Medalowe żniwo biatlonistów Rejonu Wileńskiego na biatlonowych zawodach państw bałtyckich na Łotwie

W dniach 11-12 września w Madonie na Łotwie odbyły się Mistrzostwa Państw Bałtyckich w biatlonie, w których bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zdobywając 11 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe medale.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści startowali w wyścigu na nartorolkach na dystansach 3; 5,1 oraz 6 km ze strzelaniem stojąc + leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 100 lub 150 m długości. Pierwsze na starcie 3 km stanęły dziewczęta 2007 r. ur. i młodsze. Miła Sienkiewicz bardzo szybko pokonała pierwszy 1 km do strzelania, ale na strzelaniu pomyliła się 4 razy i na kolejne okrążenie wyjechała na 3 pozycji. Na drugim strzelaniu pudłowała raz i jechała na drugiej pozycji. Miła bardzo szybko pokonała ostatni kilometr do mety i zwyciężyła, pokonując dystans za 10 min. 19 sek. Eliza Szidłauskaitie na strzelnicy pomyliła się 8 razy i na mecie zajęła 4 miejsce. W tej samej grupie wiekowej chłopców Łukasz Mincewicz zajął 4 miejsce, pokonując 3 km za 9 min. 41 sek. i popełniając 5 błędów na strzelaniu.

W grupie dziewcząt 2006-2004 r. ur. Emilia Mincewicz stanęła na najwyższym schodku podium, pokonując 5,1 km za 22 min. 57 sek. Emilia na strzelaniu leżąc była bezbłędna, na strzelaniu stojąc popełniła 2 błędy. Daniel Buchowski w tej samej grupie wiekowej chłopców dystans 6 km pokonał za 21 min. 59 sek. i zajął 3 miejsce.

W kategorii M18 nie miał sobie równych Radosław Aleksandrow. Radosław 6 km pokonał za 18 min. 18 sek. i zajął 1 miejsce na strzelaniu leżąc i stojąc popełniając 2 błędy. W kategorii M50 Romuald Noreika zajął 3 miejsce, pokonując dystans 6 km za 22 min. 42 sek. W kategorii K60 i M60 pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Rejonu Wileńskiego. Jadwiga Juniewicz zwyciężyła na dystansie 3 km z wynikiem 16 min. 47 sek., popełniając 4 błędy na strzelnicy. Marian Kaczanowski nie miał sobie równych na dystansie 5,1 km, pokonując dystans za 16 min. 46 sek. oraz popełniając 2 błędy na strzelaniu stojąc.

W drugim dniu zawodów biatloniści rywalizowali w wyścigu na dochodzenie, pokonując dystans 6,0; 7,5 oraz 10 km na rowerach. Biatloniści startowali uwzględniając wyniki sprintu na nartorolkach. Najpierw na starcie stanęli zawodnicy, którzy rywalizowali na dystansie 6,0 i 7,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc, a w najmłodszej grupie do 13 lat – 3 razy leżąc. W pierwszym szeregu na starcie stanęli zwycięzcy sobotniego wyścigu Miła Sienkiewicz, Emilia Mincewicz, Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski. Miła Sienkiewicz szybko jechała rowerem, tylko na pierwszym strzelaniu pomyliła się raz, korzystając z trzech dodatkowych naboi, drugie i trzecie wykonała bezbłędnie i na mecie zajęła 1 miejsce w kategorii K12, pokonując dystans 6 km za 29 min. 43 sek. Eliza Szidłauskaitie na pierwszym strzelaniu także pomyliła się raz, ale następnie pudłowała 8 razy i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 34 min. 39 sek.

Łukasz Mincewicz startował z 4 pozycji, ale bardzo szybko pokonywał leśnymi ścieżkami zjazdy i góry, na strzelaniu pomylił się 8 razy i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując 6 km za 27 min. 36 sek. Emilia Mincewicz w kategorii K16 miała do pokonania 7,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Emilia dwa strzelania leżąc wykonała bezbłędnie, na strzelaniu stojąc pomyliła się 2 razy i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując dystans za 43 min. 59 sek.

Jadwiga Juniewicz w kategorii K60 także miała do pokonania 7,5km. Jadwiga trzy strzelania wykonała bezbłędnie i tylko na ostatnim pudłowała raz i zwyciężyła, pokonując dystans za 51 min. 22 sek. Marian Kaczanowski dwa strzelania leżąc wykonał bezbłędnie, na 2 strzelaniach stojąc pomylił się trzy razy i finiszował pierwszy z wynikiem 34 min.36 sek.

Następnie na starcie 10 km stanęli Daniel Buchowski, Radosław Aleksandrow i Romuald Noreika. Daniel Buchowski na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował raz, na strzelaniu stojąc pomylił się 3 razy, ale szybko pokonał 10 km rowerem i na mecie zajął 2 miejsce w kategorii M16, pokonując dystans za 39 min. 45 sek. W kategorii M18 do lat 30 bardzo dobrze wystąpił przedstawiciel Rejonu Wileńskiego Radosław Aleksandrow, zajmując najwyższy schodek na podium. Niemenczynianin dobrze radził na strzelaniu popełniając 3 błędy (0+2+0+1) na 4 strzelaniach, szybko jechał rowerem i zdobył złoty medal. Radosław 10 km pokonał za 35 min. 46 sek., uzyskując najlepszy wynik wśród wszystkich startujących. W kategorii M50 Romuald Noreika także miał do pokonania 10 km. Romuald na 4 strzelaniach popełnił 3 błędy, ale nie był najszybszy od swoich rywali jadąc rowerem, 10 km pokonał za 43 min. 16 sek. i zajął 3 miejsce.

W imieniu własnym i biatlonistów rejonu dziękujemy władzom Rejonu Wileńskiego za finansowe wsparcie poprzez projekt klubu sportowego „Nempolis” udziału biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Weteranów Państw Bałtyckich na Łotwie.