Starty biatlonistów Rejonu Wileńskiego na zawodach Młodzieżowego Biatlonowego Pucharu Świata we Włoszech

W dniach 18-21 grudnia w biatlonowym centrum Martell – Val Martello we Włoszech odbyły się zawody 2 edycji Młodzieżowego Pucharu Świata w biatlonie.

We środę odbyły się zawody w sztafetach pojedynczych (single mix relay) i mieszanych. Pojedyncze sztafety składały się z chłopca i dziewczyny. Na pierwszej zmianie ślizgnął Gytis Mikoliunas, potem Niemenczynianka Kamile Jakubauskaite, następnie ponownie Gytis i znów Kamile. Zawody odbywały się na wysokości ponad 1800 m nad poziomem morza. Niedotlenienie dało się w znaki i najbardziej to odzwierciedliło się na strzelaniu – na 8 strzelaniach nasi biatloniści popełnili 7 błędów i na mecie zostali skwalifikowani na 21 pozycji wśród 26 startujących państw.

Sztafeta mieszana składająca się z trzech biatlonistów Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Sara Urumowa, Wiktoria Augulyte, Nikita Romanow oraz przedstawiciela Onikszt Linasa Banysa. Biatloniści mieli do pokonania 4 x 7,5 km. Na pierwszej zmianie Linas na strzelaniu był bezbłędny i sztafetę przekazał dla Nikity Romanowa na 11 pozycji. Nikita także strzelając leżąc i stojąc trafił do wszystkich tarcz i Sarę Urumową na kolejną zmianę wyprawił na 10 pozycji. Sara na strzelaniu była bezbłędna i sztafetę przekazała dla Wiktorii Augulyte na 11 pozycji. Wiktoria strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie, strzelając stojąc sięgnęła po trzy dodatkowe naboje i na mecie zajęła 12 miejsce z wynikiem 1 godz. 51 min. 59,2 sek.

W piątek, 20 grudnia odbyły się zawody w sprincie na dystansie 7,5 km i 10 km. W zawodach wzięło udział 5 przedstawicieli Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. W tym dniu pogoda nie była łaskawa dla biatlonistów – padał deszcz, stopniowo przechodzący w mokry śnieg, miejscami na zjazdach trasa była lodowata i niejeden zawodnik upadł, niosąc obrażenia, a nawet łamiąc broń i narty. W gronie takich okazał się nasz Linas Banys, który przy upadku poranił twarz.

Najpierw na starcie sprintu 7,5 km wśród 104 startujących stanęły Sara Urumowa, Kamile Jakubauskaite i Wiktoria Augulyte. Sara na pierwszym strzelaniu popełniła 2 błędy, strzelając stojąc pudłowała raz i po pokonaniu dodatkowo 450 m dystansu na mecie zajęła 66 miejsce z wynikiem 31 min. 38,1 sek. Wiktoria Augulyte strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie, strzelając stojąc drugi strzał był w „mleko” i po pokonaniu karnego kręgu i ostatnich 2,5 km do mety finiszowała na 73 pozycji, pokonując 7,5 km za 33 min. 22,2 sek. Kamile Jakubauskaite na strzelaniu leżąc i stojąc popełniła po jednym błędzie i na mecie zajęła 86 miejsce z czasem 36 min. 29,2 sek.

Biatloniści rywalizowali na dystansie 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 metrów długości. Na starcie stanęło 128 biatlonistów, wśród nich dwóch przedstawicieli Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow. Nikita dobrze ślizgnął na nartach, po pokonaniu 3,3 km kręgu na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił 3 błędy i musiał pokonać dodatkowo 450 m dystansu. Na drugim strzelaniu stojąc nasz biatlonista ostatnim strzałem nie trafił do tarczy i ślizgnął na 62 pozycji. Na ostatnim okrążeniu do mety, zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji, zachował wysoką szybkość na dystansie i na mecie zajął 60 miejsce. Nikita Romanow 10 km pokonał za 32 min. 01,3 sek. Romuald Aleksandrow na strzelaniu leżąc był bezbłędny, na strzelaniu stojąc pomylił się 2 razy, dystans 10 km pokonał za 32 min. 27,0 sek. i zajął 64 miejsce. Najlepiej z reprezentantów Litwy wystąpił Linas Banys, zajmując 26 miejsce z wynikiem 29 min. 35,4 sek. Gytis Mikoliunas zajął 67 miejsce z czasem 32 min. 38.2 sek. Darius Dinda finiszował 91, pokonując 10 km za 35 min. 39,0 sek.

Po świętach naszych biatlonistów czekają Mistrzostwa Litwy w biatlonie, które odbędą się w estońskim Otepaa na trasach przyszykowanych z zeszłorocznego śniegu.