Medale sportowców Rejonu Wileńskiego na XX Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych w Pułtusku

Od 19 do 24 września w Pułtusku odbywają się jubileuszowe – XX Światowe Letninie Igrzyska Polonijne, w których bierze udział ponad 500 sportowców z 27 państw, w tym 46 przedstawicieli Rejonu Wileńskiego.

19 września wieczorem w amfiteatrze Domu Polonii w Pułtusku odbyło się otwarcie XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. W uroczystościach wzięli udział Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, burmistrz Pułtuska Wojciech Gregorczyk. Znicz olimpijski zapalił Marian Sypniewski, dwukrotny medalista olimpijski we florecie, mistrz swiata. Przysięgę w imieniu sportowców złożyli nasi Justyna Kulbaczewska i Damian Rynkiewicz.

W pierwszym dniu zawodów nasi sportowcy rywalizowali w pływaniu, tenisie stołowym, biegu na 5 km i badmintonie. Najlepiej przedstawiciele rejonu stołecznego prezentowali się w biegu na 5 km, dwukrotnie stając na najwyższym schodku podium. W kategorii Open kobiet zwyciężyła najmłodsza zawodniczka zawodów Miła Sienkiewicz, pokonując 5 km za 25 min. 26 sek. i otrzymała złoty medal i specjalną nagrodę od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Radosław Aleksandrow zdobył złoty medal w kategorii wiekowej 20-30 lat, pokonując dystans za 18 min. 18 sek. Arnold Lepiochin stanął na 3 schodku podium, pokonując 5 km za 19 min. 20 sek. Najwięcej medali do skarbonki Litwy przenieśli nasi sportowcy w badmintonie. Indywidualnie srebrne medale zdobyli Ksenia Pawlik, Gabriela Brazińska, Waldemar Szumski oraz w deblach Gabriela Brazińska w parze z Elingą Laudańską. Brązowe medale zdobyli Jolanta Sudujko oraz w deblach Zbigniew Sinkiewicz z Waldemarem Szumskim i Jolanta Sudujko z Edwardem Kożuchowskim. W pływaniu brązowe medale zdobyli Nika Kunczina i Marian Kaczanowski.

Po 1 dniu zawodów prowadzenie w medalowej klasyfikacji objęli Polacy z Czech, zdobywając 38 medali, na drugim sportowcy z Białorusi z 19 medalami, a trzecie są Polacy z Litwy z dorobkiem 13 medali.

W drugim dniu zawodów odbyły się zawody w koszykówce, siatkówce plażowej, rowerach MTB, strzelectwie i tenisie ziemnym. Reprezentanci Rejonu Wileńskiego bardzo dobrze wystąpili w siatkówce plażowej i rowerach MTB, zdobywając 7 złotych medali. Złote medale w siatkówce do lat 17 zdobyli Karolina Jurkiewicz i Samanta Bobrowicz oraz w kategorii Open Justyna Kulbaczewska i Wiktoria Sinkiewicz. Srebrne zdobyli Gabriela Brazińska, Katarzyna Juchniewicz, Wiktoria Sinkiewicz oraz Justyna Kapcziutie, brązowe wywalczyli Deina Szałomska, Kamile Razumaitie, Elinga Laudańska i Ksenia Pawlik. W Kategorii chłopców złote medale zdobyli Liutauras Pażusis i Edwin Romanowski. W kolarstwie MTB rywalizacja odbyła się na dystansie 10 km. W kategorii dziewcząt do lat 15 całe podium zajęły wychowanki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. Złoty medal zdobyła Miła Sienkiewicz, 10 km pokonując za 29 min. 56 sek. Srebro zdobyła Emilia Mincewicz a medal brązowy Milena Bernatowicz. W tej samej kategorii chłopców także całe podium zajęli nasi zawodnicy. Łukasz Mincewicz dystans pokonał za 27 min. 18 sek. i zdobył złoty medal. Srebrny wywalczył Erwin Górski, brązowy Dominik Nowickas. Złoty medal w kategorii 20-30 lat zdobył Radosław Aleksandrow, 10 km pokonując za 23 min. 30 sek. oraz Marian Kaczanowski w kategorii 50+ z wynikiem 25 min. 51 sek. Srebrny medal także zdobył Arnold Lepiochin i brązowy Daniel Buchowski.

Kolejne medale dla Litwy zostały zdobyte w strzelectwie. Jolanta Sudujko zdobyła złote medale w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i pistoletu. Regina Kozłowska była najlepszą w strzelaniu z karabinu w kategorii 50+, a Jadwiga Juniewicz zdobyła dwa srebrne medale w strzelaniu z pistoletu i karabinka.

W koszykówce 1 miejsce zajęli przedstawiciele „Polonii” Wilno, a drugie zdobył „Polonus” z Trok.   23 września w Ostrowi Mazowieckiej odbędą się zawody w lekkiej atletyce i tu też liczymy na kolejne medale naszych sportowców.