Międzynarodowy maraton „Wilia” pod hasłem „Pasja – varžybos – дружба” w Niemenczynie

W dniu 12 czerwca na lewobrzeżnej od rzeki Wilia części miasta Niemenczyn było kolorowo od prawie 300 strojów rowerzystów w wieku od 3 do 86 lat, którzy przybyli do Niemenczyna z Polski, Łotwy i Litwy, aby wziąć udział w Międzynarodowym MTB maratonie „Wilia”. MTB maraton rowerowy „Wilia” jest jednym z 13 maratonów kresowych organizowanych we wschodniej części Polski. W tym roku po dwu letniej przerwie, związaną z pandemią, zawitał także na Litwę, pozwalając na sportowo zwiedzić Wileńszczyznę. Najwięcej na zawody z zagranicy przybyło naszych rodaków z Polski, którzy już w sobotę przybyli do Niemenczyna i Wilna. Po południu zapoznali się z trasą maratonu, a wieczorem zwiedzili Wilno. Nie zabrakło także na starcie przedstawicieli Rejonu Wileńskiego, a najliczniej uczestniczyli wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego z Niemenczyna.

Rowerzyści w zależności od swoich możliwości fizycznych i chęci mogli wypróbować swoje siły na dystansach: Mikro – 200 m, Mini maratonu – 6 km, Fit – 19,5 km, półmaratonu – 39 km i maratonu – 58,5 km. Nowością było wprowadzenie nowej dyscypliny – biegu na 6 i 19 km oraz klasyfikacja DUAL, składająca się z biegu na 6 km i półmaratonu 39 km.

Pierwsi na starcie stanęli uczestnicy rowerowego wyścigu „Mini” na dystansie 6 km, a po 5 minutach startowali biegacze na dystansie 6 oraz 19 km. W wyścigu „Fit” w grupie wiekowej 6-8 lat Adam Adomaitis z Sużan zajął 3 miejsce z wynikiem 19 min. 04 sek. Niemenczynianin Maksim Kunczin w grupie wiekowej 9-10 lat zajął 2 miejsce z wynikiem 17 min. 29 sek. Z przedstawicieli Rejonu Wileńskiego w „Mini” maratonie najlepszymi byli Nika i Maksim Kuncziny.

W biegu na 6 km dominowali biegacze Szkoły Sportowej, zajmując całe podium. Zwyciężył Daniel Bartusewicz z Podbrzezia, pokonując dystans za 23 min. 06 sek. Drugie miejsce zajął Titas Bakys z wynikiem 23 min. 44 sek., a na 3 schodku stanął Tomas Juodwalkis z czasem 23 min. 51 sek. W kategorii kobiet zwyciężyła Tatjana Sakałauskiene z Rzeszy, pokonując 6 km za 26 min. 51 sek. W biegu „Trail” na dystansie 19,5 km zwyciężył Witautas Grażys z Podbrzezia, potrzebując na pokonanie trasy 1 godz. 32 min. 01 sek.

W wyścigu rowerowym w wieku od 3 do 6 lat w „Mikro” maratonie na dystansie 200 metrów zwycięzcą w kategorii do 5 lat został Sylwester Januszkiewicz, a w grupie 5-6 lat Norbert Łapkowski, obaj z Niemenczyna.

