tym roku po raz piąty zawitał także na Litwę, pozwalając na sportowo zwiedzić Wileńszczyznę. Najwięcej na zawody z zagranicy przybyło naszych rodaków z Polski, którzy już w sobotę przybyli do Niemenczyna i Wilna. Po południu zapoznali się z trasą maratonu, a wieczorem zwiedzili Wilno. Także liczna grupa rowerzystów przyjechała z Białorusi z miasta Grodno. Nie zabrakło także na starcie przedstawicieli rejonu Wileńskiego, a najliczniej uczestniczyli wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego z Niemenczyna.

Rowerzyści w zależności od swoich możliwości fizycznych i chęci mogli wypróbować swoje siły na dystansie Mikro – 300 m, Mini maratonu – 7 km, Liv Fit – 16,5 km, półmaratonu – 39 km i maratonu – 58 km.

Pierwsi na starcie stanęli uczestnicy w wieku od 3 do 6 lat w Mikro maratonie na dystansie 300 metrów. Zwycięzcami w kategorii do 4 lat zostali Liepa Urbaite i Norbert Łapkowski z Niemenczyna. Do lat 5 zwyciężyli Elze Antanaityte z Kowna i Oskaras Glebavicius z Poniewieżu. Wśród 6-latków zwycięzcami zostali Milana Kresik z Wilna i Liutauras Ramoska z Niemenczyna.

O godz. 11.15 na dystansie 16,5 km wystartowali uczestnicy wyścigu Liv Fit Maraton. Trasa prowadziła przez biatlonową strzelnicę, ulicą Kalno przez terytorium jednostki wojskowej do lasu i była w miarę pofałdowana, nie zabrakło ostrych skrętów i stromych podjazdów, a ostatnie kilometry były lżejsze i szybsze. W kategorii Open Kobiet zwyciężyła Marija Kresik z Wilna (49 min. 41 sek.) i Romuald Aleksandrow z Niemenczyna (40 min. 33 sek.).

O godz. 11.17 na trasę Mini maratonu wyruszyła młodzież w wieku 7-12 lat. Trasa była łagodniejsza, dostosowana dla dzieci. Uczestnicy Mini Maratonu nie długo pedałowali po leśnych drogach i najlepsi pojawili się na mecie, pokonując 7 km za 16 min. 54 sek. W kategorii Open wśród mężczyzn pierwszy linię mety przeciął Ignas Kartelis z Kowna (16 min. 54 sek.). W kategorii Open kobiet zwyciężyła Irmante Aleliunaite z Wilna (24 min. 37 sek.) W kategorii Żak dziewcząt 11-12 lat całe podium zajęli przedstawicielki Niemenczyna – zwyciężczynią została Milena Bernatowicz, zostawiając za sobą Miłę Sienkiewicz i Dorotę Mieczkowską. Trasę Mini maratonu pokonał także wice mer rejonu wileńskiego Robert Komarowski, pilotując córkę Martę, która zajęła 6 miejsce w kategorii do lat 10.

O godz. 12.50 grupa z 89 rowerzystów wystartowała na dystansie maratonu. Zawodnicy, pilotowani przez motocyklistę, pomknęli ulicą Kalno i przez terytorium Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa, dalej ścieżkami leśnymi, wytyczoną 19 km trasą wzdłuż rzeki Wilia poprzez wsie Krywołowże i Liepiai. Dopóki maratończycy pokonywali swój dystans, odbył się start bardzo licznej grupy ze 190 uczestników półmaratonu, którzy także zostali serdecznie powitani przez żołnierzy Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa podczas przejazdu przez terytorium wojskowe. Trasa była wytyczona po mocno pofałdowanym terenie, nie zabrakło też ostrych skrętów i stromych podjazdów.  W tym roku w leśnych strumykach mocno przybyło wody, a w niektórych miejscach pojawiły się jeziorka, co sprawiło organizatorom dodatkowe kłopoty z wytyczeniem tras, zostały wytyczone nowe odcinki, ciągnące się obok Wilii, w niektórych miejscach rowerzyści jechali w kilkudziesięciu centymetrach od rzeki, a potem musieli ostro wspinać się w górę, jechać po skarpie, podziwiając spokojnie płynącą Wilię i rozlegające się za nią pejzaże z wysokości 100 metrów. W kilku miejscach rowerzyści musieli pokonać błota, strumyk, a ostatnią stromą górę, przez rowerzystów nazwaną „Ewerestem”, na oczach u widzów nie wszystkim udało się pokonać na stalowym rumaku, dlatego musieli zeskakiwać i biegnąć obok roweru. Wkrótce liderzy maratonu pokonali pierwsze 19 km i tranzytem przez startowe miasteczko wyruszyli na drugi krąg. Po 1 godz. 42 min. 10 sek. na mecie pojawili się najsilniejsi rowerzyści półmaratonu na 39 km. Zwycięzcą w kategorii OPEN mężczyzn został Kostas Kardelis z Kowna. Drugie miejsce zajął Maksim Klimuk z Brześcia (1 godz. 43 min. 38 sek.). Trzecie miejsce zajął Białorusin Aliaksandr Sychuhou (1 godz. 45 min. 36 sek.). W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Gabriele Andrasiuniene z Wilna (1.58,17). Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Michnowicz z Wilna (2.07,13), a trzecie Wilnianka Kristina Noreikiene  (2.08,44).

Z przedstawicieli rejonu Wileńskiego półmaraton wśród mężczyzn najszybciej pokonał Evaldas Malakauskas z Niemenczyna (2.08,32), a wśród kobiet Sara Urumowa z Niemenczyna (2. 37,03).

W maratonie zwyciężył Sarunas Pacevicius z Kowna, dystans pokonując za 2 godz. 26 min. 31 sek., o 2 minuty wyprzedzając Wilnianina Arnolda Valiaugę (2.28,55), a trzecie miejsce zajął Ignas Ambrazas z Szawel (2.29,05). Najlepszym z przedstawicieli rejonu Wileńskiego został Niemenczynianin Radosław Aleksandrow (3.12,01).

W klasyfikacji drużynowej na dystansie Liv Fit drużyna Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego jest liderem, a na dystansie półmaratonu zajmuje 11 miejsce z pośród 25 drużyn.

Całej imprezie sportowej towarzyszyła muzyka, która podnosiła dobry nastrój sportowcom i kibicującym. Zaśpiewać razem zapraszała piosenkarka Elena Sartataviciute z Glinciszek. Z dziećmi zajęcia prowadziły i bawiły się animatorki z Polski, które przyszykowały dużo różnych atrakcji. Finiszujący na mecie mogli od razu napić się zimnej wody i poczęstować się ciasteczkami, owocami oraz owocami suszonymi. Wszystkim smakowały kibiny z ciepłym rosołem.

Zdobywcy 1-5 miejsc w kategorii OPEN mężczyzn zostali nagrodzeni nagrodami pieniężnymi 120, 80, 50, 30 i 20 euro, które wręczyli sportowcom wice mer Rejonu Wileńskiego Robert Komarowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Lilia Andruszkewicz oraz prezes Fundacji „Maratony kresowe” Mirosław Barej. W poszczególnych grupach wiekowych zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami, nagrodami rzeczowymi, a najmłodsi uczestnicy medalami, i prezentami, które ufundował Samorząd Rejonu Wileńskiego i Fundacja „Maratony kresowe”. Także został nagrodzony najstarszy uczestnik zawodów. Nim został 80-latek Jonas Vilunas, który w prezencie otrzymał przepyszny tort.

Po dekoracji wśród wszystkich zawodników, którzy pokonali wybrany dystans zostały rozegrane nagrody rzeczowe od sponsora UAB „S-Sportas LT”

Po zakończeniu zawodów uczestnicy byli dobrego zdania o całej organizacji imprezy, miłej atmosferze, oznakowaniu i przyszykowanej trasie, którą ocenili jako najtrudniejszą ze wszystkich 16 organizowanych przez Maratony kresowe etapów. W tym roku w maratonie wzięła udział rekordowa liczba rowerzystów z Litwy, którzy dobrze ocenili całą organizację zawodów i ta impreza sportowa pod hasłem „Pasja – varžybos – дружба”, nie zależnie od narodowości, łączy ludzi. Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Wielofunkcyjnych Ośrodków Kultury Rudaminy i Niemenczyna, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Starostwa miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.