Kolejny sukces siatkarek z Awiżeń na XIX Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej im. J. Stypuły

Od 26 czerwca do 1 lipca w Łomży odbyły się XIX Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Do igrzysk zgłosiło się ponad 560 polonusów oraz 300 uczestników z macierzy. Organizatorem igrzysk był łomżyński oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a ich siłą napędową jak zwykle była jego prezes – Hanka Gałązka. Uroczysta gala otwarcia igrzysk odbyła się na hali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, a swą obecnością na niej zaszczycili Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, poseł na Sejm Lech Kołakowski oraz posłanka Bernadeta Krynicka, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski i wielu innych dostojnych gości. Zawody odbywały się w 9 dyscyplinach sportowych:  pływaniu, zapasach, tenisie stołowym, szachach, koszykówce, piłce nożnej, strzelectwie, lekkiej atletyce oraz w naszej koronnej dyscyplinie – siatkówce.

W igrzyskach wystartowali uczestnicy z 7 państw: Rumunii, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Polski i bardzo liczna grupa z Irlandii. Uczestnicy z „zielonej wyspy” uczestniczą od trzech lat ale co roku z coraz to bardziej liczną grupą. Mimo kłopotów z dolotem w tych igrzyskach większymi i mniejszymi grupkami w sumie zgłosiło się ich około 120 uczestników! Zapowiadają, że ta liczba co roku będzie się powiększała. Niestety odwrotna tendencja jest zauważalna wśród uczestników z Litwy. Przed laty jechaliśmy na igrzyska dużymi autokarami wystawiając zespoły we wszystkich dyscyplinach i konkurencjach. Na tych igrzyskach Rejon Solecznicki wystawił jeden zespół siatkarski dziewcząt, rejon wileński reprezentowały siatkarki z Awiżeń oraz tenisiści i strzelcy z Zujun. Natomiast sportowców z Wilna na tej edycji zabrakło. Przecież to wspaniała impreza dla młodzieży, podczas której mogą rozwijać umiejętności sportowe, poznawać Polskę i doskonalić język przodków. Zadaję sobie pytanie czy na ziemiach wileńskich nie ma Polaków? Raczej jest nas sporo. A może brakuje chętnej młodzieży, by ćwiczyć i rywalizować z rówieśnikami? Jestem przekonany, że jest. A może znajomość języka polskiego jest tak dobra, że zbędne go doskonalić? Ja to widzę inaczej. A może szkolnictwo i polskość nie jest priorytetem? I na to pytanie muszę odpowiedzieć przecząco. Więc jeżeli czegoś nie zmienimy ten smutny obraz zostanie.

Ale teraz o sprawach weselszych. Otóż świetnie spisały się siatkarki z Gimnazjum w Awiżeniach. W pierwszym meczu po dramatycznej i wyrównanej walce pokonały siatkarek z Żytomierza z Ukrainy. W następnym spotkaniu minimalnie okazały się lepsze od siatkarek Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” z Łomży. W ostatnim były lepsze i pokonały koleżanek z Solecznik. W turnieju straciliśmy jednego seta i sięgnęliśmy po kolejny mistrzowski tytuł. Najlepszą zawodniczką w naszym zespole została uznana atakująca Wiktoria Sinkiewicz. Na miejscu drugim uplasowały się gospodynie – siatkarki z Łomży. Najlepszą zawodniczką tego zespołu była Izabela Czerwonka grająca w kadrze województwa podlaskiego, której wzrost sięga 185 cm. Miejsce trzecie zajęły siatkarki z Ukrainy. Miejscem czwartym i pozyskanym doświadczeniem zadowoliły się siatkarki z Solecznik.

Za niespełna miesiąc nasze siatkarki wyruszają na Światowe Letnie Igrzyska Polonijne, które odbędą się w Gdyni. Jestem przekonany, że i tam powalczą o medale. Przed paru laty w Toruniu zdobywaliśmy medale w siatkówce, ringo, pływaniu, lekkiej atletyce. Mam nadzieję, że jeszcze ten czas przyszykowań, który nam pozostał wykorzystamy i … o wszystkim po powrocie opiszemy.

Idea igrzysk to nie tylko zmagania sportowe, ale i przekazywanie kultury, tradycji, języka przodków, pielęgnowanie i zaszczepianie uczuć patriotycznych młodemu pokoleniu. Ważną rolę w tym odgrywają zapraszane zespoły artystyczne i ludowe, które na domiar upiększają Galę Otwarcia i Zamknięcia Igrzysk oraz Dekorację Zwycięzców. Taką perełką podczas tej edycji były „Wołyńskie Słowiki” z Ukrainy. Podczas wykonywania pieśni patriotycznych i religijnych mi osobiście biegały dreszcze, a i u innych słuchaczy dostrzegłem łzę w oku. Wśród utworów zabrzmiały „Kwiaty Polskie”, „Czerwony pas”, „Orzeł biały”, „Hymn Polonii”, „Czarna Madonna” więc czy dziwi, że młodzi wykonawcy zaskarbili sympatię u widowni i gromkie oklaski.

My również mieliśmy okazję wziąć udział w biegu patriotycznym na dwóch dystansach. Jeden mierzył 601 m i w nim uczestnicy upamiętniali wiek Łomży, drugi 1918 m upamiętnił rok odzyskania niepodległości. Każdy chętny mógł wziąć w nim udział, jednak spory upał odstraszył uczestników i wielu chętnych nie było. Jedyne co cieszy, że nasi zawodnicy z Solecznik, Awiżeń i Zujun niemal w komplecie wystartowali, co więcej w poszczególnych grupach wiekowych okazali się najszybsi. Nasza Justyna Kulbaczewska wystartowała w obu biegach na 601m i 1918 m. i w obu była najszybsza. Każdy uczestnik otrzymał medal pamiątkowy.

Ten bieg pokonałem i ja z trenerem z Solecznik Walerą Koczanem. Razem przecinając linię mety podkreśliliśmy, że w tym biegu liczy się udział, a o miejsca na podium niech walczą młodsi.

Za rok odbędą się jubileuszowe XX igrzyska. Organizatorzy mają ambitne plany by igrzyska rozszerzyć o polonie odległe od macierzy, a swą pomoc w urzeczywistnieniu tych planów zadeklarował Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Więc całkiem możliwe, że spotkamy się z Polakami z Brazylii, Argentyny, Hiszpanii, Belgii. Oby na nich nie zabrakło uczestników z Litwy.

Waldemar Szumski
Szkoleniowiec siatkówki