Medale Biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Weteranów Państw Bałtyckich w Niemenczynie

W dniach 3-4 września w Niemenczynie klub sportowy miasta Niemenczyn „Nempolis” organizował zawody Pucharu Weteranów Państw Bałtyckich w biatlonie, w których bardzo dobrze wystąpili przedstawiciele Rejonu Wileńskiego, zdobywając 9 złotych medali z 18 możliwych.

W pierwszym dniu biatloniści startowali na dystansach 7 i 10 km, pokonując dystans na rowerach ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dla kobiet było dodawano 20 sek. kary i 30 sek. dla mężczyzn. Na zawody do Niemenczyna przyjechali biatloniści z Talsi, Rygi, Sigułdy na Łotwie, Onikszt, Ignaliny, Wilna i rejonu stołecznego. W zawodach obok weteranów startowała także młodzież, zawodowo trenująca biatlon, która miała możliwość oglądać byłych reprezentantów kadry Litwy w biatlonie. Na zawodach mieliśmy honorowego gościa, mistrza olimpijskiego z Sarajewo Algimantasa Szałnę, który na stale mieszka w Stanach Zjednoczonych i ten tydzień spędzał w rodzinnych stronach. Algimantas był po raz pierwszy na biatlonowej strzelnicy w Niemenczynie i był bardzo zachwycony tym obiektem. Cieszył się przebiegiem zawodów, licznie uczestniczącą młodzieżą, a także udziałem rodziców jak w przeprowadzeniu zawodów, tak i aktywnym udziałem w zawodach na nartorolkach.

Pierwsi na starcie 10 km stanęli chłopcy 2007-2005 r. ur. Daniel Buchowski nie najlepiej radził na strzelnicy popełniając 10 błędów, ale szybko pokonał 10 km rowerem i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując dystans za 42 min. 24 sek. Damian Rynkiewicz na 4 strzelaniach popełnił 10 błędów, szybko jechał rowerem i zajął 2 miejsce, 10 km pokonał za 44 min. 18 sek., zdobywając Puchar Państw Bałtyckich za 2 miejsce. Martin Tomaszewicz zajął 3 miejsce, pokonując dystans za 45 min. 09 sek., popełniając 12 błędów na strzelnicy. W kategorii M-4 1 miejsce zajął Mykolas Macziulis z Ignaliny, pokonując dystans za 36 min. 18 sek. Algirdas Puiszis z Ignaliny był najlepszym w kategorii M-5 z wynikiem 40 min. 27 sek. W kategorii M-6 zwyciężył Wilnianin Arunas Daugirdas, potrzebując 39 min. 25 sek.

Następnie na starcie 7 km stanęli chłopcy 2008 r. ur. i młodsze oraz wszystkie kategorie dziewcząt i kobiet. Łukasz Mincewicz najszybciej jechał rowerem, ale na strzelaniu popełnił 13 błędów i na mecie zajął 2 miejsce z wynikiem 21 min. 22 sek. Dominik Nowicki dystans pokonał za 23 min. 13 sek. i finiszował na 3 miejscu. W tej samej grupie wiekowej dziewcząt całe podium zajęły wychowanki Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. Miła Sienkiewicz najszybciej jechała rowerem, na strzelaniu popełniła 8 błędów i zajęła 1 miejsce, pokonując 6 km za 19 min. 34 sek. Milena Bernatowicz stanęła na drugim schodku podium z wynikiem 22 min. 26 sek. Gabriela Buchowska zajęła 3 miejsce z wynikiem 23 min. 04 sek. W kategorii dziewcząt 2001-2004 r. ur. Wiktoria Augulyte wszystkie strzelania wykonała bezbłędnie, trafiając 20 razy z 20 strzałów, była jedyną wśród wszystkich startujących i zajęła 1 miejsce, pokonując 7 km za 21 min. 46 sek. Emilia Mincewicz zwyciężyła w kategorii dziewcząt 2007-2005 r ur., pokonując dystans za 24 min. 38 sek. Emilia na 4 strzelaniach popełniła 4 błędy. Kotryna Kozłowskytie dystans pokonała za 30 m in. 06 sek. i finiszowała na 3 miejscu. W grupie K-4 pierwsze miejsce zajęła Annija Pusnakowa z Łotwy, pokonując dystans za 25 min. 50 sek. 25 sek. Amatorowie biathlonu starowali na nartorolkach i mieli do pokonania dystans 3 km, strzelając dwa razy leżąc do dużych tarcz. Cieszy aktywny udział rodziców w wyścigu amatorów biatlonu, a zwycięzcą został Wieczesław Kunczin, na strzelaniu popełniając 6 błędów. Wieczesław 3 km pokonał za 12 min. 21 sek. Drugie miejsce zajął Władas Szidłauskas, dystans pokonując za 12 min. 49 sek. (7 k. kręgów). Na 3 schodku podium stanął Zbigniew Nowicki z wynikiem 12 min. 54 sek. ( 1 k. kr.)