Przedstawiciele Litwy na XX Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych w Pułtusku zdobyli 37 złotych, 36 srebrnych i 28 brązowych medali

W trzecim i czwartym dniu XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Pułtusku polscy sportowcy z Litwy, a szczególnie z Rejonu Wileńskiego startowali bardzo dobrze i z 4 miejsca w klasyfikacji zespołowej podnieśli się na 2 miejsce. Najwięcej medali do skarbonki zdobyli wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, a lwią cześć zdobyli rywalizując w Ostrowi Mazowieckiej w lekkiej atletyce. Przed zawodami odbyło się otwarcie nowego stadionu, w którym udział wzięli Maria Koc, senator RP, Henryk Kowalczyk Poseł RP, posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Gościem specjalnym był mistrz Olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki.

Na stadionie rywalizowaliśmy w skoku w dal i wzwyż, rzucaliśmy oszczepem i pchaliśmy kule, biegaliśmy 100, 400, 1000 i 3000 metrów, w sztafetach 4 x 100 m. W zawodach lekkoatletycznych zdobyliśmy 16 złotych medali. W konkurencjach biegowych bardzo dobrze wystąpili biathloniści z Niemenczyna, zdobywając 10 złotych medali. Emilia Mincewicz zwyciężyła z wynikiem 14,76 sek. Erwin Górski zajął 1 miejsce, pokonując 100 m za 14,70 sek. Arnold Lepiochin stanął na najwyższym schodku podium z wynikiem 12,81 sek. Stanisław Olenkowicz zajął 1 miejsce z wynikiem 14.96 sek. W poszczególnych kategoriach wiekowych zaliczyliśmy jeszcze 3 drugie i 4 trzecie miejsca.

W biegu dziewcząt na 400 m całe podium zajęli dziewczęta z Niemenczyna. Miła Sienkiewicz zdobyła złoty medal z wynikiem 1 min. 19,69 sek. Arnold Lepiochin 400 m pokonał za 56,39 sek., zdobywając złoty medal. W poszczególnych kategoriach wiekowych zaliczyliśmy jeszcze 3 drugie i 3 trzecie miejsca.

Na dystansie 1000 m zwyciężył Radosław Aleksandrow z wynikiem 3 min. 02 sek. Drugi swój złoty medal Radosław zdobył, pokonując dystans 3000 m za 10 min. W poszczególnych kategoriach wiekowych zaliczyliśmy jeszcze 3 drugie miejsca.

W sztafecie 4×100 m złote medale zdobyli Miła Sinkiewicz, Gabriela Buchowska, Milena Bernatowicz i Emila Mincewicz. Jeszcze na drugim schodku podium stanęły dziewczęta oraz na trzecim chłopcy.

Najdalej kulę pchnął Łukasz Mincewicz zdobywając złoty medal z wynikiem 9, 51 m. Elinga Laudańska zwyciężyła z wynikiem 9,26 m. Kamila Razumaite zajęła 1 miejsce z wynikiem 9,02 m. oraz Jadwiga Juniewicz z rezultatem 7,25 m. Wiktoria Sienkiewicz oszczep rzuciła na 20 m 61 cm i zdobyła złoty medal, Jadwiga Juniewicz zapewniła złoto rzutem na 14 m 36 cm. W skoku w dal zwyciężyła Justyna Kapcziute – 3,38m. oraz Ewa Stefanowicz skokiem na 2 m 52 cm. W konkurencji mieliśmy jeszcze 3 drugie i 2 trzecie miejsca. W skoku wzwyż złoty medal zdobył Tadeusz Songin z wynikiem 1 m 35 cm.

W ostatnim dniu zawodów pierwszy zloty medal dla naszego zespołu zdobyli siatkarze, pokonując w półfinale 2:1 zespół z Białorusi, a finale rodaków z Czech z wynikiem 2:1. Pierwszego seta wygrali siatkarze z Zaolzia, ale drugi był wygrany z dużą przewagą przez siatkarzy Rejonu Wileńskiego. W decydującym secie wyrównana walka toczyła się do 11:11, ale końcówkę lepszą wydali nasi siatkarze zwyciężając 15:12. Złotymi medalistami zostali Radosław Aleksandrow, Zbigniew Sinkiewicz, Arnold Lepiochin, Marian Kaczanowski, Łukasz Mincewicz, Liutauras Pażusis oraz Edwin Romanowski. W turnieju kobiet pierwsze miejsce zdobyli reprezentantki Szkoły Sportowej z wynikiem 2:0, pokonując siatkarek z Czech i drugi zespół od Rejonu Wileńskiego z Awiżeń 2:1. Złote medale zdobyły Wiktoria Sinkiewicz, Jolanta Subotkowska, Justyna Kulbaczewska, Karolina Jurkiewicz, Samanta Bobrowicz i Deina Szałomska.  Zespół z Awiżeń zajął 2 miejsce, pokonując zawodniczki z Czech, które zajęły miejsce trzecie.

Podczas ostatniej wieczorowej gali dekoracji zwycięzców na Igrzyskach osobno zostali wyróżnione przez organizatorów Katarzyna Jachimowicz i osobiście Miła Sienkiewicz, która otrzymała okazały puchar i nagrodę rzeczową – strój sportowy kadry polski z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Miła codziennie zdobywała po jednym lub kilka medali, w tym 4 złote, srebro i brąz.

Osobiście i w imieniu całej delegacji Rejonu Wileńskiego dziękujemy władzom Samorządu Rejonu Wileńskiego za finansowanie naszego udziału w XX Letnich Polonijnych Igrzyskach w Pułtusku, pokrycie kosztów transportu oraz zakup koszulek z herbem rejonu, w których byliśmy widoczni i jak jedna „Rodzina”. To wszystko sprawiło, że na igrzyska pojechali najlepsi, a nie ci kogo stać. Podczas zamknięcia Igrzysk, odbierając puchar za zajęcie 2 miejsca w rywalizacji generalnej wyszła cała nasza delegacja i byliśmy niezmiernie zadowoleni i szczęśliwi z dobrego wyniku oraz możliwości uczestnictwa i wyjścia na scenę dla odebrania trofeum. Ostatnim akcentem zamknięcia Igrzysk było wejście na scenę wszystkich kierowników państw uczestników Igrzysk dla podziękowania głównemu organizatorowi, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za wspaniałe Igrzyska.

Kierownik delegacji Rejonu Wileńskiego

Marian Kaczanowski