Medale biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Weteranów Państw Bałtyckich w Niemenczynie

22 sierpnia w Niemenczynie odbyły się 2 Mistrzostwa Weteranów Państw Bałtyckich w biatlonie, w których bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zdobywając 4 złote medale z 10 możliwych. Biatloniści startowali na dystansach 7 i 10 km, pokonując dystans na rowerach ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dla kobiet było dodawano 40 sek. kary i 45 sek. dla mężczyzn. Na zawody do Niemenczyna przyjechali biatloniści z Talsi, Rygi, Sigułdy na Łotwie, Onikszt, Ignaliny, Wilna i rejonu stołecznego. W zawodach obok weteranów startowała także młodzież zawodowo trenująca biatlon, która miała możliwość oglądać byłych reprezentantów kadry Litwy w biatlonie i nawet coś wziąć od doświadczonych biatlonistów i przystosować dla swych treningów.

Pierwsze na starcie 7 km stanęły dziewczęta 2006-2003 r. ur. Wiktoria Augulyte na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 3 błędy, dwa następne wykonała bezbłędnie i raz pudłowała na ostatnim strzelaniu stojąc, ale tego zabrakło dla zwycięstwa. Wiktoria zajęła 2 miejsce, pokonując 7 km za 33 min. 38 sek., ustępując zaledwie 4 sek. dla zwyciężczyni. Emilia Mincewicz finiszowała na 5 miejscu.

W grupie K-2 do lat 30 Sara Urumowa na pierwszym strzelaniu pudłowała 4 razy, ale skupiła się i na dwóch strzelaniach nie popełniła żadnego błędu, na 4 strzelaniu stojąc ostatnim strzałem nie trafiła do tarczy, szybko pokonała ostatni kilometr do mety i zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal i puchar za 1 miejsce. Sara dystans pokonała za 31 min. 30 sek.

W grupie K-3 pierwsze miejsce zajęła Annija Pusnakowa z Łotwy. W kategorii K-4 zwyciężyła Jadwiga Juniewicz z Rubna. Jadwiga na strzelnicy popełniła 9 błędów, pokonując dystans za 44 min. 25 sek.

Następnie na starcie stanęli chłopcy 2006-2003 r. ur. Daniel Buchowski nie najlepiej radził na strzelnicy, popełniając 15 błędów, ale szybko pokonał 10 km rowerem i na mecie rozdzielił 3 miejsce z przedstawicielem Onikszt, pokonując dystans za 49 min. 45 sek.

W kategorii M-2 do lat 30 bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zajmując wszystkie miejsca na podium. Nikita Romanow z Zujun dobrze radził na strzelaniu, popełniając 5 błędów na 4 strzelaniach, szybko jechał rowerem i zwyciężył z ponad 2 minutową przewagą. Nikita 10 km pokonał za 36 min. 03 sek., zdobywając złoty medal i puchar Mistrzostw Państw Bałtyckich za 1 miejsce. Niemenczynianie, bracia Radosław i Romuald Aleksandrowowie zajęli 2 i 3 miejsca. Starszy z braci Radosław popełnił 7 błędów, dystans pokonał za 38 min. 10 sek. i zdobył medal srebrny. Brązowym medalem ozdobił się Romuald, pokonując dystans za 42 min. 33 sek., popełniając 13 błędów na strzelnicy. Romuald 3 tygodnie nie trzymał biatlonowej broni, bo 3 tygodnie był w centrum szkolenia wojskowych w Rukli i tylko wieczorem przed zawodami wrócił do domu.

W kategorii M-3 1 miejsce zajął Rokas Susławiczius z Wilna, Algirdas Puiszis z Ignaliny był najlepszym w kategorii M-4. W kategorii M-5 zwyciężył Wilnianin Arunas Daugirdas. Marian Kaczanowski stanął na najwyższym schodku podium w kategorii M-6, pokonując dystans 10 km za 43 min. 31 sek. Na 2 strzelaniach leżąc autor słów popełniał po 3 błędy, a na strzelaniu stojąc pudłował po jednym razie.

Zwycięzcy zawodów zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które zostali zakupione ze środków wspierania klubów sportowych przez Samorząd Rejonu Wileńskiego, jednym z których jest klub sportowy miasta Niemenczyn „Niempolis” – organizator zawodów. Nagrody zwycięzcom wręczał radny Samorządu Rejonu Wileńskiego Zygmund Żdanowicz.

Pozdrawiamy zwycięzców i życzymy kolejnych sukcesów na rowerowych biatlonowych zawodach, które odbędą się 12 września w Biatlonowym Centrum „Smeceresils” na Łotwie.