Sprintem w Norwegii i Szwecji biatloniści rozpoczęli rywalizacje o Puchar Świata i Europy w biatlonie

30 listopada w biatlonowym centrum Sjusjoen w Norwegii sprintem na 10 km biatloniści rozpoczęli rywalizację o Puchar Europy w biatlonie. Na starcie stanęło 110 biatlonistów z Europy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. W zawodach także wystąpił wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow.

Pogodne warunki byli nie najlepsze dla strzelania, silny wiatr przeszkadzał wykazać umiejętności w strzelaniu. Startując z dorosłymi będąc jeszcze juniorem reprezentant rejonu stołecznego sprawił się z emocjami.  Nikita dobrze rozpoczął wyścig, na pierwszym strzelaniu leżąc drugim strzałem nie trafił do tarczy i musiał pokonać karną rundę 150 metrów długości. Nikita na kolejne 3,3 km wyśliznął na 80 pozycji, tracąc do lidera 1 min. 29,1 sek. Na drugim strzelaniu stojąc nasz zawodnik także popełnił jeden błąd i po pokonaniu karnej rundy na ostatnie 3,3 km wyślizgnął na 83 pozycji. Nikita mocno ślizgnął na podbiegach, wyprzedził 3 rywali i na mecie zajął 80 miejsce, pokonując 10 km za 27 min. 16 sek.

Linas Banys zajął 67 miejsce z wynikiem 26 min. 18 sek., a Jokubas Maczkinie 90-te miejsce, pokonując dystans za 27 min. 55 sek.

W niedzielę 1 grudnia jeszcze jeden biatlonista Rejonu Wileńskiego, Niemenczynianin Karol Dąbrowski startował w sprincie na 10 km w I edycji biatlonowego Pucharu Świata w szwedzkim Ostersundzie. Karol przegrał w loterii z pogodą, która nie pozwoliła dobrze popisać się na strzelnicy i popełnił po dwa błędy na każdym strzelaniu i musiał dodatkowo pokonać 600 metrów dystansu. Karol Dąbrowski 10 km pokonał za 27 min. 52 sek. i zajął 99 miejsce wśród 109 startujących. Najlepiej powodziło się Tomasowi Kaukenasowi, który popełnił jeden błąd i zajął 31 miejsce, pokonując dystans za 25 min 57 sek. Zwyciężył Norweg Johannes Thingnes Boe z wynikiem 24 min. 18 sek.

Młodsza zamiana najlepszych biatlonistów Rejonu Wileńskiego – wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Kamile Jakubauskaite, Sara Urumowa, Wiktoria Augulyte i Romuald Aleksandrow pod kierownictwem Mariana Kaczanowskiego – też nie siedzi w domu, a już od tygodnia w składzie młodzieżowej kadry Litwy trenuje na śniegu w austriackim Obertilliach na wysokości ponad 1400 metrów.

12 grudnia młodzi biatloniści wystartują w I edycji Pucharu Świata wśród juniorów w słoweńskim centrum biatlonowym Pokljuka.