Podsumowanie wyników Igrzysk Szkół Litwy

Zakończyły się Igrzyska Szkół Litwy i Rejonu Wileńskiego 2018-2019 r. sz. Przedstawiciele rejonu Wileńskiego bardzo dobrze wystąpili w tegorocznych Igrzyskach Szkół Litwy, wśród szkół wiejskich, drużynowo zdobywając 1737,0 punktów i zajmując 1 miejsce. To jest najlepszy wynik od powstania Uczniowskiego Festiwalu Olimpijskiego Litwy, teraz Igrzysk Szkół Litwy.

Najwięcej punktów do „koszyczka” rejonu Wileńskiego wniosły tenisiści stołowi chłopcy i dziewczęta z Gimnazjum w Mickunach, chłopcy z Rudaminy w piłce nożnej 5×5 oraz siatkarki z Gimnazjum w Awiżeniach, którzy na republikańskich zawodach wywalczyli pierwsze miejsca.  Uczniowie z Gimnazjum w Mickunach także dobrze wystąpili w zawodach warcabów, zajmując 3 miejsce. Tak samo 3 miejsce zdobyli siatkarze z Gimnazjum im. Św. Jana Bosko w Jałówce. Tuż za podium, na czwartym miejscu stanęli uczniowie Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudaminie w zawodach sztafet „Śmiali, silni, zwinni”.

Najwyżej w republikańskiej klasyfikacji szkół wiejskich wspięli się uczniowie Gimnazjum w Mickunach, którzy na republikańskich zawodach zdobyli 439,5 punktów i zajęli 18 miejsce. Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudaminie zebrało 416,5 punktów i zajęło 20 miejsce, Gimnazjum w Pogirach z 169,0 punktami uplasowało się na 52 miejscu, a Gimnazjum w Rukojniach na 53 miejscu z 168 punktami.

W klasyfikacji miast i rejonów rejon Wileński uplasował się na 6 miejscu, zdobywając 2284,0 punkty. Najlepiej powodziło się narciarzom ze Szkoły – Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach którzy zdobyli 2 miejsce, siatkarzom z Gimnazjum im. Św. Jana Bosko w Jałówce, dziewczętom z Mickun w tenisie stołowym, uczniom z Gimnazjum w Zujunach w zawodach strzelectwa, którzy w republikańskich zawodach zajęli czwarte miejsca.

Wśród szkół miejskich i rejonowych według zdobytych punktów na skali republikańskiej najwyżej wzniosło się Gimnazjum w Mickunach, które zdobyło 343,0 punktów i zajęło 20 miejsce. Gimnazjum w Zujunach zdobyło 289,0 punktów i zajęło 24 pozycję, a na 48 miejscu uplasowali się sportowcy Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach – 140,0 punktów.

W grupie klas nauczania początkowego uczniowie Gimnazjum w Mickunach zajęli 43 miejsce, zdobywając 97,0 punktów. 49 miejsce zajęli przedstawiciele z Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie – 91,5 punktów, uczniowie Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudaminie zajęli 76 miejsce – 53,5 pkt.

W klasyfikacji gimnazjów rejonu Wileńskiego były uwzględnione 8 najlepszych wyników, zdobytych na zawodach w rejonie oraz wszystkie punkty zdobyte na zawodach republikańskich. Spośród gimnazjów rejonu Wileńskiego pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie Gimnazjum w Mickunach, zdobywając ogółem 929,5 punktów (490,0 pkt. w zawodach rejonowych + 440,0 pkt. w zawodach republikańskich). Drugie miejsce zajęli sportowcy z Gimnazjum w Zujunach, mający na swoim koncie 747,0 punktów (458,0 + 289,0). Trzecie miejsce zdobyło Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie – 709,0 punktów (478,0 + 231,0).

W zawodach Igrzysk Szkół rejonu Wileńskiego najczęściej uczestniczyli uczniowie Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie – 22 razy. Uczniowie z Gimnazjum w Mickunach w zawodach brali udział 15 razy. 14 razy na zawody wyruszali uczniowie Gimnazjum „Ryto” w Rudaminie. Po 12 razy w zawodach wzięli udział uczniowie Gimnazjum w Zujunach i Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudaminie.

Najczęściej w poszczególnych zawodach Igrzysk zwyciężali: Gimnazjum w Mickunach – 8 razy, oraz Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudaminie i Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie – po 4 razy.

W Igrzyskach Szkół rejonu Wileńskiego wśród szkół wiejskich, w których nie mieli prawa startować sportowcy Gimnazjum im. K. Parczewskiego oraz im. Giedymina w Niemenczynie, najlepiej wystąpili uczniowie Gimnazjum w Mickunach, zdobywając 925,5 punktów (486,0 + 439,5). Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie Gimnazjum F. Ruszczyca w Rudaminie – 866,5 pkt. (450,0 + 416,5), a trzecie miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Pogirach, zdobywając 561 pkt. (392,0 + 169,0). Na najwyższym schodku podium 6 razy stanęli uczniowie Gimnazjum w Mickunach, 4 razy uczniowie Gimnazjum F. Ruszczyca w Rudaminie, po 2 razy stawali sportowcy Gimnazjum w Pogirach, i Gimnazjum w Rukojniach.

W Igrzyskach rejonu Wileńskiego wśród szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach, po podsumowaniu 8 najlepszych wyników i wyników z zawodów republikańskich zdobywając 739,0 punktów (410,0 + 329,0). Drugie miejsce zdobyli uczniowie Szkoły – Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach z 571 punktem (478,0 + 93,5). Na trzecim miejscu uplasowali się sportowcy Szkoły Podstawowej im. M. Zdziechowskiego w Suderwi (490 pkt).

Najaktywniej w zawodach rejonu Wileńskiego wśród szkół podstawowych udział brała Szkoła Podstawowa im. M. Zdziechowskiego w Suderwi, która w różnych dyscyplinach uczestniczyła aż 18 razy. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Cz. Miłosza w Pakienie na zawody udawali się 14 razy. Po 13 razy w zawodach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. F. Kowalskiej w Rzeszy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Szumsku

Najczęściej w zawodach zwyciężali sportowcy Szkoły Podstawowej im. M. Zdziechowskiego w Suderwi, którzy na najwyższym schodku podium stawali 10 razy. Uczniowie Szkoły – Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach pierwsze miejsca zdobyli 4 razy. 3 razy zwyciężali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Cz. Miłosza w Pakienie.