6 złotych medali biatlonistów z Rejonu Wileńskiego na Letnich Biatlonowych Mistrzostwach Litwy w Ignalinie

Najlepsi biathloniści Litwy 16-17 października w Niemenczynie i Ignalinie walczyli o tytuły mistrza Litwy w letnim biatlonie.

W pierwszym dniu mistrzostw biatloniści rywalizowali w Niemenczynie w sprincie krosu na dystansie od 1,8 km do 4 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 70 m. Wśród prawie 70 startujących biatlonistów była i 13 osobowa reprezentacja Rejonu Wileńskiego. Pierwszymi na starcie 4 km stanęli najsilniejsi biathloniści Litwy, m. in. Karol Dąbrowski z Niemenczyna oraz juniorzy Nikita Romanow i Sara Urumowa. Karol szybko biegł po trasie, wytyczonej w okolicach ul. Wetrunge, smakując zapachy szaszłyka z szaszłykarni, pokonując stromy podbieg, mijając sadzawkę z liliami i w cieniu stuletnich drzew szybko pokonał pierwsze 1,3 km, na strzelaniu był bezbłędny i wyszedł na prowadzenie. Na drugim strzelaniu popełnił 3 błędy i na mecie finiszował drugi, ustępując zaledwie 11 sek. i pokonując 4 km za 15 min. 10 sek. Sara Urumowa nie była tak szybka na dystansie, ale na strzelnicy radziła nie najgorzej popełniając na dwóch strzelaniach 5 błędów i pierwsza pokonała dystans 3 km za 16 min. 22 sek. Nikita Romanow na strzelaniu leżąc pudłował raz, strzelając stojąc popełnił jeszcze 2 błędy i na mecie był trzeci, ustępując 1 sek. do drugiego miejsca i pokonując dystans 4 km za 16 min. 58 sek. W grupie biatlonistów 2006-2007 r. ur. Na podium stanęli Emilia Mincewicz, Milena Bernatowicz, Daniel Buchowski, Damian Rynkiewicz i Witold Bystrycki. Emilia Mincewicz szybko pokonywała podbiegi, na strzelaniu popełniła 3 błędy i na mecie zwyciężyła, pokonując 2 km za 11 min. 49 sek. Milena Bernatowicz na dwóch strzelaniach popełniła 4 błędy i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując 2 km za 13 min. 16 sek. Damian Rynkiewicz na dwóch strzelaniach popełnił po jednym błędzie i na mecie był pierwszy, pokonując 2,5 km za 11 min. 24 sek. Daniel Buchowski uzyskał najlepszy wynik w krosie, ale na strzelaniu popełnił 6 błędów i na mecie uzyskał trzeci wynik, pokonując 2,5 km za 12 min. 01 sek. Witold Bystrycki dystans pokonał za 12 min. 49 sek. i zajął 5 miejsce, popełniając 4 błędy na strzelaniu. Miła Sienkiewicz nie miała sobie równych w krosie i najlepiej strzelała popełniając tylko 2 błędy, zwyciężając z prawie 3-minutową przewagą. Miła 1,8 km pokonała za 10 min. 27 sek. W grupie chłopców startowało 20 zawodników. Łukasz Mincewicz na strzelaniu pomylił się 3 razy i na mecie uzyskał trzeci wynik, pokonując 1,8 km. za 11 min. 34 sek. Godnie wystąpili po raz pierwszy startujący w biatlonie Nikita Alajew, zajmując 9 miejsce z wynikiem 14 min. 00 sek. i pudłując 5 razy, oraz Dominik Nowicki, który zajął 11 miejsce z czasem 14 min. 34 sek., pudłując 2 razy na pierwszym strzelaniu.

W sobotę w Ignalinie biatloniści rywalizowali na nartorolkach w wyścigu na dochodzenie na dystansach od 3 do 12,5 km, uwzględniając wyniki sprintu. Karol Dąbrowski startował drugi ze stratą 11 sek., ale bardzo szybko jechał na nartorolkach i na strzelanie przyjechał pierwszy z 30-sekundową przewagą, strzelanie wykonał bezbłędnie i umocnił się na prowadzeniu. Drugie strzelanie leżąc także było bezbłędne, na trzecim strzelaniu stojąc pudłował raz, oraz wszystkie strzały trafiły do celi na ostatnim strzelaniu stojąc, co pozwoliło Karolowi powiększyć przewagę do 3 min. nad pozostałymi. Karol Dąbrowski 12,5 km pokonał za 37 min. 58 sek., zdobywając złoty medal i tytuł absolutnego mistrza Litwy w letnim biathlonie. Nikita Romanow startował z trzeciej pozycji i zachował ją na mecie, pokonując dystans za 47 min. 54 sek. Podnieść się na wyższy schodek podium przeszkodziło nie najlepsze strzelanie, gdzie zarobił 9 karnych kręgów i musiał pokonać dodatkowo 1350 m dystansu. Sara Urumowa na strzelaniu popełniła 5 błędów i była najlepszą wśród juniorek i zajęła 2 miejsce w kategorii Open, pokonując 10 km za 43 min. 33 sek. Biatloniści 2006-2007 r. ur. mieli do pokonania 4 km ze strzelaniem 3 razy leżąc. Damian Rynkiewicz startował z pierwszej pozycji, trafnie strzelał do tarcz, popełniając wszystkiego 5 błędów i na mecie zajął 1 miejsce, zdobywając swój pierwszy złoty medal Mistrzostw Litwy. Damian Rynkiewicz 4 km pokonał za 14 min. 53 sek. Witold Bystrycki fatalnie strzelał, popełniając aż 11 błędów i na mecie zajął 4 miejsce, pokonując dystans za 20 min. 41 sek. O wiele lepiej popisały się dziewczęta, zajmując 2 pierwsze miejsca. Milena Bernatowicz, startując z drugiej pozycji na strzelnicy popełniła 2 błędy, szybko jechała na nartorolkach i zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal. Milena 4 km, pokonała za 16 min. 38 sek. Emilia Mincewicz na strzelaniu pomyliła się 4 razy i finiszowała tuż za Mileną. Emilia zdobyła srebrny medal, pokonując dystans za 17 min. 11 sek. Biatloniści 2008 r. ur. i młodsi rywalizowali na dystancji 3 km. Mila Sienkiewicz po pierwszym dniu miała 2 min. 58 sek. przewagi nad pozostałymi, bardzo szybko jechała na nartorolkach, strzelając pomyliła się 8 razy i na mecie zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal i pokonując dystans za 12 min. 46 sek. Łukasz Mincewicz startował z drugiej pozycji, szybko jechał na nartorolkach, na trzech strzelaniach popełnił 7 błędów i na mecie zajął 1 miejsce. Łukasz zdobył złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie, pokonując 3 km za 14 min. 08 sek. Tym startem biatloniści zakończyli rywalizację na nartorolkach i zaczynają przyszykowanie do startów zimą na śniegu.

Gratulujemy zwycięzcom i medalistom i życzymy sukcesów.