Medalowe żniwo biegaczy z Rejonu Wileńskiego na XVIII Międzynarodowych Biegach przełajowych Ireny Szewińskiej w Pułtusku

W dniu 11czerwca na zaproszenie dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztofa Łachmańskiego 8-osobowa delegacja biegaczy Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego po raz kolejny wzięła udział w XVIII Międzynarodowych biegach wielokrotnej mistrzyni igrzysk olimpijskich Ś. P. P. Ireny Szewińskiej.

W czwartek w godzinach popołudniowych przybyliśmy do Pułtuska, zakwaterowaliśmy się w starym zamku – „Domu Polonii” w Pułtusku, następnie spacerem po mieście zwiedziliśmy Ratusz, Regionalne Muzeum i byliśmy na przystani wodnej nad rzeką Narew. Także po kolacji zapoznaliśmy się z miejscem startu na miejskiej plaży i trenowaliśmy na trasie zawodów. W zeszłym roku z powodu pandemii nie braliśmy udziału w biegach. W tym roku do zawodów zgłosiło się prawie 500 uczestników z Polski, Węgier, Ukrainy i przedstawicieli Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Przed startem w centrum miasta przy miejskiej fontannie uroczystego otwarcia biegów dokonał p. Janusz Szewiński – mąż Ś. P. Pani Ireny Szewińskiej oraz Pani Iwona Dzięcioł – Marcinkiewicz – łuczniczka, mistrzyni Europy, olimpijka z Atlanty (1996 r.), Aten (2004 r.) i Pekinu (2008 r.), mistrzyni Europy w łucznictwie. Podczas uroczystości otwarcia Pan Janusz Szewiński przekazał na ręce Dyrektora – Pana Krzysztofa Łachmańskiego niezwykłą pamiątkę – planszę, zawierającą m. in. fotografię Ireny Szewińskiej z autografem oraz replikami wszystkich medali olimpijskich, zdobytych przez Irenę Szewińską. Swoją obecnością zawody uświetnili także p. Poseł Henryk Kowalczyk – Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” p. Dorota Skrzypek – I Mazowiecki Wicekurator Oświaty, p. Ambasador Witold Rybczyński – przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, p. Mateusz Miłoszewski – Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk, p. Tomasz Różniak – Skarbnik Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, p. Marcin Nożykowski – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pułtusku, p. Michał Kisiel – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.

W zależności od wieku zawodnicy mieli do pokonania od 300 do 1100 metrów. Zawodnicy startowali i biegli po wale przeciwpowodziowym i po przebiegnięciu po rynku miejskim finiszowali przy miejskiej fontannie. Przed startem nasze dziewczęta trochę się bały, ale liczyłem na medale i one nas nie zawiodły.  Pierwsza na starcie stanęła Faustyna Rynkiewicz w grupie dziewcząt 2012 r. ur. i młodsze. Faustyna startowała na dystansie 300 m i na starcie trochę się zatraciła wśród 36 startujących. Po pokonaniu połowy dystansu Faustyna biegła już 8, mocno pobiegła ostatnie 100 m i finiszowała pierwsza, zdobywając złoty medal.

Następnie na starcie 300 m w grupie chłopców 2012 r. ur. i młodsi stanęli Rafał Boban i Maksim Kunczin. Rafał ze startu wybiegł 15, a Maksim 20 wśród 34-osobowej grupy biegaczy. Mocno biegnącemu na dystansie Rafałowi udało się wyprzedzić prawie wszystkich rywali i stanąć na drugim schodku podium. Maksim na mecie zajął 5 miejsce. Następnie w grupie dziewcząt 2010-2011 r. ur. na dystansie 500 m startowała Eweta Szidłauskaitie. Eweta na mecie zajęła 17 miejsce wśród 37 startujących. W tej samej grupie wiekowej chłopców Erwin Górski miał do pokonania 700 m. Erwin szybko biegł po wale przeciwpowodziowym, mocno przyśpieszył na ulicach miasta i zajął pierwsze miejsce, zdobywając złoty medal. Eliza Szidłauskaitie w grupie dziewcząt 2008- 2009 r. ur. także rywalizowała na dystansie 700 m i zajęła 18 miejsce.  Łukasz Mincewicz w tej samej grupie chłopców startował na dystansie 900 m. Łukasz za powolnie rozpoczął wyścig, lecz na drugiej połowie dystansu przyśpieszył i na mecie zajął 4 miejsce.

Po zakończeniu biegów odbyło się nagrodzenie zdobywców 1-3 miejsca dyplomami i medalami Medalistów nagradzali p. Janusz Szewiński, Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz oraz ambasador Witold Rybczyński. Także zostały nagrodzone najlepsze szkoły w drużynowej klasyfikacji, w grupie szkół podstawowych i klubów sportowych.

Gratulujemy Faustynie, Rafałowi oraz Erwinowi i życzymy udanych startów.