Udany start biatlonistów rejonu Wileńskiego w zawodach o Puchar Biatlonowej Federacji Litwy w Niemenczynie

25 lipca w Niemenczynie na biatlonowej strzelnicy odbyły się biatlonowe zawody o Puchar Biatlonowej Federacji Litwy, w których udział wzięło 54 biatlonistów z Wilna, Onikszt, Wisagini, Ignaliny i Niemenczyna. Najsilniejsi biatloniści Litwy rywalizowali w strzelaniu na punkty, szybkim strzelaniu w parach oraz sprincie na dystansie krosu od 1,5 do 4 km ze strzelaniem dwa razy leżąc, gdzie za niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg 70 m.

Najpierw odbyły się zawody w strzelaniu na punkty: 10 razy z pozycji leżąc i 10 razy z pozycji stojąc. W tej konkurencji bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, stając na podium w poszczególnych grupach wiekowych. Romuald Aleksandrow uzyskał najlepszy wynik wśród wszystkich biatlonistów i został zwycięzcą w grupie biatlonistów 2000-2002 r .ur. z sumą 160 punktów. Wiktoria Augulyte uzyskała najlepszy wynik wśród dziewcząt i chłopców – 147 punktów, i zajęła pierwsze miejsce w kategorii 2003-2004 r. ur. Brat Wiktorii Nikita Romanow stanął na drugim schodku podium w grupie biatlonistów 1997-1999 r. ur., uzyskując wynik 149 punktów. W grupie „Elity” pierwsze miejsce zajął Niemenczynianin Karol Dąbrowski z wynikiem 158 punktów.

Następnie 35 biatlonistów stanęło do rywalizacji w szybkim strzelaniu w parach z eliminowaniem. Biatloniści strzelali leżąc do 5 tarcz, korzystając z magazynka z 5 nabojami i jeszcze 3 dodatkowe naboje dla trafienia do wszystkich tarcz. W tej konkurencji także udanie wystąpili biatloniści rejonu Wileńskiego. Romuald Aleksandrow, Sara Urumowa, Wiktoria Augulyte, Nikita Romanow i Karol Dąbrowski pokonywali swoich oponentów, trafiając z 5 lub 6 naboi do wszystkich tarcz i walczyli w ¼ finale. Po tym strzelaniu do półfinału trafili Karol Dąbrowski, oponentem którego był Tomas Kaukenas, i Nikita Romanow, który zmierzył się z Rokasem Susławicziusem. Kolejne dwa strzelania były nie tylko za miejsca na podium, ale i za nagrody pieniężne, co wnosiło jeszcze więcej emocji i motywacji biatlonistom. Karol pokonał Tomasa, a Nikita minimalnie ustąpił Rokasowi. W walce o 3 miejsce i nagrodę 50 Euro Nikita Romanow rywalizował z Tomasem Kaukenasem i wyszedł zwycięzcą, zajmując 3 miejsce, zdobywając puchar i nagrodę 50 Euro. Karol, chociaż i sięgnął po jeden zapasowy patron, pierwszy zamknął wszystkie tarcze i zwyciężył, zdobywając puchar i nagrodę pieniężną 150 Euro.

Po 15 minutach przerwy biatloniści rozpoczęli rywalizację w sprincie. Karol Dąbrowski rywalizował na dystansie 4 km. Na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował raz i objął prowadzenie, ale strzelając stojąc silny porywisty wiatr pokrzyżował wszystkie plany – 4 pudła i dodatkowe karne rundy po 70 m. Po pokonaniu 280 m i ostatnich 1,3 km do mety Karol uzyskał wynik 18 min. 07 sek. co pozwoliło zając 3 miejsce. Nikita Romanow na pierwszym strzelaniu był bezbłędny i prowadził. Na drugim strzelaniu popełnił błąd, szybko pokonał karną rundę oraz ostatnie 1,3 km i na mecie zajął 2 miejsce w grupie chłopców 1997-1999 r. ur., pokonując 4 km za 20 min. 03 sek. Romuald Aleksandrow w grupie chłopców 2000-2002 r. ur. dystans 3 km pokonał za 16 min. 14 sek. (6 k. r.) i zajął 4 miejsce. Sara Urumowa w tej samej grupie wiekowej dziewcząt 2,5 km pokonała za 15 min. 08 sek. (4 k. r.) i zajęła 2 miejsce, ustępując dla zwyciężczyni zaledwie 4 sekundy. Dziewczęta 2003-2004 r. ur. także miały do pokonania 2,5 km. Wiktoria Augulyte na pierwszym strzelaniu pomyliła się raz i objęła prowadzenie, na drugim strzelaniu ostatni strzał był niecelny i musiała zawitać na karną rundę 70 m. Wiktoria szybko pokonała ostatnie 800 m. i na mecie zajęła 1 miejsce, zdobywając Puchar Biatlonowej Federacji Litwy w biatlonie, pokonując 2,5 km za 15 min. 03 sek.

Dziewczęta 2005-2006 r. ur. rywalizowały na dystansie 2 km strzelając dwa razy z pozycji leżąc. Tu dobrze wystąpiła gospodyni, biatlonistka Niemenczyna Silvija Karavackaite, zajmując 1 miejsce. Silvija na strzelnicy popełniła 6 błędów, ale bardzo szybko biegła na dystansie i zdobyła puchar za 1 miejsce, pokonując dystans za 13 min. 16 sek. W grupie chłopców Damian Rynkiewicz 2,5 km pokonał za 16 min. 39 sek. i zajął 6 miejsce, a Daniel Buchowski uplasował się na 7 miejscu z czasem 17 min. 58 sek.

W najmłodszej grupie wiekowej 2007 r. ur. i młodsi wśród dziewcząt podwójne zwycięstwo odnieśli wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. Miła Sienkiewicz strzelała dwa razy bezbłędnie i stanęła na najwyższym schodku podium, pokonując 1,5 km za 10 min. 11 sek. Milena Bernatowicz na strzelnicy pomyliła się raz i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 11 min. 34 sek. W grupie chłopców trzecie miejsce zdobył Niemenczynianin Witold Bystrickij, pokonując 1,5 km za 9 min. 28 sek., popełniając jeden błąd na strzelaniu.

Za zajęcie 1-3 miejsca biatloniści zostali nagrodzeni dyplomami i pucharami.

Gratulujemy naszym wychowankom zdobytych medali i życzymy kolejnych sukcesów.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego