Udany start biatlonistów rejonu Wileńskiego na I Biatlonowych Mistrzostwach weteranów państw Bałtyckich w Madonie

W dniach 14-15 września w Madonie odbyły się I Biatlonowe Mistrzostwa weteranów państw Bałtyckich w Madonie. W zawodach dobrze wystąpili biatloniści rejonu Wileńskiego, stając na podium w poszczególnych grupach wiekowych.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści startowali w wyścigu indywidualnym na rowerach MTB ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 40 sek. karnych i mieli do pokonania od 7,5 do 12,5 km. W wyścigu od rejonu Wileńskiego wystartował tylko Marian Kaczanowski, który miał do pokonania 5 x 1,5 km. Niemenczynianin na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował raz, szybko jechał rowerem i objął prowadzenie. Na kolejnych trzech strzelaniach popełnił 7 błędów, ale to nie przeszkodziło na mecie zając 1 miejsce w grupie M-60 z ponad 4 minutową przewagą nad zdobywcą 2 miejsca. Marian Kaczanowski 7,5 km pokonał za 41 min. 46.9 sek.

W drugim dniu zawodów, 15 września pogoda była jeszcze mniej łaskawa dla biatlonistów. Zimny porywisty wiatr łamał gałęzie i walił drzewa, deszcz już na przestrzeliwaniu broni zmoczył biatlonistów na całego.

Biatloniści startowali w sprincie na dystansie 5 lub 6 kilometrów ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 75 m. Wiktoria Augulyte, Sara Urumowa i Kamile Jakubauskaite startowali w grupie dziewcząt 2000-2003 r. ur. na dystansie 5 km. Sara Urumowa najszybciej pokonała pierwsze 1,7 km, strzelając leżąc pudłowała raz i wyszła na prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc popełniła jeden błąd i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując 5 km za 18 min. 11,2 sek. (2 k. r.). Wiktoria Augulyte na pierwszym strzelaniu pudłowała dwa razy i jechała na 4 pozycji. Szybko wykonała strzelanie stojąc, popełniając jeden błąd i windowała na 2 pozycję. Ostatnie 1,7 km nie przyniosły zmian i Wiktoria finiszowała na 2 miejscu, pokonując 5 km za 19 min. 21,5 sek. (3 k. r.). Kamile Jakubauskaite pierwsze strzelanie wykonała bezbłędnie i zajmowała 2 pozycję, strzelając stojąc pudłowała 2 razy i po pokonaniu ostatnich 1,7 km na mecie zajęła 5 miejsce, pokonując 5 km za 19 min. 59,4 sek.

W tej samej grupie wiekowej chłopców Romuald Aleksandrow miał do pokonania 6 km. Romuald szybko jechał na nartorolkach, na strzelaniu leżąc pudłował 2 razy i prowadził z 4-sekundową przewagą. Na drugim strzelaniu stojąc pomylił się raz, zwiększając przewagę nad jadącym z tyłu Estończykiem. Romuald Aleksandrow po pokonaniu ostatnich 2 km na mecie zajął 1 miejsce, pokonując 6 km za 18 min. 25,1 sek. (3 k. r.).

Marian Kaczanowski miał do pokonania 5 km. Na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił dwa błędy i objął prowadzenie, na strzelaniu stojąc pomylił się jeszcze 3 razy , ale zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji na mecie zajął 1 miejsce, pokonując 5 km. za 20 min. 57 sek.