Międzynarodowe biegi ul. Miasta Niemenczyn, poświęcone Dniowi Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 Maja na stadionie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie zebrało się prawie 300 sportowców z Wilna, Rzeszy, Podbrzezia, Bezdan, Bujwidz, Niemenczyna i okolic na XVI biegi ulicami miasta Niemenczyn, poświęcone Dniowi Konstytucji 3 Maja. W zawodach także wzięli udział biegacze z zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. Zawody zostały zorganizowane przez Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie.

Program zawodów składał się z biegów indywidualnych na dystansach od 500 m do 1791 m w 12 grupach. Po rocznej przerwie w zawodach uczestniczyli osoby sprawne inaczej z Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie.

Podczas otwarcia zawodów wszystkich zebranych przywitali dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski oraz starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna, życząc sportowcom dobrych startów, zwycięstw oraz osobistych sukcesów. Uczniowie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie przedstawili apel poetycko – patriotyczny o uchwale Konstytucji 3 Maja – pierwszej konstytucji w Europie. Główny organizator zawodów dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski w kilku słowach opowiedział o przebiegu zawodów i dystansach, jakie czekają na biegaczy oraz zaprosił na start, życząc sukcesów i zadowolenia z pokonania wybranego dystansu. Młodsi biegacze startowali na sztucznej bieżni, a starsi biegli ścieżkami przez miejski las i pojawiali się na bieżni, pokonując ostatnie 300 metrów do mety.

Pierwsze na starcie 500 m stanęły przedstawicielki najmłodszej grupy 2011 r. ur. i młodsze. Najszybszą okazała się Kamila Poźniak z Sakiszek, zwyciężając z czasem 1 min. 52 sek. W tej samej grupie wśród chłopców zwyciężył Daniel Wobalis z Niemenczyna, pokonując 500 metrów za 1 min. 47 sek. W grupie 2009-2010 r. ur. i młodsze najszybszą okazała się Zuzanna Lachowicz z Podbrzezia, zwyciężając z czasem 1 min. 40 sek. W tej samej grupie wśród chłopców zwyciężył Martin Grochacki z Niemenczyna, pokonując 1000 metrów za 3 min. 46 sek. Dziewczęta 2007-2008 r. ur. rywalizowali na dystansie 1000 m, a najszybszą okazała się Ewelina Lapunaitie z Podbrzezia, pokonując dystans za 3 min. 30 sek. W tej samej grupie wiekowej chłopcy mieli do pokonania 1500 m, a zwyciężył Titas Bukauskas z Podbrzezia, pokonując dystans za 3 min. 51 sek. W grupie wiekowej 2006-2005 r. ur. wśród dziewcząt na dystansie 1791 m zwyciężyła przedstawicielka Emilia Mincewicz z Bujwidz z czasem 6 min. 33 sek. Chłopcy 2006-2005 r. ur. mieli do pokonania także 1791 m. W biegu zwyciężył Tomas Juodvalkis z Rzeszy, pokonując dystans za 4 min. 36 sek. Także 1791 m do pokonania miały dziewczęta 2003-2004 r. ur. Tu nie miała sobie równych Marta Pieślak z Niemenczyna, zwyciężając z wynikiem 6 min. 54 sek. Chłopcy 2003-2004 r. ur. rywalizowali na dystansie 1791 metrów. W tej grupie wiekowej zwycięzcą został Niemenczynianin Elijus Šiurskas z wynikiem 4 min. 55 sek. Chłopcy 2002 r. ur. i starsi mieli do pokonania 1791 m. Najszybciej dystans pokonał Wilnianin Aurelijus Gutauskas z czasem 5 min. 35 sek.

Osoby sprawni inaczej z Dziennego centrum pobytu w Niemenczynie wzięli udział w biegu integracyjnym na dystansie 330 m. Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymali medale okolicznościowe i Puchar pamiątkowy za udział.

Wszyscy uczestnicy biegów na mecie otrzymali okolicznościowe medale. Starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna zdobywców 1-3 miejsca nagrodził pucharami. O nagrody uczestnikom biegów zatroszczył się Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku w pierwszym dniu pobytu na Litwie w godzinach popołudniowych zwiedzili kościół pw. Św. Piotra i Pawła, Rossę, Górę Trzykrzyską, oglądali obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, wstąpili do celi Konrada, przeszli się spacerkiem przez Ratusz do Katedry. Po kolacji relaksowali na nowo wybudowanym placu zabaw w Niemenczynie.

Dyrektor Szkoły Sportowej

Samorządu Rejonu Wileńskiego