„My za czysty sport” – szkolenia Litewskiej Agencji Antydopingowej w Niemenczynie

W dniu 18 października w Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie dla sportowców Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego i uczniów klasy G4 gimnazjum przez Agencję Antydopingową na Litwie i Szkołę Sportową zostały zorganizowane szkolenia „My za czysty sport” bez dopingu. Po tym jak Międzynarodowa Agencja Antydopingowa zatwierdziła reglament wszyscy sportowcy i trenerzy, którzy reprezentują państwo na oficjalnych międzynarodowych zawodach, powinni wysłuchać szkolenia i otrzymać certyfikat Międzynarodowej Agencji Antydopingowej.

W szkole sportowej liczne grono wychowanków w biatlonie, lekkiej atletyce, narciarstwie, tenisie stołowym i hokeju na trawie reprezentuje Litwę na arenie międzynarodowej i na propozycję agentury zostały zorganizowane szkolenia w Niemenczynie. Wykładowca – lektor, wieloletnia reprezentantka kadry kobiet Litwy w koszykówce Rima Valentiene przedstawiła główne kierunki działalności agencji, pokazała krótkie filmy z komentarzami wybitnych litewskich sportowców Virgiliusa Alekny, Laury Asadauskaite i Edvina Krungolcasa, filmy z zawodów oraz wyświetliła slajdy, przedstawiając jak zmieniają się ludzie używający zabronione substancje i jakie skutki zdrowotne mogą ich oczekiwać. Przedstawiła spis zabronionych substancji, możliwe drogi trafienia nielegalnie na Litwę i w jaki sposób sportowcy muszą się wystrzegać, żeby nie wiedząc nie zużyć coś niedozwolonego, Nawet aspiryna od przeziębienia dla sportowców jest zabroniona. Zostały przedstawione także jakie są administracyjne i pieniężne kary za używanie i przechowanie zabronionych w sporcie substancji czy odżywek. Lektor i słuchacze bardzo aktywnie współpracowali, po każdym temacie pytania i odpowiedzi, a najaktywniejsi i prawidłowo na pytania odpowiadający uczestnicy otrzymali nagrody.

Po zakończeniu szkoleń uczniowie wypełnili ankiety i otrzymali certyfikaty Międzynarodowej Agencji Antydopingowej.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego