13 złotych medali biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowym Pucharze Litwy Niemenczynie

Drugi dzień zmagań rozpoczął się od sprawdzianu nawyków strzeleckich – strzelania na punkty 10 strzałów leżąc + 10 stojąc. Karol Dąbrowski zajął 2 miejsce, ustępując dla biatlonisty z Białorusi. Następnie odbyły się zawody w strzelaniu na szybkość parami do 5 tarcz z 8 możliwych naboi, w których zwycięzca trafiał do następnej rundy. Niemenczynianin Karol Dąbrowski raz za razem pokonywał swoich rywali i w finale spotkali się dwaj olimpijczycy z Pekinu: Tomas Kaukenas i Karol Dąbrowski. Finałowy pojedynek sprawił wiele emocji miejscowym kibicom i finalistom, ponieważ walka toczyła się o 200 Euro dla zwycięzcy. Karol w finale także był nie do pokonania – szybko z 5 naboi trafił do wszystkich tarcz i był zdecydowanie lepszy, zwyciężając w pojedynku z Tomasem.

Następnie biatloniści rywalizowali w sprincie-krosie na dystansach od 1,5 km do 4 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 70 m. W młodszych grupach wiekowych do czasu pokonania dystansu dodawano po 15 sek. karnych.

Pierwszymi na starcie 4 km stanęli najsilniejsi biathloniści Litwy, wśród których też Karol Dąbrowski z Niemenczyna. Karol szybko biegł po trasie, wytyczonej w okolicach ul. Wetrunge, smakując zapachy szaszłyka z szaszłykarni, pokonując stromy podbieg, mijając sadzawkę z liliami i w cieniu stuletnich drzew szybko pokonał pierwsze 1,3 km. Na strzelaniu leżąc jednak popełnił 3 błędy i zajmował 2 miejsce. Na drugim strzelaniu stojąc także pudłował 3 razy i na mecie finiszował drugi, pokonując 4 km za 16 min. 49 sek. Wiktoria Augulitie w grupie Juniorek rywalizowała na dystansie 2,5 km. Wiktoria pierwsze strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie i objęła prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc pomyliła się 2 razy i finiszowała na 1 miejscu, pokonując dystans 2,5 km za 13 min. 12 sek.

Daniel Buchowski, Ałan Kaszperow i Martin Tomaszewicz w grupie chłopców 2006-2005 r. ur. mieli do pokonania 3 km. Daniel Buchowski na strzelaniu leżąc pomylił się 3 razy i zajmował 2 pozycję. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował 3 razy, ale zawdzięczając bardzo szybkiemu biegu na mecie zachował 2 miejsce, pokonując 3 km za 15 min. 47 sek. Ałan nie najlepiej radził na strzelnicy, ale szybko biegł na dystansie i na mecie zajął 6 miejsce, pokonując dystans za 17 min. 46 sek. Martin Tomaszewicz dystans pokonał za 19 min. 22 sek. i na mecie zajął 8 miejsce.

W grupie biatlonistek 2005-2006 r. ur. na starcie stanęli Emila Mincewicz i Kotryna Kozłowskitie. Emila Mincewicz szybko pokonywała podbiegi, na pierwszym strzelaniu pomyliła się raz, na drugim popełniła 2 błędy i na mecie zwyciężyła, pokonując 2,5 km za 14 min. 54 sek. Dziewczęta 2007-2008 r. ur. rywalizowały na dystansie 2 km. Miła Sienkiewicz na pierwszym strzelaniu pomyliła się 3 razy i objęła prowadzenie. Na drugim pudłowała 4 razy, ale zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji bardzo szybko pokonywała podbiegi i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując 2 km za 11 min. 45 sek. Gabriela Buchowska na dwóch strzelaniach popełniła 6 błędów i zajęła 3 miejsce, pokonując dystans za 12 min. 38 sek. Milena Bernatowicz na strzelaniu pomyliła się 4 razy i zajęła 5 miejsce z wynikiem 13 m in. 12 sek. Dominik Nowickas miał do pokonania 2,5 km. Dominik na pierwszym strzelaniu pudlował 3 razy, drugie wykonał bezbłędnie i finiszował na 2 miejscu, pokonując dystans za 13 min. 27 sek. i ustępując dla zwycięzcy zaledwie 7 sekund.

Nika Kunczina znów zwyciężyła w grupie 2009-2010 r. ur. na dystansie 1,5 km. Nika na strzelaniu pomyliła się 4 razy, pokonując 1,5 km za 9 min. 24 sek. Amelia Bernatowicz na dwóch strzelaniach pudłowała 5 razy i zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 9 min. 31 sek. Eweta Szidłauskaitie zajęła 4 miejsce z wynikiem 11 min. 15 sek.

W grupie chłopców Maksim Kunczin na strzelaniu pomylił się 6 razy i na mecie uzyskał 5 wynik, pokonując 1,5 km za 10 min. 28 sek. W kategorii Masters Laimis Raudeliunas dystans 2,5 km pokonał za 13 min. 01 sek. i zajął 1 miejsce. Na drugim schodku podium stanął Romuald Noreika, pokonując dystans za 13 min. 27 sek. i popełniając 4 błędy na strzelaniu.

Po zakończeniu zawodów zwycięzcy 1-3 miejsca zostali nagrodzeni dyplomami i pucharami Litewskiej Federacji Biatlonu. Karol Dąbrowski dla Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego przekazał swój numer startowy z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie z autografami uczestników sztafety 4 x 7,5 km Tomasa Kaukenasa, Linasa Banysa, Vytautasa Stroli i Karola Dąbrowskiego.

Podsumowując starty naszych biathlonistów widać dominację przedstawicieli Rejonu Wileńskiego, którzy zdeklasowali rywali, zajmując 14 pierwszych miejsc. Przedstawiciele Onikszt zdobyli 1 pierwsze miejsce, Ignaliny – 4 pierwsze, Wisagini – 3 pierwsze oraz Wilna – 2 pierwsze.

Gratulujemy naszym biatlonistom i życzymy sukcesów na Biatlonowych Mistrzostwach Łotwy w najbliższy weekend.