Zawodami na Łotwie biatloniści zakończyli projekt „Aktywne lato” w Szkole Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego

W drugiej połowie czerwca miesiąca b. r. w ramach projektu „Aktywne lato” trwały zajęcia wychowanków Szkoły Sportowej w różnych dziedzinach sportowych. Pierwsze zgrupowanie odbyło się w dniach 22-27 czerwca w Niemenczynie w formie zajęć dziennego pobytu, gdzie sportowcy trenowali, relaksowali, pływali i zwiedzali. W ramach projektu w Niemenczynie wzięło udział 20 sportowców, uprawiających lekką atletykę, piłkę nożną i sporty zimowe z Gimnazjum im. Giedymina i K. Parczewskiego w Niemenczynie oraz Gimnazjum im. T. Konwickiego w Bujwidziach i Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach.

Piłkarze i lekkoatleci trenowali na stadionie gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie, lekkoatleci także trenowali po dróżkach leśnych przy gimnazjum lub w kierunku jeziora „Gela”, a biatloniści na wybudowanej strzelnicy, rowerami wypróbowali trasę Maratonu Kresowego „Wilia”, który odbędzie się 30 sierpnia w Niemenczynie i jeździli na nartorolkach drogami Niemenczyn – Sużany i Niemenczyn – Bujwidzie. Po obiedzie wszyscy zbierali się przy jeziorze „Gela” popływać i pograć w różne gry sportowe i zabawy.  Podczas zgrupowania biatloniści dobrze przyszykowali się i świetnie wystąpili w zawodach 1 edycji Pucharu Litwy na nartorolkach, które odbyły się 18 lipca w Oniksztach. Miła Sienkiewicz w zawodach wywalczyła 1 miejsce na dystansie 2 km.

Drugim etapem projektu „Aktywne lato” był wyjazd 12 biatlonistów na szkolenia do Łotwy w dniach 23-26 czerwca. Biatloniści zamieszkali w miejscowości Upesgriva nad Morzem Bałtyckim, nazwa której pochodzi od niedużej rzeki Griva, która w tej miejscowości wpada do morza. W piątek po raz pierwszy biatloniści udali się do biatlonowego centrum w Talsi, gdzie wzięli udział w Pucharze Łotwy w letnim biatlonie, składających się ze 4 konkurencji. Biatloniści startowali w biegu na stadionie na dystansach 3000, 1500 i 1000 metrów. Strzelali na punkty leżąc i stojąc 10+10 strzałów, pokonywali na nartorolkach 400 metrów w górę, pchając tylko kijkami i drugi raz jadąc tylko nogami. Pogoda w tym dniu nie była łaskawa dla biatlonistów, od rana padał deszcz z niewielkimi przerwami, a od południa ciągle padał deszcz i wiał wiatr. Nie zważając na złe warunki w zawodach wzięło udział 103 zawodników od dzieci do dorosłych i tym więcej znaczący sukces naszych juniorów Nikity Romanowa i Romualda Aleksandrowa, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca. Nikita był najlepszym w strzelaniu i jadąc tylko nogami w górę na nartorolkach, uzyskując drugi wynik wśród mężczyzn, Romuald zwyciężył w biegu na 3000 m i pchając kijkami w górę na nartorolkach, także pokazując drugi wynik w kategorii Open.

Obaj nabrali po 6 punktów i zgodnie z regulaminem 1 miejsce przyznano zwycięzcy w strzelaniu Nikicie Romanowowi, który otrzymał puchar za zwycięstwo. Pucharem i dyplomem za 2 miejsce został nagrodzony Romuald Aleksandrow. Sara Urumowa nazbierała 16 punktów i zajęła 4 miejsce w kategorii juniorek. Wiktoria Augulyte w grupie dziewcząt 2002-2003 r. ur. zajęła 5 miejsce, a Emilia Mincewicz w grupie dziewcząt 2005-2006 r. ur. została sklasyfikowana na 7 pozycji.

W sobotę warunki pogodowe poprawiły się i mogliśmy sobie pozwolić trochę relaksu nad morzem, popływać, pograć w siatkówkę i pobiegać po piaszczystym brzegu. Zwiedziliśmy miasteczko Mersrago i byliśmy na pirsie, oglądaliśmy duże statki odpływające w morze. Wieczorem nie mogliśmy nie oglądać jak słońce zanurza się do morza, zostawiając czerwone tło na horyzoncie.

To były ostatnie trudne treningi i wypoczynek przed letnim Pucharem Litwy w biatlonie, który odbędzie się w 31 lipca w Niemenczynie i 1 sierpnia w Ignalinie.

Treściwie spędzić lato i intensywnie potrenować niemożliwie byłoby bez finansowego wsparcia projektu „Aktywne lato” przez Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego