Starty biatlonistów Rejonu Wileńskiego na 3 Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Lozannie

W dniach 8-22 stycznia w szwajcarskim mieście Lozanna prawie 1900 młodych sportowców z 79 państw świata biorą udział w 3 Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. Litwę reprezentują 15 sportowców, którzy wezmą udział w narciarstwie alpejskim i klasycznym, hokeju i biatlonie. W składzie reprezentacji Litwy Rejon Wileński reprezentują wychowanki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, biatlonistki Wiktoria Augulyte i Kamile Jakubauskaite pod opieką trenera kadry biatlonistów Mariana Kaczanowskiego.

Oficjalne pożegnanie odbyło się 7 grudnia na lotnisku w Wilnie, w którym wzięła udział Prezydent Narodowego Komitetu Olimpijskiego Litwy Daina Gudzineviciute, Tomas Daukantas, kanclerz Ministerstwa Oświaty, Nauki i Sportu Litwy, prezydenci sportowych federacji Litwy, rodzice oraz przedstawiciele prasy i telewizji. Po przelocie Wilno – Warszawa – Genewa, pojazdką w pociągu i tramwaju o godzinie 23.30 zakwaterowaliśmy się w Olimpijskim miasteczku w Lozannie.

Następnego dnia już testowaliśmy olimpijskie trasy i strzelnicę, na której odbędą się zawody w biatlonie. 9 stycznia na lodowisku odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk z udziałem prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Organizatorowie postarali się na 10 + przedstawiając fantastyczny program, nawiązując do tradycji, nowych technologii i sportu oraz podkreślając piękno gór i ziemi szwajcarskiej.

11 stycznia biatloniści 36 państw świata rozpoczęli zmagania wyścigiem indywidualnym na 10 i 12,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc+ stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 45 sek. karnych. Biatloniści kolejny raz nie mieli za dużo szczęścia ze śniegiem, którego było pod dostatkiem tylko na trasie, przed zawodami padał deszcz, a w czasie startu wiał porywisty wiatr, przeszkadzając celnemu strzelaniu. Pokładałem nadzieje na dobry start Wiktorii Augulyte, która jest dobrym strzelcem, ale już na pierwszym strzelaniu leżąc nie poradziła z korekcją celnika na wiatr i popełniła 3 błędy. Na kolejnych 3 strzelaniach popełniła jeszcze 4 błędy i na mecie zajęła 79 miejsce wśród 97 startujących, pokonując 10 km za 43 min. 46,9 sek. Trochę lepiej powodziło się Kamili Jakubauskaite, która na strzelnicy popełniła 5 błędów i na mecie zajęła 76 miejsce, pokonując dystans za 43 min. 30,2 sek.

W niedzielę odbyły się zawody pojedynczych sztafet mieszanych składających się z dziewczynki i chłopca. Biatloniści mieli do pokonania 2 razy po 1,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc i za nietrafne strzały do 5 tarcz z 8 naboi mieli do pokonania karną rundę 75 m długości. W składzie sztafety Litwy na pierwszej zmianie ślizgnęła Wiktoria Augulyte, na drugiej Darius Dinda, następnie Wiktoria i finiszował Darius. Wiktoria na strzelaniu leżąc i stojąc była bezbłędna i przekazała sztafetę na 20 pozycji. Darius także strzelanie wykonał bezbłędnie i sztafetę przekazał 20. Wiktoria na kolejnej zmianie strzelała bezbłędnie, ale sięgnęła po 3 dodatkowe naboje. Darius z kolei nie sprostał strzelając stojąc i trafił tylko do 4 tarcz z 8 naboi, co nie pozwoliło zająć wyższego miejsca niż 23 z 30 startujących państw, zostawiając za sobą sąsiedzi z Łotwy. Sztafeta Litwy 13,5 km pokonała za 49 min. 04,1 sek.

14 stycznia biatloniści startują w sprincie, a 15 zakończą zmagania na trasach olimpijskich startem sztafet mieszanych.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego