13 miejsce Karola Dąbrowskiego na Letnich Biatlonowych Mistrzostwach Świata w Ruhpoldingu

25-28 sierpnia w niemieckim biatlonowym centrum Ruhpolding odbyły się Letnie Biatlonowe Mistrzostwa Świata, w których wzięli udział dwoje przedstawicieli Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego Karol Dąbrowski i Sara Urumowa.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w super sprincie w kwalifikacji na dystansie 4,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 75 m. Sara Urumowa na strzelaniu leżąc pudłowała 3 razy, stojąc pomyliła się raz i zajęła 12 miejsce w swojej grupie, co nie dało awansu do 30 najlepszych biatlonistek, które walczyły o medale mistrzostw. Sara 4,5 km pokonała za 15 min. 30,9 sek.

Karol Dąbrowski pierwsze strzelanie leżąc wykonał bezbłędnie, na strzelaniu stojąc pomylił się 2 razy i na mecie zajął 18 miejsce, pokonując 4,5 km za 10 min. 26,9 sek., wywalczając bilet do super finału. W super finale biatloniści rywalizowali ze startu wspólnego na dystansie 7,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Karol pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i jechał na 8 pozycji, na drugim pomylił się raz i zajmował 5 miejsce. Na trzecim strzelaniu stojąc zaliczył jeszcze jedno pudło i był 12, na ostatniej stójce pomylił się 2 razy i po pokonaniu ostatnich 1,5 km na mecie zajął 18 miejsce, ustępując dla zwycięzcy 1 min. 08 sek. Karol Dąbrowski na pokonanie 7,5 km potrzebował 18 min. 03 sek.

W sobotę biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc. Sara Urumowa rywalizowała na dystansie 6 km. Sara znów nie poradziła ze strzelaniem, leżąc pudłując aż 5 razy, na strzelaniu stojąc pomyliła się jeszcze 3 razy i na mecie zajęła 45 miejsce, tracąc szansę trafienia do 30 w Masstarcie. Sara 6 km pokonała za 25 min. 24 sek. Marija Kresik finiszowała na 41 miejscu. Karol Dąbrowski rywalizował na dystansie 7,5 km. Karol dobrze rozpoczął wyścig, szybko jechał na nartorolkach i na strzelanie leżąc przyjechał 22 ze stratą 10 sek. do lidera. Karol strzelał szybko, ale popełnił błąd i na kolejne 2,5 km wyjechał na 30 pozycji ze stratą 37 sek. Na półmetku Karol zajmował 29 miejsce ze stratą 45 sek. Na strzelaniu stojąc Karol skoncentrował się, strzelał nie tak szybko, ale trafił do wszystkich tarcz i na ostatnie 2,5 km wyjechał na 12 pozycji ze stratą 39,9 sek. do lidera. Niemenczynianin bardzo szybko jechał na nartorolkach i na mecie zajął 14 miejsce pokonując 7,5 km za 19 min. 36,0 sek. Stepan Terentjew zajął 71 miejsce z wynikiem 23 min. 26 sek.

W niedzielę 30 najsilniejszych biatlonistów rywalizowało w Gala masstarcie na dystansie 12,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Karol Dąbrowski szybko jechał na nartorolkach i na pierwsze strzelanie leżąc przyjechał w głównej grupie, szybko i celnie wykonał strzelanie i na drugie 2,5 km wyjechał 14-ty, tracąc do lidera 10 sek. Na drugim strzelaniu leżąc ostatnim strzałem nie trafił do tarczy i po pokonaniu karnej rundy na kolejne 2,5 km wyjechał na 16 pozycji ze stratą 31,9 sek. Karol bardzo szybko jechał na nartorolkach i już na 6,5 kilometrze do lidera przegrywał tylko 17 sek. Na trzecim strzelaniu, tym razem stojąc, ostatni strzał znów był niecelny i na kolejne 2,5 km Karol wyjechał na 15 pozycji ze stratą 42,2 sek. Na ostatnie strzelanie stojąc Niemenczynianin przyjechał 15-ty, bardzo szybko wykonał strzelanie, ale pośpieszył z ostatnim strzałem i musiał zawitać na jedną karną rundę. Karol szybko pokonał dodatkowe 150 m i na ostatni krąg wyjechał na 13 pozycji. Zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji Karol Dąbrowski szybko pokonywał podbiegi i na mecie zachował 13 miejsce, potrzebując na pokonanie 12,5 km 33 min. 46,3 sek. Zwyciężył Sebastian Samuelsson ze Szwecji z wynikiem 32 min. 34,7 sek. Polak Wojciech Skorusa finiszował 30-ty, pokonując dystans za 37 min. 43,3 sek.

Gratulujemy Karolowi Dąbrowskiemu i życzymy sukcesu na Mistrzostwach Litwy 24-25 września, które odbędą się w Estońskim Otepaa.