Otwarte Mistrzostwa Rejonu Wileńskiego w biegach przełajowych w Niemenczynie

14 listopada Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego gościła biegaczy, którzy rywalizowali o medale Otwartych Mistrzostw Rejonu Wileńskiego w krosie. Zawody zostały zorganizowane przez Wydział kultury, sportu i turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego i Szkołę Sportową. Zawody odbyły się na odnośnie trudnych trasach narciarskich, wytyczonych w lesie obok biatlonowej strzelnicy. Biegacze mieli do pokonania od 600 do 5000 m w poszczególnych kategoriach wiekowych wśród kobiet i mężczyzn.

Zawody otwierały przedszkolacy „Biegiem nadziei olimpijskich” na dystansie 150 m. Po zakończeniu każdy uczestnik na mecie otrzymał okolicznościowy medal i lizaka Chupa Chups, a zwycięzcy 1-3 miejsca zostali nagrodzeni przez wice mera Rejonu Wileńskiego Roberta Komarowskiego pucharami.

Następnie dziewczynki 2012 r. ur. i młodsze stanęły na starcie 600 m. Zwyciężczynią została Faustyna Rynkiewicz z Dolnej, pokonując dystans za 2 min. 32 sek. W kategorii chłopców na najwyższym schodku podium stanął Eivydas Adomaitis z Wilna z wynikiem 2 min. 20 sek. W grupie dziewcząt 2010-2011 r. ur. zwyciężyła Neli Jurgielewicz z wynikiem 2 min. 21 sek. W grupie chłopców w ostrej walce zwyciężył Niemenczynianin Erwin Górski, pokonując 600 m za 2 min. 07 sek.

Dziewczęta 2009-2008 r. ur. rywalizowały na dystansie 1000 metrów. Najszybciej dystans pokonała Paulina Sziepietitie z Rzeszy, osiągając czas 5 min. 03 sek. W grupie chłopców Paweł Jurgielewicz ze Stankutiszek dystans pokonał za 4 min. 46 sek. i zajął 1 miejsce. Dziewczęta 2007-2006 r. ur. miały do pokonania 1000 m. Ewelina Łapunaitie z Podbrzezia na ostatnich metrach wyprzedziła koleżankę po treningach Karolinę Leszczewską i zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 5 min. 01 sek. W grupie chłopców najlepszym okazał się Titas Bukauskas z Podbrzezia, pokonując 2000 m za 8 min. 58 sek. 3000 metrów mieli do pokonania biegacze 2005-2003 r. ur. Titas Bakis z Rzeszy dystans pokonał za 12 min. 16 sek. i zajął 1 miejsce. W grupie kobiet na najwyższym schodku podium stanęła Tatjana Sakalauskienie z Wilna, pokonując dystans 3000 m za 15 min. 20 sek. Biegacze 2002-1981 r. ur. rywalizowali na dystansie 5000 m. Jarosław Siemaszko i Ernestas Lelis na ostatnich metrach walczyli o zwycięstwo i minimalnie lepszy był Jarosław, zwyciężając z wynikiem 22 min. 38 sek. Edita Kruszinskienie z Wilna zwyciężyła w grupie kobiet 1980 r. ur. i starsze, pokonując 3000 m za 15 min. 38 sek. W tej samej grupie mężczyzn najszybciej dystans 5000 km pokonał Witautas Grażys z Podbrzezia, pokonując dystans za 21 min. 31 sek. Witautas 7 listopada został zwycięzcą maratonu górskiego w Polsce na dystansie 42 km 195 m w Radziechowach w kategorii M50 i zajął 3 miejsce w kategorii „Open”.

Po finiszu ostatniego zawodnika krosu ulicami miasta odbył się Bieg Niepodległości, poświęcony 103 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, w którym wzięli udział uczestnicy rejonowych zawodów i rodzice.

Po zakończeniu biegów zdobywcy 1-3 miejsca przez wice mera Rejonu Wileńskiego Roberta Komarowskiego zostali nagrodzeni dyplomami, medalami i nagrodami rzeczowymi, które zostały finansowane przez Samorząd Rejonu Wileńskiego. Wice mer także nagrodził dyplomami i prezentami od Mer Marii Rekść najlepszych sportowców Rejonu Wileńskiego za wysokie osiągnięcia w sportach zimowych na republikańskich i międzynarodowych zawodach.

Dyrektor Szkoły Sportowej

Samorządu Rejonu Wileńskiego