O godz. 12.30 wystartowali rowerzyści na dystansie maratonu 58,5 km i półmaratonu 39 km. Zawodnicy, pilotowani przez motocyklistę, pomknęli ulicą Kalno i przez terytorium Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa, dalej ścieżkami leśnymi, wytyczoną 19,5 km trasą wzdłuż rzeki Wilia poprzez wsie Krywołowże i Liepiai. Dopóki maratończycy pokonywali swój dystans, odbył się start licznej grupy „Fit” maratonu na dystansie 19,5 km. Trasa prowadziła przez biatlonową strzelnicę, ulicą Kalno przez terytorium jednostki wojskowej do lasu i była wytyczona po mocno pofałdowanym terenie, nie zabrakło też ostrych skrętów i stromych podjazdów.  W tym roku w leśnych strumykach mocno przybyło wody, a w niektórych miejscach pojawiły się jeziorka, co sprawiło organizatorom dodatkowe kłopoty z wytyczeniem tras, zostały wytyczone nowe odcinki, ciągnące się obok Wilii, w niektórych miejscach rowerzyści jechali w kilkudziesięciu centymetrach od rzeki, a potem musieli ostro wspinać się w górę, jechać po skarpie, podziwiając spokojnie płynącą Wilię i rozlegające się za nią pejzaże z wysokości 100 metrów. W kilku miejscach rowerzyści musieli pokonać błota, strumyk, a ostatnią stromą górę, przez rowerzystów nazwaną „Ewerestem”, na oczach u widzów nie wszystkim udało się pokonać na stalowym rumaku, dlatego musieli zeskakiwać i biegnąć obok roweru.  W kategorii „Fit” Open zwyciężyli Wilnianie Irmante Aleliunaite (55 min. 55 sek.) i Wilius Łozinowas (50 min. 51 sek.). Miła Sienkiewicz zajęła 3 miejsce w kategorii Młodziczka, pokonując dystans za 1 godz. 09 min. 04 sek. Gabriele Buchowska zajęła 6 miejsce. W kategorii Młodzik Łukasz Mincewicz finiszował na 6 miejscu z czasem 59 min. 03 sek. Dominik Nowickas zajął 10 miejsce. W kategorii „Hobby” Daniel Buchowski zwyciężył z wynikiem 58 min. 03 sek., 2 miejsce zajął Damian Rynkiewicz, pokonując 19,5 km. za 59 min. 05 sek. Ałan Kaszpierow na pokonanie dystansu potrzebował 1 godz. 07 min. 21 sek. i finiszował na 6 pozycji. Emilia Mincewicz dystans pokonała za 1 godz. 12 min. 54 sek. i zajęła 2 miejsce w kategorii „Hobby” kobiet. Kotryna Kozłovskitie finiszowała na 4 pozycji, a Wiktoria Augulitie zajęła 5 miejsce. W półmaratonie na dystansie 39 km zwyciężył Mikołaj Szeliga z Suwałk z wynikiem 1 godz. 30 min. 38 sek.

W kategorii kobiet najszybszą była Tatjana Petrauskienie z Wilna, pokonując 39 km za 1 godz. 45 min. 17 sek.

Z przedstawicieli Rejonu Wileńskiego półmaraton wśród mężczyzn najszybciej pokonał przedstawiciel klubu sportowego miasta Niemenczyn „Nempolis” Martinas Krulis – 1 godz. 57min. 58 sek. Martinas także zajął 2 miejsce w klasyfikacji DUAL, składającej się z biegu na 6 km i półmaratonu 39 km.

W maratonie zwyciężył Eimantas Gudiszkis z Wilna, dystans pokonując za 2 godz. 13 min. 49 sek. Najlepszym z przedstawicieli Rejonu Wileńskiego został Niemenczynianin olimpijczyk z Pekinu Karol Dąbrowski, pokonując 58,5 km. za 2 godz. 33 min. 39 sek.

Finiszujący na mecie mogli od razu napić się zimnej wody i poczęstować się owocami, batonikami regeneracyjnymi oraz smakować kaszy z kuchni polowej.

Zdobywcy 1-3 miejsc w kategorii OPEN mężczyzn i kobiet zostali nagrodzeni nagrodami pieniężnymi 150, 100, 50, 30 Euro. W poszczególnych grupach wiekowych zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami, nagrodami rzeczowymi, a najmłodsi uczestnicy medalami i prezentami, które ufundował Samorząd Rejonu Wileńskiego oraz Fundacja „Maratony kresowe”. Nagrodzenia dokonali starszy specjalista Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Karol Pacyna, prezes Fundacji „Maratony kresowe” Mirosław Barej oraz dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski.

Po zakończeniu zawodów uczestnicy byli dobrego zdania o całej organizacji imprezy, miłej atmosferze, oznakowaniu i przyszykowanej trasie, którą ocenili jako najtrudniejszą ze wszystkich 5 organizowanych przez Maratony kresowe etapów. W tym roku rowerzyści dobrze ocenili całą organizację zawodów i ta impreza sportowa pod hasłem „Pasja – varžybos – дружба”, nie zależnie od narodowości, łączy ludzi. Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Sportowego centrum Rejonu Wileńskiego, Starostwa miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.