Dobry występ biegaczy z Wileńszczyzny na XIX Międzynarodowych Biegach przełajowych Ireny Szewińskiej w Pułtusku

W dniu 6 czerwca na zaproszenie dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztofa Łachmańskiego 8-osobowa delegacja biegaczy Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego po raz kolejny wzięła udział w XIX Międzynarodowych biegach wielokrotnej mistrzyni igrzysk olimpijskich Ireny Szewińskiej.

W poniedziałek w godzinach popołudniowych przybyliśmy do Pułtuska, zakwaterowaliśmy się w starym zamku – Domu Polonii w Pułtusku. Następnie spacerem po mieście zwiedziliśmy Ratusz, regionalne muzeum i byliśmy na przystani wodnej nad rzeką Narew. Także po kolacji zapoznaliśmy się z miejscem startu na wale przeciwpowodziowym i trenowaliśmy na trasie zawodów. Wcześniej, 3 maja na biegach Konstytucji 3 Maja w Niemenczynie gościliśmy biegaczy z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. W zawodach także wzięli udział sportowcy z Ukrainy i Węgier.

Przed startem w centrum miasta przy miejskiej fontannie odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, na której uczestniczył mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Pekinu 2008 r. i Londynu 2012 r. Tomasz Majewski, Janusz Szewiński, Ambasador Witold Rybczyński – przewodniczący komisji PKOL do współpracy z Polonią, wice burmistrz Pułtuska Mateusz Miłoszewski, Mazowiecki kurator Aurelia Michałowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztof Łachmański.

W zależności od wieku zawodnicy mieli do pokonania od 300 do 1500 metrów. Zawodnicy startowali i biegli po wale przeciwpowodziowym i po przebiegnięciu po rynku miejskim finiszowali przy miejskiej fontannie. Pierwsza na starcie stanęła Kamila Poźniak w grupie dziewcząt 2011-2012 r. ur. Kamila startowała na dystansie 700 m i na starcie trochę się zatraciła wśród 66 startujących. Po pokonaniu połowy dystansu Kamila biegła już 8, mocno pobiegła ostatnie 200 m i finiszowała na 5 miejscu. Następnie na starcie 900 m w grupie chłopców 2011-2012 r. ur. stanął Rafał Boban. Rafał ze startu wybiegł 20 wśród 75-osobowej grupy biegaczy. Mocno biegnącemu na dystansie Rafałowi udało się wyprzedzić jeszcze 15 rywali i zająć 5 miejsce.

Następnie w grupie dziewcząt 2007-2008 r. ur. startowały Ewelina Łapunaitie, Miła Sienkiewicz, Gabriele Buchowska i Kornela Truchanowicz na dystansie 1100 m. Ewelina od samego startu wyszła na prowadzenie i nie zostawiła rywalkom żadnych szans powalczyć o zwycięstwo. Ewelina linię mety przekroczyła pierwsza z ponad 10-sekundową przewagą nad zdobywczynią 2 miejsca. Miła i Gabriela szybko biegły po wale przeciwpowodziowym i odpowiednio zajęły 5 i 4 miejsca, Kornela na mecie finiszowała 23 wśród 47 startujących. Łukasz Mincewicz i Dominik Nowickas w tej samej grupie wiekowej wśród chłopców startowali na dystansie 1500 m. Łukasz na mecie zajął 18 miejsce, a Dominik 25 wśród 44 startujących.

Po zakończeniu biegów odbyło się nagrodzenie zdobywców 1-3 miejsca dyplomami, medalami i pucharami. Medalistów nagradzali Mazowiecki kurator Aurelia Michałowska, wice burmistrz miasta Mateusz Miłoszewski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztof Łachmański, Janusz Szewiński, Ambasador Witold Rybczyński. Także zostały nagrodzone najlepsze szkoły w drużynowej klasyfikacji, w grupie szkół podstawowych, gimnazjum i klubów sportowych. Po obiedzie trenowaliśmy bieganie w miejskim lesie, wspólnie z rodakami z Węgier mieliśmy możliwość pływania na gondolach po rzece Narew i graliśmy w siatkówkę.

Wspaniała atmosfera zawodów, pływanie na gondolach, grillowanie i obcowanie z rodakami zostawiły u młodzieży niesamowite wrażenia.