Siatkarki z Awiżeń zwyciężczyniami XVI Uczniowskiej Ligi w siatkówce o nagrody KS „Polonia” Wilno

W dniach 4-5 maja w Gimnazjum w Awiżeniach dobiegła końca XVI Uczniowska Liga w siatkówce dziewcząt o nagrody KS „Polonia” Wilno. W tegorocznej lidze wystartowało 12 drużyn po cztery z rejonu Solecznickiego, rejonu Wileńskiego oraz miasta Wilno. Po rozgrywkach grupowych i eliminacyjnych do finałów dotarły siatkarki z Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach, stołecznego gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, Gimnazjum im. św. Kazimierza w Miednikach oraz dwa zespoły gospodyń. Gimnazjum w Awiżeniach ma bogate tradycje siatkarskie oraz „zasoby materialne” i stać na wystawienie dwóch zespołów, z czego od lat korzysta. Jeden reprezentuje rodzime gimnazjum inny Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego, ale tylko ten, który w lidze uzyska wyższą lokatę jest klasyfikowany, inny nie. W rozgrywkach finałowych graliśmy systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów i po pierwszym dniu było widać, że o złoto powalczą między sobą siatkarki z Awiżeń, natomiast o miejsce drugie i trzecie jednakowe szanse mają siatkarki z Wilna, Koleśnik i Miednik. W tej rywalizacji najmniej szczęścia miały siatkarki z Gimnazjum im. L. Narbutta z Koleśnik, o czym świadczą dwa minimalną różnicą przegrane mecze stosunkiem 2:1. Pierwszego dnia pecha miały z rywalkami z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego. W następnym pech dopadł w meczu z siatkarkami z Miednik. Moim zdaniem, obok braku szczęścia na przegrane miała wpływ i „krótka ławka” rezerwowych. O tym, kto uplasował się na miejscu drugim zadecydowała wygrana siatkarek z Miednik nad siatkarkami z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego. Siatkarki z Wilna cieszyły się z miejsca trzeciego, gdyż dwa lata z rzędu plasowały się tuż za podium, więc miały niedosyt, a pamiętając ból i gorycz porażek, nie chciały go jeszcze raz odczuć. Powiedzenie „do trzech razy sztuka” ponownie znalazło swe potwierdzenie.

O tym, komu w udziale przypadnie miano zwycięzcy rozgrywek, miało rozstrzygnąć się w ostatnim meczu, w którym zmierzyły się obie drużyny z Awiżeń.  Oba zespoły na swym koncie miały komplet punktów, a zgodnie z regulaminem jeden z zespołów miał zostać mistrzem, przegrany nie był klasyfikowany. Siatkarki, reprezentujące Gimnazjum w Awiżeniach, były wiekowo ciut starsze i to one uchodziły za faworytek tego meczu. W trakcie całej ligi one emanowały pewnością siebie w każdym meczu i w tym ostatnim widać było, że pewność ich nie opuściła i zamierzają go wygrać. Natomiast ich młodsze koleżanki, reprezentujące Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego miały na ten temat wręcz z goła inne zdanie i w trakcie meczu nie brakowało im wigoru, zapału i chęci swym starszym koleżankom pokrzyżować plany. Po wyrównanym i ciekawym meczu doświadczenie wzięło górę i siatkarki reprezentujące Gimnazjum w Awiżeniach po ostatnim gwizdku sędziego w geście triumfu uniosły ręce ku górze.

Na uroczystej gali zamknięcia ligi prezes KS „Polonia” Wilno Pan Stefan Kimso cieszył się jak poziomem oglądanych meczy, emocjami, które towarzyszą rozgrywkom jak tak też tym, że liga cieszy się większą liczbą zespołów jak rozgrywki ekstraklasy. Przypomniał, że przed 17 laty ligę zapoczątkował jednodniowy turniej o „Puchar KS „Polonia” Wilno”, w którym wzięły udział zaledwie 4 placówki. Lecz pomysł był tak udany i trafiony, że po roku chętnych było dwukrotnie więcej, więc zadecydowano przemienić to w ligę, by o nagrody mogli walczyć wszyscy chętni w przekroju kilku miesięcy.

Dekoracja zespołów rozpoczęła się od zespołów „pechowców”. A za takowy z całą pewnością można uznać zespół ze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. I tutaj obecny Dyrektor Marian Kaczanowski wręczając puchar za udział pocieszał swych wychowanek, a znalazł na to najlepszy z możliwych sposobów, gdyż przypomniał im, że 10 maja to one jadą do Bielska-Białej, gdzie podczas 5 dni rozegrają aż 3 turnieje siatkarskie i będą mogły pokwitować niepowodzenie, które doznały w ostatnim meczu. Natomiast Pan Stefan Kimso wręczając puchar kapitanowi z Koleśnik pokrzepiał, by nie załamywały się, gdyż udział w finałach nie jest przegraną. Obaj panowie zawiesili kolejno medale drużynom z podium. Medale w kolorze brązowym powędrowały na szyje siatkarek z Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego. Kolorem srebrnym ozdobiły się zawodniczki z Miednik. Natomiast, gdy zabrzmiał hymn mistrzów „We Are the Champions” po zasłużone złoto wystąpiły siatkarki z Awiżeń. Oczywiście organizatorzy nie zapomnieli i o najlepszych w poszczególnych drużynach. One w swoją kolej otrzymały pamiątkowe medale za postawę i poświęcenie podczas rozgrywek. Dobrą tradycją ligi jest podziękowanie maturzystkom, gdyż one kończą swoją przygodę ze szkolną siatkówką, a tym samym i udział w lidze. Więc usłyszały wyrazy wdzięczności od swych nauczycieli, którzy za wierność nie szczędzili im ciepłych słów, a na pamiątkę wręczyli kwiaty i drobne upominki.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim placówkom szkolnym, które w tym roku gościli naszą ligę. A były to: Gimnazjum im. A. Krepsztul w Butrymańcach, Gimnazjum im. A. Mickiewicza i Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Wilnie, Gimnazjum Tysiąclecia w Solecznikach i Gimnazjum w Awiżeniach. Bez przychylności administracji i zaangażowania nauczycieli wu-ef`u rozgrywki byłyby niemożliwe.

W imieniu uczestniczek rozgrywek oraz organizatorów ligi siatkarskiej Klub Sportowy „Polonia” Wilno wyraża wdzięczność Wydziałowi Konsularnemu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie za wsparcie przy fundowaniu nagród.

Waldemar Szumski
Szkoleniowiec siatkówki