Biegi poświęcone Dniu Konstytucji 3 Maja w Niemenczynie

W dniu 2 maja na nowo wybudowanym stadionie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie zebrało się ponad 200 sportowców z Wilna, Podbrzezia, Barskun (rej. Szyrwincki), Starych Trok (rej. Trocki), Jęczmieniszek, Suderwi, Szumsku, Mickun, Bezdan, Rudomina, Niemenczyna i okolic na XII Biegi ulicami miasta Niemenczyn, poświęcone Dniowi Konstytucji 3 Maja. Zawody zostały zorganizowane przez Starostwo miasta Niemenczyn, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie.

Program zawodów składał się z biegów sztafetowych dla szkół podstawowych na dystansie 3 km oraz dla gimnazjów na dystansie 6 km w dwóch grupach wiekowych, a także w biegach indywidualnych na dystansach od 300 m do 2000 m w 8 grupach wiekowych. W zawodach na dystansie 300 m także uczestniczyli osoby sprawne inaczej z Centrum socjalnego dziennego pobytu „Jesteśmy” z Nowej Wilejki i Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie, Wszyscy na mecie otrzymali okolicznościowe medale i Puchary dla centrum, ufundowane przez Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Podczas otwarcia zawodów wszystkich zebranych przywitał starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna, życząc sportowcom dobrych startów, zwycięstw oraz osobistych sukcesów. Główny organizator zawodów dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski w kilku słowach opowiedział o przebiegu zawodów i dystansach, jakie czekają na biegaczy oraz zaprosił na start, życząc sukcesów i zadowolenia z pokonania wybranego dystansu. Biegacze startowali na nowej sztucznej bieżni, po pokonaniu 100 metrów przecinali ulicę Jeziorną, biegli ścieżkami przez miejski las i znów pojawiali się na bieżni, pokonując ostatnie 100 metrów do mety.

Pierwsi na starcie stanęli biegacze rywalizujący w sztafetach. Drużyny szkół podstawowych składały się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Dziewczęta miały do pokonania po 500 metrów, a chłopcy po 1000 metrów. Po intrygującej walce zwycięzcami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumsku z czasem 12 min. 00 sek. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. A. Stelmachowskiego w Starych Trokach z czasem 12 min. 04 sek., a trzecie miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły – Centrum wielofunkcyjnego w Mościszkach, którzy dystans pokonali za 12 min. 21 sek.

Sztafety gimnazjum składały się z 4 dziewcząt, biegnących po 500 m, oraz z 4 chłopców, biegnących po 1000 m. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: 2000-2003 r. ur. oraz 2004 r. ur. i młodsi. W młodszej grupie na pierwszym schodku podium uplasowali się uczniowie Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie pokonując 6 km za 23 min. 15 sek. Drugie miejsce zajęła sztafeta Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie z czasem 23 min. 24 sek. a trzecie miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum F. Ruszczyca W Rudominie, z czasem 25 min. 30 sek. Starsi uczniowie mieli do pokonania taki sam dystans, a zwycięzcami zostali uczniowie Gimnazjum im. T. Konwickiego w Buiwidziach (czas 21 min. 41 sek.). Drugie miejsce wywalczyli biegacze z Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie (23 min.18 sek.), a na trzecim miejscu uplasowali się sportowcy z Gimnazjum K. Parczewskiego w Niemenczynie (23 min. 50 sek.).

Następnie rozpoczęły się biegi indywidualne. Pierwsze na starcie 300 m stanęły przedstawicielki najmłodszej grupy 2010 r. ur. i młodsze. Najszybszą okazała się Ewelina Naturjewa z Mościszek, zwyciężając z czasem 1 min. 33 sek. W tej samej grupie wśród chłopców zwyciężył Joringis Plytnykas z Niemenczyna, pokonując 300 metrów za 1 min. 11 sek. W grupie dziewcząt 2008-2009 r. ur. i młodsze najszybszą okazała się Katrina Prikul z Mickun, zwyciężając z czasem 1 min. 05 sek. W tej samej grupie wśród chłopców zwyciężył Andrzej Gedris z Niemenczyna, pokonując 300 metrów za 1 min. 03 sek. W licznej grupie wiekowej 2006-2007 r. ur. wśród dziewcząt na dystansie 500 m zwyciężyła przedstawicielka Niemenczyna Smilte Plytnykaitė z czasem 1 min. 37 sek. Chłopcy 2006-2007 r. ur. mieli do pokonania także 500 m. W biegu zwyciężył Tomasz Subocz z Mickun z czasem 1 min. 40 sek. Także 500 m do pokonania miały dziewczęta 2005-2004 r. ur. Tu nie miała sobie równych Laura Ornatavičiūtė z Rzeszy, zwyciężając z wynikiem 1 min. 51 sek. Chłopcy 2005-2004 r. ur. mieli pokonać 1000 metrów. W tej grupie wiekowej zwycięzcą został Daniel Bartusewicz z Podbrzezia pokonując dystans za 3 min. 26 sek. W grupie dziewcząt 2002-2003 r. ur. 1000 metrów najszybciej pokonała Arijana Kotowa z Barskun, potrzebując na pokonanie dystansu 4 min. 11 sek. Chłopcy 2002-2003 r. ur. mieli do pokonania 1500 m. Najszybciej dystans pokonał Dariusz Zabeło z czasem 5 min. 00 sek. Na najdłuższym dystansie tych zawodów – 2000 m – w grupie chłopców 2001-2000 r. ur., zwycięzcą został Ernestas Lelis z Mejszagoły z czasem 6 min. 45 sek.

Wszyscy uczestnicy biegów na mecie otrzymali okolicznościowe medale, zdobywców 1-3 miejsca nagrodzili pucharami, które wręczyli specjalista Wydziału Kultury oraz Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna oraz dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski i dyrektor Fundacji „Maratony Kresowe” Mirosław Barej. O nagrody uczestnikom biegów zatroszczyło się starostwo miasta Niemenczyn oraz Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego