Medale biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Weteranów Państw Bałtyckich w Niemenczynie

W dniach 28-29 sierpnia w Niemenczynie odbyły się zawody Pucharu Weteranów Państw Bałtyckich w biatlonie, w których bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści startowali na dystansach 5, 7 i 10 km, pokonując dystans na rowerach ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dla kobiet było dodawano 40 karnych sekund i 45 sek. dla mężczyzn. Na zawody do Niemenczyna przyjechali biatloniści z Talsi, Rygi, Sigułdy na Łotwie, Ignaliny, Wilna i rejonu stołecznego. W zawodach obok weteranów startowała także młodzież zawodowo trenująca biatlon, która miała możliwość oglądać byłych reprezentantów kadry Litwy w biatlonie i nawet coś wziąć od doświadczonych biatlonistów i przystosować dla swych treningów.

Pierwsze na starcie 5 i 7 km stanęły dziewczęta, kobiety i chłopcy do lat 16. Emilia Mincewicz szybko jechała rowerem, na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 1 błąd, na dwóch następnych pudłowała po dwa razy i zwyciężyła, pokonując 5 km za 25 min. 04 sek. Milena Bernatowicz zajęła 3 miejsce na strzelaniu popełniając 6 błędów pokonując dystans za 26 min. 15 sek. Miła Sienkiewicz finiszowała na 4 pozycji z rezultatem 27 min. 29 sek. W grupie K-3 pierwsze miejsce zajęła Annija Pusnakowa z Łotwy. W kategorii K-4 zwyciężyła Jadwiga Juniewicz z Jurzdikos. Jadwiga na strzelnicy popełniła 12 błędów, a dystans 7 km pokonała za 37 min. 46 sek.

W grupie M-1 do lat 16 Daniel Buchowski najszybciej pokonał dystans 7 km rowerem, na pierwszym strzelaniu pudłował 3 razy, ale skupił się i na drugim strzelaniu popełnił jeden błąd, na ostatnim strzelaniu pudłował 3 razy, szybko pokonał ostatni kilometr do mety i zajął 1 miejsce, zdobywając złoty medal. Daniel dystans pokonał za 21 min. 20 sek. Łukasz Mincewicz stanął na drugim schodku podium, na strzelnicy popełniając 6 błędów i pokonując dystans za 24 min. 02 sek. Damian Rynkiewicz finiszował 4 z wynikiem 24 min. 57 sek.

W kategorii M-2 do lat 30 przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zajęli dwa pierwsze miejsca na podium. Radosław Aleksandrow na 4 strzelaniach popełnił 10 błędów, szybko jechał rowerem i zwyciężył, 10 km pokonując za 38 min. 32 sek. i zdobywając złoty pucharu Państw Bałtyckich. Ałan Kaszperow na strzelaniu popełnił 15 błędów, dystans pokonał za 46 min. 58 sek. i zdobył medal srebrny.

W kategorii M-3 1 miejsce zajął Rokas Susławiczius z Wilna, Andis Pusnakovs z Łotwy był najlepszym w kategorii M-4. W kategorii M-5 zwyciężył Janis Neimanis z Łotwy. Autor tekstu stanął na drugim schodku podium w kategorii M-6, pokonując dystans 10 km za 44 min. 02 sek., a na 4 strzelaniach leżąc popełniając 10 błędów.

W drugim dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie na nartoralkach ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 75 m lub 150 m. Bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego w grupie dziewcząt 2006 r. ur. i młodsze, zajmując wszystkie miejsca na podium.

Miła Sienkiewicz najszybciej jechała na nartorolkach, pierwsze strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie, na drugim pomyliła się dwa razy i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując 3 km za 11 min. 06 sek. Na drugim schodku podium stanęła Emilia Mincewicz, pudłując tylko raz, a 3 km pokonując za 11 min. 39 sek. Milena Bernatowicz zajęła 3 miejsce, popełniając 2 błędy na strzelnicy i pokonując dystans za 12 min. 12 sek.

W tej samej grupie wiekowej chłopców 1 miejsce podzielili Łukasz Mincewicz i Daumantas Kieła, uzyskując taki sam czas – 14 min. 23 sek. na dystansie 4 km. Łukasz i Daumantas także popełnili po 6 błędów. W grupie M-3 zwyciężyła Annija Pusnakowa z wynikiem 14 min. 39 sek. Jadwiga Juniewicz 4 km pokonała za 16 min. 32 sek. i zajęła pierwsze miejsce w kategorii K-4.

Mężczyźni mieli do pokonania 6 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. W grupie mężczyzn do lat 30 Radosław Aleksandrow na strzelaniu pomylił się 5 razy, dystans 6 km pokonał za 18 min. 14 sek. i zajął 1 miejsce. W kategorii M-4 zwyciężył Algirdas Puiszis z Ignaliny, pokonując dystans za 18 min. 50 sek. Łotysz Janis Neimanis był najlepszym w kategorii M-5, pokonując dystans za 18 min. 39 sek. Marian Kaczanowski zajął 1 miejsce z rezultatem 19 min. 54 sek. w kategorii M-6.

W trzecim dniu zawodów na starcie stanęli najmłodsi miłośnicy biatlonu i amatorzy. Biatloniści 2008-2009 r. ur. rywalizowali na dystansie 3 km, strzelając 2 razy z broni przystosowanej dla biatlonu, a biatloniści 2010 r. ur. i młodsi startowali na dystansie 2 km ze strzelaniem z karabinków laserowych. W kategorii dziewcząt 2008 r. ur. 3 km najszybciej – za 8 min. 34 sek. pokonała Gabriela Buchowska, trafiając do wszystkich tarcz. Erwin Górski pomylił się raz, dystans pokonał za 8 min. 07 sek. i stanął na najwyższym schodku podium.

Na dystansie 3 km w kategorii 2010 r. ur. i młodsze strzelając z broni laserowej zwyciężyła Kamila Poźniak, pokonując dystans za 9 min. 54 sek. W grupie chłopców zwyciężył Daniel Siemaszko, pokonując dystans za 8 min. 51 sek.

Amatorzy rywalizowali na nartorolkach na dystansie 3 km ze strzelaniem 2 razy leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 75 m długości. Władas Szidłauskas na strzelaniu pomylił się 2 razy i zwyciężył, pokonując dystans za 14 min. 27 sek.

Zwycięzcy zawodów zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które zostali zakupione ze środków wspierania klubów sportowych przez Samorząd Rejonu Wileńskiego, jednym z których jest klub sportowy miasta Niemenczyn „Niempolis” i własnych środków klubu.

Pozdrawiamy zwycięzców i życzymy kolejnych sukcesów na biatlonowych zawodach, które odbędą się 12 września w Biatlonowym Centrum „Smeceressils” na Łotwie.