7 złotych medali narciarzy Rejonu Wileńskiego podczas Młodzieżowych Mistrzostw Litwy na nartorolkach w Ignalinie

9 października w Ignalinie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Litwy na nartorolkach, w których wzięło udział prawie 50 narciarzy z Onikszt, Ignaliny, Wisagini, Wilna, Uciany i Niemenczyna, w tym 19 wychowanków Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

W pierwszym dniu zawodów narciarze rywalizowali stylem dowolnym ze startu wspólnego „masstart” na dystansach 1; 2; 4; 6 i 8 km. Pierwsze na starcie 1 km stanęły dziewczęta 2010 r. ur. i młodsze. Eweta Szidłauskaitie dystans pokonała za 2 min. 55 sek. i zajęła 5 miejsce. Ekaterina Litwinowa finiszowała na 7 pozycji z wynikiem 3 min. 09 sek. Faustyna Rynkiewicz finiszowała na 9 miejscu, Monika Górska na 10, a Austeja Gasiancewa zajęła 11 miejsce. Rafał Boban w grupie chłopców 1 km pokonał za 3 min. 05 sek. i zajął 9 miejsce, Daniel Siemaszko dystans pokonał za 3 min. 15 sek. i finiszował na 10 pozycji.

Dziewczęta 2008-2009 r. ur. miały do pokonania 2 km. Miła Sinkiewicz od samego startu wyszła na prowadzenie i już po 1 km miała 20-metrową przewagę. Kolejny kilometr pokonała szybko i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując 2 km za 7 min. 06 sek. Milena Bernatowicz cały dystans jechała na 2 pozycji, ale na mecie przegrała z przedstawicielką Ignaliny 0,3 sek. i zajęła 3 miejsce.

W tej samej grupie wiekowej chłopców Łukasz Mincewicz rywalizował na dystansie 4 km. Łukasz pierwsze 3 jednokilometrowe okrążenia był na prowadzeniu z przedstawicielem Wilna, na ostatnim kilometrze Andris Draudwiła przyśpieszył i miał kilka metrów przewagi, ale Łukasz na ostatnim podbiegu doskoczył rywala, mocno pojechał ostatnie 300 m i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując dystans za 12 min. 07 sek. Dominik Nowickas na pokonanie 4 km potrzebował 15 min. 28 sek. i finiszował na 5 miejscu.

Emilia Mincewicz w grupie dziewcząt 2006-2007 r. ur. także rywalizowała na dystansie 4 km. Emilia od startu wyszła na prowadzenie i po 1 kilometrze uzyskała 10-sekundową przewagę na rywalkami. Emilia jechała szybko z każdym okrążeniem zwiększając przewagę i samotnie wjechała na metę, pokonując dystans za 14 min. 39 sek. Daniel Buchowski i Damian Rynkiewicz w tej samej grupie wiekowej wśród chłopców mieli do pokonania 6 km. Daniel od startu pojechał bardzo szybko i miał 15-metrową przewagę, ale po drugim okrążeniu został naścignięty i kolejne dwa kilometry jechał z przedstawicielem Wilna. Na ostatnim kilometrze Wilnianin mocno przyśpieszył, ale Daniel nie odpuścił i sam na ostatnim podbiegu przyśpieszył i odskoczył od rywala, finiszując na 1 miejscu z 4-sekundowa przewagą. Daniel Buchowski 6 km pokonał za 17 min. 20 sek. Damian Rynkiewicz jechał w drugiej 3 osobowej grupie walczącej o 3 miejsce. Daniel na ostatnim podbiegu jeszcze jechał na 3 pozycji, ale na ostatnich metrach przepuścił do przodu rywala i finiszował na 4 miejscu, pokonując dystans za 18 min. 09 sek. Ałan Kaszpierow w grupie chłopców 2004-2005 r. ur. zajął 5 miejsce, pokonując 8 km za 28 min. 15 sek.

10 października, w drugim dniu zawodów narciarze rywalizowali stylem klasycznym na dystansach od 1 do 8 km. Dziewczęta i chłopcy 2010 r. ur. i młodsi mieli do pokonania 1 km. Ekaterina Litwinowa dystans pokonała za 3 min. 56,4 sek. i finiszowała na 7 pozycji. Eweta Szidłauskaitie dystans pokonała za 3 min. 56,8 sek. i zajęła 8 miejsce, Kamila Poźniak zajęła 9 miejsce. Rafał Boban dystans pokonał za 3 min. 40 sek. i zajął 7 miejsce wśród chłopców.

Dziewczęta 2008-2009 r ur. miały do pokonania 2 km. Na starcie stanęły Milena i Amelia Bernatowicz, Miła Sinkiewicz, Gabriela Buchowskaja i Eliza Szidłauskaitie. Miła od samego startu pojechała szybko i już po pierwszym kilometrze prowadziła z 5 sekundową przewagą nad Mileną, drugi kilometr pojechała jeszcze prędzej i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując 2 km za 8 min. 37 sek., zdobywając drugi złoty medal Mistrzostw Litwy w narciarstwie klasycznym. Milena Bernatowicz na drugim kilometrze trochę odpuściła i na mecie zajęła 3 miejsce z czasem 9 min. 07 sek., zdobywając medal brązowy. Eliza Szidłauskaitie dystans pokonała za 10 min. 31 sek. i zajęła 8 miejsce. Gabriela Buchowskaja zajęła 9 miejsce z wynikiem 10 min. 48 sek., Amelia Bernatowicz finiszowała na 10 pozycji.

W tej samej grupie wiekowej chłopców Łukasz Mincewicz miał do pokonania 4 km. Łukasz po pierwszym kilometrze jechał na prowadzeniu, po trzecim okrążeniu był na drugiej pozycji. Łukasz szybko pojechał ostatni kilometr, bardzo mocno pokonał ostatni podbieg, robiąc 5-metrową przewagę nad rywalem i na mecie zwyciężył z 10-metrową przewagą. Łukasz Mincewicz finiszował na 1 miejscu, zdobywając drugi złoty medal Mistrzostw Litwy w narciarstwie, pokonując 4 km za 14 min. 23,6 sek.

Emilia Mincewicz w grupie dziewcząt 2006-2007 r. ur. także rywalizowała na dystansie 4 km. Emilia nie jest specjalistką do stylu klasycznego i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 19 min. 02 sek. W tej samej grupie wiekowej chłopców Daniel Buchowski rywalizował na dystansie 6 km. Daniel kolejny raz stanął na najwyższym schodku podium zwyciężając z 30-sekundową przewagą. Daniel Buchowski 6 km pokonał za 19 min. 37,0 sek., zdobywając drugi złoty medal narciarskich mistrzostw Litwy.

Narciarze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego zdobyli 7 złotych medali, po 3 wywalczyli przedstawiciele Wilna i Ignaliny, 2 zdobyli przedstawiciele Uciany i 1 pojechał do Onikszt.

Gratulujemy zwycięzcom i medalistom Mistrzostw oraz życzymy sukcesu 16-17 października w biatlonowych zawodach w Ignalinie.