4 złote medale przedstawicieli rejonu Wileńskiego na narciarskich mistrzostwach Litwy w Ignalinie

W dniach 4 i 5 września w Ignalinie odbyły się Mistrzostwa Litwy w narciarstwie klasycznym na nartorolkach oraz zawody 3 edycji o Puchar Litewskiej Federacji narciarstwa, w których wzięło udział prawie 90 narciarzy z Onikszt, Ignaliny, Wisagini, Wilna, Niemenczyna i Uciany, w tym 16 wychowanków Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

W pierwszym dniu zawodów narciarze rywalizowali w sprincie na dystansie 1 lub 1,8 km. Najpierw odbyły się zawody kwalifikacyjne w poszczególnych grupach wiekowych ze startu rozdzielnego. Następnie po 16 zawodników w każdej grupie trafiało do ćwierćfinałów. Następnie po 8 najlepszych zawodników z każdej grupy trafiło do półfinału. Eliminacje nasi przedstawiciele zakończyli pomyślnie – 13 trafiło do ćwierćfinałów. Progu kwalifikacji nie zdołały pokonać tylko najmłodsi Kamila Poźniak, Ekaterina Litwinowa i Rafał Boban. W ćwierćfinale startując czwórkami ze startu wspólnego tylko po dwóch najlepszych trafiało do półfinału. Tej bariery nie przekroczyli Maksim Kunczin, Dominik Nowickas, Gabriela Buchowska, Nika Kunczina, siostry Eweta i Eliza Szidłauskaitie. W półfinale startując czwórkami ze startu wspólnego po dwoje najlepszych trafiało do finału. Tu mieliśmy tylko dwie straty – Ałan Kaszperow i Damian Rynkiewicz zajęli 3 miejsca w swoich biegach i nie trafili do finałów.

W grupie dziewcząt 2008 r ur. i młodsze Miła Sienkiewicz zajęła 1 miejsce w swoim biegu, a Milena Bernatowicz 1 w swoich półfinale i trafiły do finału uzyskując szansę walczyć o medale. W finałowym wyścigu Miła Sienkiewicz dobrze pojechała ze startu i objęła prowadzenie. Milena Bernatowicz jechała tuż za Miłą. Nasze zawodniczki po pokonaniu 500 m zdecydowanie prowadziły. Miła Sienkiewicz po pokonaniu ostatniego podbiegu jechała na 1 pozycji, ale ostatnie 300 m mocno przyśpieszyła Milena i na mecie zajęła 1 miejsce.  Milena Bernatowicz 1 km pokonała za 2 min. 23,90 sek., zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w narciarstwie. Miła Sienkiewicz dystans pokonała za 2 min. 26,01 sek. i zdobyła srebrny medal Mistrzostw Litwy w narciarstwie.

Następnie na starcie stanął Łukasz Mincewicz. Łukasz od początku wyszedł na prowadzenie, szybko jechał na nartorolkach i nie zostawił żadnych szans w walce o tytuł mistrza Litwy. Łukasz 1 km pokonał za 2 min. 09 sek., zdobywając złoty medal mistrzostw Litwy w narciarstwie.

W grupie 2006-2007 r. ur. Emilia Mincewicz szybko jechała na nartorolkach, nie zostawiając rywalkom żadnych szans nawiązania walki o zwycięstwo. Emilia Mincewicz dystans pokonała za 2 min. 32 sek. i zdobyła złoty medal Mistrzostw Litwy.

Kolejne złoto dla Rejonu Wileńskiego zdobył Daniel Buchowski. Daniel trochę zamieszkał się na starcie i na półmetku zajmował 2 miejsce, ale na ostatnim podbiegu za 300 m do mety wyprzedził przedstawiciela Wilna, mocno pojechał ostatnie metry do mety i zwyciężył, pokonując dystans za 2 min. 02 sek.

Przedstawiciele Rejonu Wileńskiego w pierwszym dniu zawodów zdobyli 4 złote medale. Dwa złote medale zdobyli sportowcy z Uciany, po jednym – przedstawiciele Wilna i Ignaliny.