Medalowe żniwo biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Zawodach Państw Bałtyckich na Łotwie

12 września w Madonie na Łotwie odbyły się zawody państw bałtyckich w biatlonie, w których bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zdobywając 8 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Biatloniści startowali na dystansach 4,5; 6; 7,5 i 10 km, pokonując dystans na rowerach ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dla kobiet było dodawano 30 sek. kary i 45 sek. dla mężczyzn. Na zawody do Madony przyjechało 77 biatlonistów, w tym 16 z Rejonu Wileńskiego.

W zawodach startowali weterani, młodzież zawodowo trenująca biatlon oraz miłośnicy jazdy na górskich rowerach, którzy mieli okazję spróbować biatlon w grupie amatorów. Organizatorowie podszykowali wymagającą i techniczną trasę, trudne podbiegi, ostre skręty i strome zjazdy.

Pierwsze na starcie 6 km stanęli chłopcy i dziewczęta 2006-2008 r ur. W tych grupach bardzo dobrze popisali się biatloniści z Wileńszczyzny zajmując 1 i 2 miejsca. Emilia Mincewicz na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 4 błędy, na następnym pudłowała raz, na trzecim strzelaniu pomyliła się 3 razy, szybko jechała rowerem i zwyciężyła, pokonując dystans za 36 min. 11 sek. Drugie miejsce zajęła Milena Bernatowicz, na trzech strzelaniach popełniając 10 błędów i pokonując 6 km za 37 min.39 sek.

W grupie chłopców także dwa pierwsze miejsca zajęli biatloniści z rejonu stołecznego. Daniel Buchowski na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował 3 razy, na drugim pomylił się raz, jeszcze 2 błędy popełnił na ostatnim strzelaniu, ale szybko pokonał 6 km rowerem i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując dystans za 27 min. 50 sek. Damian Rynkiewicz na pierwszym strzelaniu leżąc pomylił się raz, na drugim i trzecim po 2 razy, dystans pokonał za 28 min.50 sek. i stanął na drugim schodku podium.

Jadwiga Juniewicz w kategorii K-60 miała do pokonania 7,5 km. Jadwiga podczas pierwszej wizyty na strzelnicy była bezbłędna, na drugim strzelaniu stojąc pudłowała 3 razy, na kolejnych dwóch strzelaniach popełniła jeszcze 5 błędów i na mecie zajęła 1 miejsce z wynikiem 57 min. 40 sek.

W kategorii M-20 do lat 30 bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zajmując wszystkie miejsca na podium w rywalizacji na dystansie 10 kilometrów. Nikita Romanow z Zujun dobrze radził na strzelaniu, popełniając 4 błędy (0+1+2+1) na 4 strzelaniach, szybko jechał rowerem i zdobył złoty medal. Nikita 10 km pokonał za 38 min. 42 sek. Niemenczynianie, bracia Radosław i Romuald Aleksandrowowie zajęli 2 i 3 miejsca. Starszy z braci Radosław popełnił 9 błędów, dystans pokonał za 43 min. 43 sek. i zdobył medal brązowy, ustępując dla Romualda zaledwie 16 sek. Romuald na 4 strzelaniach popełnił 11 błędów, ale na dystansie był szybszy od starszego brata. Romuald 10 km pokonał za 43 min. 27 sek., zdobywając srebrny medal.

W kategorii M-60 Marian Kaczanowski także miał do pokonania 10 km. Autor tekstu na 4 strzelaniach popełnił 7 błędów, najszybciej od swoich rywali pokonał 10 km, zwyciężając z wynikiem 45 min. 49 sek.

Następnie na starcie stanęli najmłodsi uczestnicy zawodów, początkujące i amatorzy. Eweta Szidłauskaite miała do pokonania 4,5 km, strzelając dwa razy z podpórki. Eweta na strzelaniu pudłowała po razie, nie zważając na problemy techniczne z rowerem ukończyła dystans na trzeciej pozycji, zdobywając brązowy medal z wynikiem 38 min. 09 sek. Miła Sienkiewicz była jedyną zawodniczką, która na strzelnicy nie popełniła błędów, szybko jechała rowerem i zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal. Miła 6 km pokonała za 28 min. 02 sek. Eliza Szidłauskaite na trzech strzelaniach popełniła 3 błędy. Dystans pokonała za 41 min. 01 sek. Eliza jadąc z góry po piaszczystej ścieżce wywróciła się, smakując piasek i dostając urazu, ale zakończyła dystans i została przez organizatorów nagrodzona medalem brązowym. Lukasz Mincewicz i Witold Bystrycki rywalizowali na dystansie 6 km. Łukasz i Witold na trzech strzelaniach pomylili się po 4 razy, ale Łukasz Mincewicz szybciej jechał rowerem i zdobył złoty medal, pokonując dystans za 28 min. 54 sek. Witold Bystricki zajął drugie miejsce, pokonując 6 km za 29 min. 41 sek., zdobywając medal srebrny. W kategorii M-30 Nikita Romanow na 4 strzelaniach był bezbłędny i zdobył drugie zwycięstwo, pokonując 10 km za 34 min. 36 sek. Arnold Lepiochin na strzelnicy popełnił 2 błędy, szybko jechał rowerem i finiszował drugi, zdobywając srebrny medal.

W imieniu własnym i biatlonistów rejonu dziękujemy władzom Rejonu Wileńskiego za finansowe wsparcie poprzez projekt Klubu Sportowego „Nempolis”, bez którego nie byłby tak liczny „desant” biatlonistów rejonu na Łotwie.