Udany start biatlonistów rejonu Wileńskiego w Niemenczynie

28 sierpnia w Niemenczynie na biatlonowej strzelnicy odbyły zawody o Puchar Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego w biatlonie i o Puchar Litewskiej federacji biatlonu wśród amatorów. W zawodach wzięło udział ponad 60 biatlonistów z Onikszt, Ignaliny, Wisagini, Wilna, Niemenczyna i Łotwy. Młodsi biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie 2, 3, 4, lub 5 km w zależności od kategorii wiekowej. Amatorowie rywalizowali na dystansie 10 km, startując na rowerach.

W zawodach bardzo dobrze wystąpili biatloniści z Niemenczyna, zajmując 4 pierwsze miejsca z 8 możliwych. Pierwsi na starcie 5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano po 40 sek. karnych do czasu pokonania dystansu, stanęli biatloniści 2000-2002 r. ur. Romuald Aleksandrow na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił jeden błąd, na drugim pudłował raz i objął prowadzenie. Szybko pokonał kolejny kilometrowy krąg, strzelając leżąc popełnił 1 błąd, a na ostatnim strzelaniu stojąc pomylił się 2 razy, ale to nie przeszkodziło na mecie zająć 1 miejsce z prawie 2 minutową przewagą nad zdobywcą 2 miejsca. Romuald Aleksandrow zajął 1 miejsce z czasem 27 min. 58 sek. W tej samej grupie wiekowej dziewcząt Sara Urumowa miała do pokonania 4 km. Sara na pierwszym strzelaniu pudłowała raz i wyszła na prowadzenie, ale na drugim strzelaniu stojąc pomyliła się 5 razy i zajmowała 2 miejsce. Na kolejnych dwóch strzelaniach popełniła jeszcze 3 błędy i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując 4 km za 31 min. 12 sek. Dziewczęta 2003-2004 r. ur. także miały do pokonania 4 km. Wiktoria Augulyte na pierwszym strzelaniu była bezbłędna i objęła prowadzenie. Na drugim strzelaniu pudłowała 2 razy, na trzecim trafiła do wszystkich tarcz, a na ostatnim strzelaniu stojąc popełniła 3 błędy i na mecie zajęła 1 miejsce, uzyskując najlepszy wynik wśród wszystkich dziewcząt. Wiktoria Augulyte 4 km pokonała za 28 min. 46 sek. Kamile Jakubauskaite na pierwszym strzelaniu leżąc i drugim stojąc pudłowała po dwa razy i zajmowała 2 miejsce, ustępując dla Wiktorii 45 sek. Kamile na trzecim strzelaniu także pomyliła się dwa razy, a na ostatnim strzelaniu stojąc ostatni strzał był niecelny. Zawodniczka szybko pokonała ostatni krąg do mety i finiszowała na 2 miejscu, pokonując dystans za 30 min. 51 sek. Daniel Buchowski startował na dystansie 3 km w grupie chłopców 2005-2006 r. ur. Daniel nie najlepiej radził na strzelnicy popełniając ogółem 9 błędów na trzech strzelaniach leżąc i na mecie zajął 4 miejsce, pokonując dystans za 20 min. 51 sek. Silwija Karavackaite w grupie dziewcząt 2005-2006 r ur. miała do pokonania 2 km. Silwija bardzo szybko biegła na dystancji, na trzech strzelaniach leżąc popełniła 4 błędy i na mecie zajęła 1 miejsce z ponad 4 minutową przewagą nad pozostałymi rywalkami. Silwija Karavackaite 2 km pokonała za 13 min. 27 sek. Chłopcy 2007 r. ur. i młodsi także mieli do pokonania 2 km ze strzelaniem trzy razy leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 30 sek. Witold Bystrycki na strzelaniu popełnił 5 błędów, ale był szybki na dystansie i na mecie zajął 2 miejsce z wynikiem 13 min.22 sek. Najmłodsze biatlonistki 2007 r. ur. i młodsze mieli do pokonania 4 x 500 m ze strzelaniem trzy razy leżąc. Miła Sienkiewicz i Milena Bernatowicz zajęły 1 i 2 miejsca. Miła na strzelnicy popełniła 9 błędów, ale bardzo szybko biegła na dystansie i zwyciężyła, pokonując dystans za 17 min. 24 sek. Milena Bernatowicz na strzelaniu popełniła 7 błędów i zajęła 2 miejsce, ustępując do pierwszego zaledwie 6 sekund. Milena dystans pokonała za 17 min. 30 sek.

Amatorowie biatlonu walczyli na dystancji 10 km, jadąc na rowerach MTB ze startu wspólnego, ze strzelaniem leżąc + leżąc + stojąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. długości.

W grupie S-1 zwyciężył Rokas Susławiczius z czasem 38 min. 35 sek. (2 karne rundy.) Jerzy Lewko zajął 4 miejsce z czasem 49 min. 51 sek. (12 k. r.). W grupie S-3 zwyciężył Arunas Daugirdas, pokonując 10 km za 40 min. 38 sek. (8 k. r.) Romuald Noreika dystans pokonał za 47 min. 25 sek. i zajął 5 miejsce. W grupie S-4 zwyciężył Marian Kaczanowski, pokonując 10 km za 43 min. 59 sek. (8 k. r.).

Zwycięzcy 1-3 miejsc zostali nagrodzeni dyplomami i pucharami, które ufundowali Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego i Biatlonowa Federacja Litwy.